Harri Kingo: solvunud džinn on pudelist välja pääsenud

Arvamus,
- Updated
Neid “õnnetuid” solvasid president Donald Trump ja kohtunik Brett Kavanaugh.

“Solvunute juriidilisele vägivallale tuleks kuidagi piir panna. Pean silmas kohtuasju, mida sajab praegu paljudele kaela nagu vihma räästast. Miks?

Praktiliselt on võimalik igaühelt kas tema lähiminevikust, aga samavõrd ka aastate tagusest ajast leida netist mingi kriitiline märkus kellegi kohta, olgu see kriitikat saanu siis tavakodanik või riigiametnik.

See nn. “uue ajastu uue korrektsuse” läbi tekkinud suur võimalus meie seadusandluses muudab praktiliselt kõik, kes on internetis kellegi kohta oma kriitilist arvamust avaldanud, potentsiaalseteks kostjateks kohtulaua ees. Ja maksjateks. Igaüks, kes netis midagi kriitilist kellegi kohta on arvanud või veel arvab, võib kaela saada hagi üüratute rahaliste nõuetega.

Teisalt on meist igaühe kohta ka midagi kriitilist öeldud. Mis omakorda muudaks praktiliselt meid kõiki raskelt traumeeritud, solvunud ja hinges haavatud hagejateks, kellel on igati legitiimne õigustus kelleltki suurt raha tahta.

Olukord on silmnähtavalt loll. Me oleme kõik potentsiaalsed kostjad ja potentsiaalsed hagejad. Potentsiaalsed raha maksjad ja raha saajad. Olla solvatu on lausa saamas uueks enda äramajandamise mudeliks!

See absurd tuleb lihtsalt lõpetada. See pole enam normaalne. Kuidas seda õiguslikku laviin peatada, eks see ole meie riiki valitsevate institutsioonide välja mõelda. Sest see pärsib juba kogu ühiskonna sõnavabadust ja mentaalset tervist.

Hetkel on õigusjumalanna Justitia kaalud siin Eestis kaldu liberaalide kasuks. Sest Jutitia kaalub oma kaaludel kaasusi ideoloogilistel alustel. Vaid üks näide: Mary Kross jalutas kohtumajast välja puhta inglina, oma kriitilise arvamuse siiras avaldaja aga peab maksma oma eravestluses avaldatud sõna eest tuhandeid, kui mitte kümneid tuhandeid.

Minu mõte on lihtne: sellistes kohtuasjades tuleks arvestataks vaid kannatanu reaalse materiaalse kahjuga. Näiteks inimene kaotas oma vara, oma tervise, oma töö, mingid lepingud katkesid vms. Ja see aineline kaotus peab olema ka sendi pealt tõendatud. See annaks Justitiale vähemasti siin Eestis taas kindla jalgealuse.

Kokkuvõttes: olukord on otse napakas – solvumist teesklev džinn on pudelist välja pääsenud. Vaja on ta sinna tagasi toppida. Lähtumine mitte hädakisa ja oigamiste suurusest, vaid reaalsusest (loe: tegelikust tekitatud ainelisest kahjust) oleks lahendus.

Meil pole vaja kaasa minna maailma hullusega ja lumehelbekeste tavaliselt teeseldud suurkannatajaks olemise trendi oma kultuuri (esmaselt õiguskultuuri) osaks teha. Hinnang ropendajale, rõvetsejale, nilbitsejale jms., kui reaalset kahju pole kantud, olgu eetiline, mitte juriidiline. See lõpetaks igasugused alusetud raha väljapressimised.

Meie sõna-, mõtte-, arvamus- ja väljendamisvabadus on piisavad olulised väärtused, et neid kaitsta ning alal hoida ja mitte hävitada lasta.”

Harri Kingo, poliitikavaatleja

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused