Hooldekodud kui hea äriprojekt

Arvamus, Repliik,
- Updated
©Scanpix

Täna seisavad sajad pered Eestis küsimuse ees – mida teha hooldekodudes viibivate vanematega. Kardetud viirus on sinnagi jõudnud ja nõudnud esimesed ohvrid. Suures hirmus on mõnedki võtnud oma vanemad sealt ära ja toonud koju. Hea, kui on selline võimalus ja keegi perest kodune. Paljudel selline luksus puudub.

Kui töökoht veel alles, aga kriis aina süveneb, siis mõtled esmalt perele leiva teenimise peale. Eaka hooldamine on keeruline, väsitav ja kodustes tingimustes napib oskusi. Kogu aeg ei ole käepärast professionaalset abi. Voodis olija vajab mähkmete vahetamist ja söötmist. See on spetsiifiline töö, mida paljud meist ei valda ega taha ka teha. Linna pealt leiaks põetaja, aga koduhoolegi maksab ja mitte vähe. Ometi tuleb see pisut odavam kui tasuda iga kuu 1000-1500 eurot hooldekodule.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

1. aprillist tõusis hooldekodude tasu. See on juba niigi kõrge. Hooldekodud on meil äri ja kõigil neil omanikud. Üsna tulutoov bisnis. Kuidas muidu seletada nende hoogsat laienemist ja uute rajamist? Paneb imestama hooldekodude omanike endi jutt, kuidas napib seda ja teist, personalil ei ole maske ja desovahendeid. Ometi, kes oleks pidanud neid siis varuma, kui eraomanikud ise?! Paraku on vaja vaid vanurite pealt raha kokku ajada ja see muu kõik neile liigne kulu asjadele, mida võib-olla kunagi ei lähegi vaja.

Saaremaa hooldekodu, kuhu koroonaviirus sisse pääses, omanikeks on tuntud reformierakondlased. Reformierakonna loosung on läbi aegade  olnud mitte otsene aitamine, vaid õnge ulatamine, püüa ise kala. Kuidas saab hooldekodu põdur vanur seda ise püüda? Kas ta oleks pidanud ette võtma tee apteeki ja sealt suvel maske varuma, sest omanikud ei pidanud taolist “pisiasja” miskiks. Õigustatult kerkib küsimus – kui ma maksan oma  vanema eest krõbedat hinda, on õigus vastu nõuda kvaliteetset teenust?

Varsti on olukord, kus lapsed ei suuda enam hooldekodus viibiva vanema eest tasuda. Eakaid hakatakse üha enam sealt ära võtma ja kodupõetusele tooma, siis on hooldekodud käpuli. Sissetulekud vähenevad ja taas peab hinda tõstma. Riik ei suuda igal pool tuld kustutada ja tekib surnud ring.

Hakka või uskuma vandenõuteooriat, et viirus ongi mõeldud vanuritest vabanemiseks – toimub looduslik valik, tugevamad jäävad ja nõrgemad ning elu õhtul olijad kaovad. Julm, kas pole.

Lõpetuseks kõrvalepõige lahe põhjakaldale. Soome hooldekodud on nagu hotellid. Eakatele tuuakse restoranist söök. Kõigil asukatel on omaette tuba ja seal televiisor ning mööbel. Võtad kodust kaasa armsad fotod ja pisiasjad ning elad muretult. Sinuga jalutatakse ja tegeldakse. Töötajad on lahked ja näol naeratus. Kui oled kogu elu riigile makse maksnud ja teda teeninud, on eluõhtul õigus väärikale vananemisele. Pangakontol on vanuritel kümned tuhanded eurod ja kelle tervis veel kõbus, võib reisidagi. Meil on käia veel pikk ja vaevaline tee.

Vambola Paavo

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused