Henn Põlluaas: Eesti pole odavtööjõu maa, vaid Euroopa riik, kus korralik töö väärib korralikku tasu

Arvamus,
©UU
Riigikogu esimees Henn Põlluaas.

EKRE poliitik ja Riigikogu esimees Henn Põlluaas leiab sotsiaalmeediapostituses, et hüsteeria maasikakorjamise ümber on saanud poliitmänguks.

“Kuidas eestlased mõnede aastate eest maasikakorjamisega hakkama said, kui ukrainlasi veel polnud? Väga hästi said. Suurepäraselt! Täna olevat aga nii abitud ja oskamatud, et ei saa enam millegagi hakkama ja ainus väljapääs on võõrtööjõud. Ei pea paika! Selliste valede kultiveerimine ja hüsteeria üleskütmine on äärmiselt vastutustundetu. Eriti tänase kriisi ajal, kui meil on 50 000 töötut ja nende arv kasvab.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Äkki võiksid suure kisa tegijad hoopiski peeglisse vaadata ja ausalt tõdeda, et odavale orjatööle üles ehitatud ärimudeli aeg on läbi. On teie enda valik, kas panete uksed kinni või hakkate inimestele normaalset töötasu ja töötingimusi pakkuma. Eesti inimesed ei soovi kambakesi ühes toas naridel elada ja 12-tunniseid puhkepäevadeta vahetusi teha. Eesti ei ole alaarenenud odavtööjõu maa. Me oleme Euroopa riik, kus inimesed väärivad töö eest ka korralikku tasu.

Neil, kes on paindlikud, pakuvad normaalseid tingimusi ja palka, on tööletahtjate järjekord ukse taga ning võimalik nende seast endale ka parimaid ja asjatundlikemaid töötajaid valida. Nende tootjate toetamiseks on loodud ka mitmeid uusi riiklikke toetusmeetmeid.

Kui aga jäädaksegi vinguma, vingerdama ja kõiges valitsust süüdistama, siis tasub meeles pidada, et majandus tühja kohta ei salli. Küll tulevad teie asemel teised, need, kes tänagi ilma ukrainlasteta suurepäraselt hakkama saavad.

Silmas tasub pidada ka seda, et võõrtööjõu vajaduse hüsteeria üleskütjaid ei huvita põllumehed ega ka meie oma inimeste toimetulek mitte üks raas. Tegemist on vaid vastutustundmatu poliitilise profiidi lõikamise, oportunistliku vastandumise ja ükskõik mis hinna eest areenile trügimisega. Me ei tohi selle madala mängu, sisserände soosimise ja madalate palkade põlistamisega kaasa minna. Kas me tahamegi jääda üheks Euroopa Liidu vaeseimaks riigiks? Kindlasti mitte!

Eesti töötaja on igal ajal ja igal alal parim valik. Hoidkem teineteist.”

17 commentsOn Henn Põlluaas: Eesti pole odavtööjõu maa, vaid Euroopa riik, kus korralik töö väärib korralikku tasu

 • Avatar
  Ants Jürman

  Paar nädalat tagasi oli Põlluaas veel “sõjas” võrreldes viiruse peatamist lahingutegevusega aastal 1919. Nüüd on üles seadnud uue loosungi “korralik töö eest vääriline palk”. Erinevalt linnavurle Põlluaasast olen üles kasvanud- ja elan ka viimased 15 aastat uuesti maal. Seega on mida võrrelda (eelmise saj.60-70-dad selle sajandi pooleteise kümnendiga ning esimsese asjana hakkab silma, et loosung on KATTETA. Ajastule väärilist palka maksti eelmisel sajandil umbes mõnekümnes edukas kolhoosis ning täna ehk väikese kahekohalise numbriga põllumajandusettevõttes. Toompealt on hea õpetussõna jagada, eriti kui ei ole äriühingu omanike ringis või juhatuses (ei pea millegi eest ega kellegi ees vastutama). Esimese sammuna soovitan Põlluaasal osta enamusosalus mõnes maasikakasvatusega tegelevas firmas (riigikogu spiikri kuupalga eest saaks selle kätte) ning seejärel määrata ennast personaliasjadega tegelevaks juhatuse liikmeks ainult tingimusel, et personalipollitikast tuleneva majandusseisundi halvenemise (pankrot) maksab ta kinni omast taskust. Seega, kas Põlluaas on valmis sõlmima töölepingu,kus 14 tunnise tööpäeva eest makstaks töötajale mitte 1000-1500 eurot vaid hoopis 2300 ning sellega meelitaks ära Ida-Virust Eesti Energia energeetikud kusjuures oma “imelise” koolitusvõimega õpetaks nad nädalaga ka maasikapõllul pikali olles marju korjama. Võimalik, et Põlluaas saaks isegi hakkama kui maasikaid õnnestuks turul müüa mitte 8 EUR/kg vaid pisut kasumit võimaldava 13-ga, aga peale kordades mediaanpalka ületavate riigikogu liikmete ning Tallinna Sadama, Tallinki, Nordica või EE juhtkonna nendele eriti palju ostjaid oleks. Eelmise aasta lõpul sattusin kokku ühe poolakaga, kes tõi jutus välja, et ametliku statistika järgi töötas 2019 Poolas üle 900000 ukrainlase ning farmides töötav osa on valmis koristama maasikad kordades väiksema tasu eest kui siin Põlluaasale pakutu. Võimalik, et selle VÕLTSpatriotismiga läheks veel keegi kaasa, kuid midagi pole teha, looduslikud tingimused on Kreekas ning Hispaanias paremad ja 2004 astumine EL-i järelmõjud panid erinevad põllumajandustoetuste määrad maatootjad veelgi ebavõrdsematesse tingimustesse.

 • Avatar

  Suurte maasikakasvatajate poolt saadetud kiri oli kirjutatud ülbes ja ähvardavas toonis, meenutas 90-nendatel tegutsenud kantpeade stiili. Ettepanek sise- ja rahandusministritele! Palun võtke seletused Ukrainas kohapeal Eestis töötanud maasikakorjatelt, kes töötasid meil aastatel 2017-2019! Seletus peaks hõlmama tegelikult töötatud aega, tegelikult saadud palka, samuti elamis-ja töötingimusi. Ukrainlastest võõrtööliste palka ja töötatud aega võrrelda põllumehe enda esitatuga. Seaduse rikkujatelt nõuda välja tekitatud kahju koos trahvidega Eesti riigile ja kompenseerida palgavahe ukrainlastele. Petturitelt võtta ära tegutsemisluba. Andmed meil töötanud võõrtööliste kohta on Maksu-ja Tolliametis olemas.

 • Avatar

  Sõnasõda võtab hoogu. Ühel pool EKRE, eesti inimest kaitsmas ja teisel pool odavtööjõu kasutajad oma kisakooriga. Kuna tegelen metsamarjade ja seente korjamise ja turustamisega, siis tekkis huvi ukrainlaste-moldaavlaste vastu. Paar viimast aastat olen uurinud võõrtööjõu maaletoojatelt kui palju oleks mõistlik maksta Ukrainast pärit hooajatöölisele. Mitmelt maaletoojalt sain vastuseks, et üle 450 euro kuus ei ole vaja neile maksta, äärmisel juhul võib 500 maksta, nad on sellise palgaga väga rahul. Maaletoojad kiitsid nende töökust, mis pidavat olema palju efektiivsem meie kohalikest. Ei imesta siis kui on olnud juhtumeid, kus agaramad võõrtöölised leiavad endale Eestimaal uue tööandja, kes maksab neile inimlikku palka.

  • Avatar

   Kas ema ei rääkinud, et pole ilus valetada?
   450 kuus palka- sa ise ju ka ei usu, mida kokku valetad.
   Ja lisaks:
   ” Ühel pool EKRE, eesti inimest kaitsmas…”
   Iga päevaga usun ma seda üha vähem.

   • Avatar
    A.P.-le korilaselt

    Täpselt nii on nagu kirjutasin. Odavtööjõu kasutajad ja maaletoojad üritavad midagi varjata. Eesti ei ole orjanduslik riik.

   • Avatar

    Ja mida sa siis “usud”!? Järsku Refid ja sotsid seisavad Eesti inimese eest ja arendavad Eesti majandust!? Sinusugused peaksid ravile minema! Kui vaimust vaene peab ikka olema, et ikka veel uskuda sots-reffide “siirasse huvisse” eesti inimese ja tema elatustaseme vastu!

 • Avatar

  no nii ongi. palk 2500 ja tahtjaid on küllaga.

 • Avatar

  Jõudu hr. Põlluaasale ja EKRE-le. Kuskilt peab ju alustama. Suured maad endale krahmanud rikkurid, kes ilma orjatööta hakkama ei saa, andku need noortele peredele, kes rõõmuga neid maid korras hoiaks. Eelkõnelejatele: pikk jutt – si.. jutt.

 • Avatar

  Kulla põlluAAS SEE EI OLE KUIDAGI VÕIMALIK ET IGALE HOOAJA TÖÖLISELE OMA KORTER 9 SAST 5 NI TÖÖAEG JA KÕIK SOODUSTUSED. MIKS SIIS POE KASSAPIDAJAL ON TÖÖPÄEV 12 TUNDI FÜÜSILIST TÖÖD

 • Avatar
  Reino Lõhmus

  Nõustun Põlluaasaga, et põllumajaduses vajaliku tööjõu ümber käib hüsteeriline poliitmäng, kuid seda kõike dirigeerib EKRE oma valimislubadustega sest ollakse kahe tule vahel (oluline valijaskond on maarahvas sh. põllumehed ühelt poolt jateiselt poolt valimislubadus- välismaalasi Eestisse ei taha lubadus) ja kõigile hea olla on keeruline. Siinkohal ei taha ma mitte ülistada võõrtööjõudu, sest olukorrad on erinevad ja majanduslik olukord tingib kas vajatakse võõrtööjõudu või mitte. Kuid ei saa nõustuda ülejäänud artikliga, mis on üldistav ja lahmiv.
  Olen arvamusel, et täna EKRE saeb oksa millel ta ise istub ja tulemused paistavad peale järjekordseid valimisi. See tänane EKRE juhtpoliitikute jäik suhtumine ja ülbitsemine põllumeestega on lühinägelik ja eba proffesionaalne ning lapsik.
  Põlluaas avaldas imestust, et kuidas varem hakkama saadi ilma tööjõuta. Lihtsustalt on selle nimeks majanduskasv – nõudlus turul kasvas, lisandus teenuse pakkujaid kes tegid vajalikud investeeringu (tehnika, kinnistud, materjalid), kuid tööjõuhulk on pigem negatiivne seda eriti maapiirkondades (teadupärast on põllamajandus maal, Tallinnas kasvatatakse kartulit ja vilja ainult Harju mäel. Ja mis siinkohal on väga oluline, et kuna tegemist on suhteliselt spetsiifilise ja aastaajast sõltuva valdkonnaga on investeeringute maksumus kõrge (tehnika kallis, kasutatav kindlateks töödeks) Näiteks: kultivaator- vajadus 1-2 korda aastas, viljakasvataja ilma ei saa; kombain – kasutatav 1 kord aastas (viljakoristuseks) , viljakasvataja ilma ei saa; mürgiprits- 2-3 korda aastas, viljakasvataja ilma ei saa; maasika peenramoodustaja/kiletaja, veesüsteemi paigaldaja- kasutatav ca iga 3 aasta tagant, oma aias ei ole vaja maasikakasvataja ilma ei saa; maasikate koristusseade- kasutatav 1 kord aastas, oma aias ei vaja, maasikakasvataja ilma ei saa. Neid näiteid on väga palju kui see tähendab ainult üht, kui tahad ennast sellega elatada, pead need investeeringud tegema (mis on kasutuses aasta lõikes väga vähe) ja tootma võimalikult suurel pinnal, et see investeering ennast ära tasub. Aiandus ja viljakasvatus on sesoone (hooajaline) st. kevadel istutad/külvad, suvel hooldad ja suvel sügisel lõikad/korjad/ künnad ja talvel magad. Seega on ju loogiline, kui tööd on hooajalised siis ka tööjõu vajadus on hooajaline, teine võimalus mida kasutatakse on inimeste hoidmine palgal ühesuguse mõnevõrra madalama palgaga aasta läbi, mis tagab töötajale palga ka talvel kui ta kodus 24/7 magab. Kuid põllumajanduses ei ole see otstarbekas ei töötajale ega ka tööandjale.
  Poliitikud poevad väite taha, et meil on 50000 töötut ja need on vaja tööle saada. Hambutu põhjendus.
  1. Meil oli ka eelmine aasta töötuid 30000 ja vajasime ca 1500 hooaja töölist. Miks 30 tuhandest inimesest ei suudetud tööle rakendada 1500-t ja nüüd arvatakse et meil on 50 tuhat ja sellest 20tuhandest täiendavast hotelli töötajast ja küünetehnikust leitakse 1500. Ei ole loogiline.
  2. Kriis hakkas meil 16.03 ja peale seda said paljud koondamisteated ja töötus kasvas hüppeliselt. Kust need inimesed tulid – hotellid, Spaad, küünesalongid, vähesel määral muudelt aladelt. Kujutage nüüd ette, et te saate koondamisteate, hüvitist saate vastavalt töötatud ajale 1-3 kuud (st. mõni sai kätte korraga 3 kuu palga) ja siis võtate ennast arvele Töötukassas kust hakkate saama hüvitist esimesed kolm kuud 50% palgas ja sealat edasi mingi aja 40%. Lihtsustatult kui sain koondamisteate kätte 16.03 ja minu palk oli varasemalt 600 eurot, sain sellele minimaalselt lisaks 600 eurot ja siis Töötukassa poolt on mulle tagatud kodus magamise eest kuni jaanipäevani 300 eurot kuus ja mõnus suvi on ju ees ning kommunaalid ka väiksemad. Siis miks ma peaksin minema kuskile maasikapõllule marjukorjama minema, ilmselt ei lähe. Seega võib julgelt väita, et nendest töötutest kes juurde tekkisid on maasikakorjajatele vähe abi ja sügisel kui töötutel trill-tralla aeg läbi saab ja kütteperiood hakkab siis hakatakse ka tööd otsima et talv üle elada, kuid siis ei ole enam ka neid maasikakasvatajatel vaja.
  Arusaamatuks jääb millisest orjatööst Põlluaas räägib, aga olgem ausad, et eks poliitikud peavadki pildil püsimiseks aegajalt kõlavaid kliki fraase loopima. Aga nüüd sellest orjatööstÖ
  1.Palk. Ühes varasemas kommentaaris sai jba väike rehkendus tehtud, kus kaas kommenteerija oli lisanud , et palk on 1000-1500 kuus ja tööpäeva pikkus 12-14h. Võttes aluseks, et töötaja on tööl 14 tundi ja kõik 30 päeva siis kokku tuleb 420 tundi ja jagatud see 1500 on 3,57 eurot/tund. Tsiteerides Reiljanit : “Pole paha” kui võttes arvesse veel ka asjaolu, et mul ei pea olema haridust, kogemust, ega mingeid oskusi ja arvestades, et näiteks kaubanduses (kus nõutav keskharidus) või lastehoius (kus nõutav kutse) on palgatase mitte palju kõrgem.
  2. Elamistingimused: Kuidas seda saab väita, et eestlased ei ole nõus kambakesi koos olema, aga võib-olla ei olegi nõus. Aga see magalakoht on ju tööandja poolt ja tööandja kuludega, mida tegelikult peaks käsitlema tööandja hüvena/ boonusena(mina pean oma eluaseme kulud ise maksma). Kes neil keelab rentida omale omaette tuba ja selle eest tasuda. Eestlased soomes võivad sellest teemast pikalt rääkida ja selle ühisnimetajaks oli kokkuhoid, on ka neid kes üürisid ise korteri, aga see ei tähendanud et tööandja palka tõstis.
  3. Söögikorrad: ei maks ka unustada, et üldjuhul on neile ka tööandja poolt soetoit (eks see võib erineda, aga on olnud tavaks), mis on samuti ju tööandja boonus töötajale ja lõppude lõpuks sööma me peame.
  Seega mina ei jaga väidet, et tegemist on orjatööga ja et põllumees lõikaks võõrtööjõu pealt suurt profitit.

  EKRE lõpetage see jäik suhtumine, asjatu põhjendamine, repliikide loopimine ja süüdlaste otsimine ning leidke põllumeestega konsensus kuidas eriolukorrast tingitud eriline olukord saaks lahendatud.

  • Avatar

   Me saame ühel päeval teada, milleks selline jant praegu käib ja kes selle taga on.
   Kuid see on kindel, et rahva huvidel pole selle jandiga mitte mingitki pistmist.

   • Avatar

    Pea nüüd hoogu härra Kalle. Kutsud siin riiki ülesse natsionaliseerimisele ehk omandi väevõimuga käest ära võtmisele ja siis selle maa noortele laiali jagamisele. Viimati kogesime seda NL ajal 1940 aastal. Soovid sinna tagasi. Aga mis see noor selle maaga ka peale hakata oskab?…

  • Avatar

   Ja mida sa siis “usud”!? Järsku Refid ja sotsid seisavad Eesti inimese eest ja arendavad Eesti majandust!? Sinusugused peaksid ravile minema! Kui vaimust vaene peab ikka olema, et ikka veel uskuda sots-reffide “siirasse huvisse” eesti inimese ja tema elatustaseme vastu!

  • Avatar

   Pikk jutt, kuid sisu lühike. Mida me siis “järgmistel valimistel” peame nägema? Et eesti rahvas on jätkuvalt pururumal ja hääletab”hoolivate” reffide poolt? Ma väga loodan, et see purupimeduse aeg hakkab läbi saama. Teiseks, kui suure osa moodustab maasikakasvatamine Eesti majanduse SKT-st või isegi vaid põllumajandusest? Ma usun, et ei eksi, kui ütlen, et haletsusväärselt tühise. Seega on selle teema ümber toimuv asiotaaž pehmelt öeldes täielik demagoogia. Maasikakasvatajatel, õigem oleks öelda, orjapidajatel, on oma kuradi maasikakasvatust võrreldamatult rohkem vaja, kui Eesti rahval ja Eesti majandusel tema mõttetuid maasikaid. Ma ei räägigi umbvenekeelsetest nn “ukrainlastest” ja nendega vältimatult kaasnema hakkavatest sotsiaalprobleemidest. Kogu see seakisa maasikakasvatamise ümber on tühise maasikakasvatajate omakasupüüdliku “tsunfti” ja sellelt räigelt demagoogialt poliitilist kasu lõigata soovivate närukaeltest poliitikute huvides.

 • Avatar

  “Äkki võiksid suure kisa tegijad hoopiski peeglisse vaadata ja ausalt tõdeda, et odavale orjatööle üles ehitatud ärimudeli aeg on läbi. On teie enda valik, kas panete uksed kinni või hakkate inimestele normaalset töötasu ja töötingimusi pakkuma. Eesti inimesed ei soovi kambakesi ühes toas naridel elada ja 12-tunniseid puhkepäevadeta vahetusi teha. Eesti ei ole alaarenenud odavtööjõu maa. Me oleme Euroopa riik, kus inimesed väärivad töö eest ka korralikku tasu.”

  Ma väga palun, kas saaks siiski lõpuks mõned faktid, kus need koonduslaagrid Eesti vabariigis asuvad? No need: “Eesti inimesed ei soovi kambakesi ühes toas naridel elada ja 12-tunniseid puhkepäevadeta vahetusi teha.”
  Kas see väide on hüpoteetiline?
  Kui nii, siis kindlasti ei soovi.
  Kas sellise olukorra tekkimine on prognoositav?
  Kui on juba olemas, siis kus?
  Kas EV kodanikel on õigus teada, kus nii on toimitud või toimetatakse?
  Olen kuulnud, et eestlased olla nii elanud küll Iirimaal, Austraalias ja mujal, ise pole küll näinud, kuid siinmail- no tõesti, kus siis?
  KUS? Selliselt toimijad väärivad ühiskondlikku hukkamõistu ja nad tuleb avalikustada!
  Aga miks seda siis ei tehta?
  Või neid polegi olemas?

  • Avatar

   Demagoogia üks levinud võtteid on keskenduda vähetähtsatele pisiasjadele, seda artikli kontekstis suhtelisekt mõttetut mula maksimaalselt võimendada ja katse viia sihik TEGELIKULT tuumalt kõrvale. Sinu kommentaar on selle võtte küllaltki ere näide.

   • Avatar

    Ere näide intrigaanist on sinu käitumine. Kui väitele nõutakse tõendamist, siis intrigant ütleb, et soov tõde teada saada on demagoogia.
    Seda tehakse tavaliselt siis, kui väidet tõendada ei suudeta või pole see üldse võimalik kuna levitatakse valet.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused