Henn Põlluaas: valitsusel ja minister Kiigel pole koroonakriisis mingeid edasiviivaid mõtteid

Arvamus,
©Scanpix
Henn Põlluaas.

Neljapäevasel riigieelarve kontrolli erikomisjoni algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse “Olukord koroonaviiruse tõrjumisel” arutelul võttis EKRE fraktsiooni nimel sõna selle esimees Henn Põlluaas, kes kritiseeris nii minister Tanel Kiike kui kogu Kaja Kallase valitsust selle eest, et too sisuliselt peale sundvaktsineerimise midagi ei tee ning võimulolijatel puuduvad plaanid ja kava kriisist jagusaamiseks.

“Väita seda, justkui Riigikogu ja eriti opositsioon hoiavad kõrvale sellest tänasest probleemist, mis on tervet maailma ja meie ühiskonda rängalt tabanud, on äärmiselt ülekohtune. Vastasel juhul ei oleks ju peaminister olnud esmaspäeval siia kutsutud ega seda arutelu täna. Aga paraku oleme me olukorras, kus tõepoolest peaminister tuli esmaspäeval, tegi poliitilise avalduse, aga mida uut me kuulsime? Mitte midagi! Täpselt sama jutt, mida oleme kuulnud korduvalt ja korduvalt. Ja kui temalt küsiti, millistele andmetele te tuginete, siis minu suureks üllatuseks vastas ta: sellele, mida on juba ajakirjanduses avaldatud.

Aga kahjuks me teame, et ajakirjandus on täis äärmiselt vasturääkivaid andmeid koroona, vaktsiinide, ravi ja käesoleva olukorra suhtes. Kui peaminister tuleb siia ja tal puudub selge plaan ja kava, kuidas edasi minna, ja ainukene läbiv joon kogu jutus on see, et süüdi on eelmine valitsus ja tänane opositsioon, kes ei tahtvat koostööd teha, siis on see kummalisem kui kummaline. Milleks meile siis üleüldse valitsus?

Ka täna, kui minister Kiik käis meile rääkimas spetsiaalsel koroonateemalisel arutelul, siis me kuulsime küll 20–30 minutit juttu, aga see oli selline voog, kus ei olnud mitte midagi uut, mitte midagi kandvat, mida võiks nimetada lihtsalt voogedastuseks. Ja jällegi, mis oli ülimalt kummaline, oli see, et minister teatas: jah, meil on mingisugused plaanid, aga teile ma sellest ei räägi. No andke andeks!

Tundub, et minister Kiik on täiesti sassi ajanud prioriteedid ja selle, et ministrid ja valitsus on aruandekohustuslikud Riigikogu ees. Selle asemel et ütelda, et jälgige pressikonverentsi, küll te siis teada saate, peaks valitsus, vastupidi, just nimelt arutama Riigikoguga neid küsimusi, neid meetmeid. Ka Riigikohtu esimees meie fraktsiooniga kolmapäeval kohtudes ütles, et selline korralduste läbi riigi juhtimine ei ole antud olukorras õiguslik ega õigustatud.

Tegelikult selline käitumine näitab täiesti selgelt, et valitsusel puudub igasugune sisuline tahe arvestada opositsiooniga. Opositsioonilt nõutakse küll meedias ja avalikkuses, et esitage oma ettepanekud, ja kõik opositsioonierakonnad on neid ka teinud, siin saalis välja öelnud korduvalt, aga nendega lihtsalt ei arvestata. Ja olemegi olukorras, taas ja taas, milles me olime kevadel, kui Eesti juhtis nakatumiste poolest kõikide riikide edetabelit. Täna oleme väga suures ja kiires tempos sinnapoole taas teel.

Suvel rahustati meid, et me oleme valmis kolmandaks laineks, ärge muretsege, kõik on ette valmistatud, kõik on tehtud. Perearstidele öeldi, et teie puhake jalgu, kui nad tegid ettepaneku, et nad võiksid vaktsineerimises kaasa lüüa, et küll me teeme oma kampaaniad ja meil on keskused, meil on talgud, mis iganes. Aga nüüd me näeme, et see kõik on olnud lihtsalt üks tühi õhu võngutamine, sest ei ole valitsusel ei vaktsineerimisplaani, ei ole mingisuguseid kavasid, kõik signaalid, mis me saame, lükatakse järgmine päev ümber ja Riigikogu hoitakse kogu sellest otsustusprotsessist kõrvale.

Ja mis on eriti kummaline – ei ole ju valitsuseski mingisugust ühist arusaama. See näitab, et ei ole ka ühist töömeeleolu ega soovigi, sest valitsus suhtleb omavahel meedia kaudu. Valitsuserakonnad teevad teineteisele ettepanekuid, mida võiks teha, meedia kaudu. No see on täiesti absurdne.

Ja siis seatakse piiranguid, mis, nagu me näeme, ei ole tegelikult tulemuseni viinud. Aga pole ka imestada, sest kõik piirangud peavad olema mõtestatud. See, mida valitsus on sisse viinud, et negatiivne koroonatest ei maksa mitte midagi, ja kõik need inimesed, kes on tegelikult tõestatult terved, on lükatud ühiskonnast kõrvale. Justkui vaktsineerimispass oleks see, mis tagab ja garanteerib inimeste tervise ja selle, et nad ei nakataks teisi.

Aga ometigi ei ole see kellelegi saladus, et ka vaktsineeritud nakatuvad, ka vaktsineeritud annavad edasi seda nakkust. Nii et kõik need piirangud on absoluutselt põhjendatud. Ainukene põhjus, mis siit selgelt välja tuleb, on see, et soovitakse – nii nagu me ka ministrilt kuulsime, et ainuke tee ja vahend on vaktsineerimine – läbi viia sellist kaudset ja varjatud sundvaktsineerimist, mille kohta ka õiguskantsler on öelnud, et see on lubamatu, see on põhiõiguste ja põhiseaduse vastane.

Kahjuks mingisuguseid muid edasiviivaid mõtteid valitsusel ei ole. Ei kuulnud me seda ei esmaspäeval, kui peaminister siin käis, ei kuulnud seda ka selles ühtlases mitte midagi ütlevas voogedastuses, mida minister Kiik meile siin esitas. Mitte ühtegi kandvat ideed. See on üks katastroofilisemaid momente kogu selle kriisi juures, kui puudub selge arusaam olukorra tõsidusest, kui puudub selge arusaam sellest, mida peaks tegema.

Koroonanakkus rändab riigist riiki. Riigid on seadnud erinevaid tõkendeid sellele, kuidas kontrollida, kuidas kaitsta oma inimesi: küsitakse vaktsiinipassi, küsitakse negatiivset testitulemust, tehakse piiridel teste, aga Eestis ei tehta mitte midagi. Eelmise laine ajal, kui Venemaal oli olukord väga hull, olid piirid lahti ja ka täna ei kontrollita meil sisuliselt mitte kuskil mitte kedagi. Soome ajakirjanduski imestab, miks Eestis ei ole mingisugust kontrolli, miks midagi ei tehta. Me teame ju, kuidas Soomes käitutakse, tehakse kohapeal, sadamates ja igal pool mujal teste. Ja olukorras, kus meie kõrval on riik, Läti, kus olukord on eriti hull ja on olnud selline juba pikemat aega, kus sealne ühiskond on lukku pandud, siis ei kontrolli me ka Eesti ja Läti piiri.

Läti inimesed ei saa käia omal maal vabalt ringi, küll aga saavad nad tulla Eestisse vabalt ringi käima, poodidesse, restoranidesse, ükskõik kuhu. Seda, mis tagajärg sellel on, näitab ju selgelt see, et nakatumine Lõuna-Eestis on oluliselt suurem kui mujal. See on selge tagajärg sellele mitte midagi tegemisele. Ja eriti olukorras, kus me täna oleme, kus juba liigub ringi uus mutatsioon, delta+, nagu teda on nimetatud, mis on veelgi nakkavam kui senine deltatüvi, peaksime eriti kontrollima kõiki neid inimesi, kes siia sisse tulevad. Jah, tõepoolest, lõplikult me ilmselt ei suudaks seda vältida. Aga me saaksime ikkagi aega juurde ja lükata seda oluliselt edasi. Ja kõik see aeg, mille me võidame, tähendab ju säästetud inimelusid.

Lõpetuseks ma tahaksin veel kord korrigeerida seda, mida siin Keskerakonna esindaja välja tõi ja mida valitsus ja peaminister kogu aeg räägivad, et justkui EKRE kutsuks üles inimesi mitte vaktsineerima. See on vale, see on absoluutne vale. Me tunneme sügavat muret selle olukorra üle, selle üle, kuidas see kriis üle elada, kuidas hakkama saada. Me ei ole mitte vaktsineerimise, vaid sundvaktsineerimise vastu.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused