Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

INTERVJUU I Mike Calamus: „Eestis on elu nagu Titanicul – eliit peab ülakorrusel pidu, kuid lihtrahvas on juba uppunud“

18.08.2022
Mike Calamus

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on teadaolevalt ainus Eesti erakond, kel on osakond ka Ameerika Ühendriikides. Seda osakonda juhib Harjumaal sündinud edukas ettevõtja Mike Calamus, kelle ettevõte on osutanud muu hulgas ka teenuseid Valgele Majale ja kes on kohtunud USA ekspresidendi Donald Trumpiga.

Olete pärit Kuusalust ja õppinud Tartu Maaülikoolis metsatööstust, kuid pärast mõningaid rännakuid sattusite Ameerika Ühendriikidesse. Kuidas?

Ameerika Ühendriikidesse sattusin 2012. aastal, kuna avanes võimalus USA-s legaalselt töötada. Mu esimene aasta USA-s möödus Math and IT Academy koolis töötades, aga otsustasin peagi, et vajan väljakutset ja tahan asutada oma äri. Nii Suurbritannias kui ka USA-s on väga tavaline töötada mitmel töökohal korraga. Nii võid näiteks olla päeval raamatupidaja ja õhtul teenida lisaraha kelnerina restoranis.

Mis teid ettevõtluse puhul köidab?

Olen hingelt ettevõtja, mulle ei meeldi istuda iga päev kella üheksast viieni samas kontoris ja teenida raha kellelegi teisele. Eraettevõtlus on elustiil – siin pole garantiisid ja sa riskid kogu aeg omaenda varaga. Samuti pole kindlat tööaega. Ärkvel olles oled kogu aeg tööl.

Mulle on ette heidetud, eriti kodueestlaste poolt, nagu oleksin tulnud USA-sse kergema elu peale. Kas keegi kujutab ette, kui raske on tulla teise ühiskonda, kus on teistsugused seadused ja sul pole ühtegi kontakti, ning rajada siin oma firma? Siinsel turul on meeletu konkurents ja läbilöömiseks pead olema tohutult sihikindel ja agressiivne.

Kahjuks pole mul seksikat äppi või fööniksina tõusvat idufirmat, mis ereda leegiga investorite raha põletab. Minu ärid on tavalised vanakooli stiilis teeninduseettevõtted, kus raha tuleb ausa ja raske tööga.
Õnneks pole kahe aasta pikkune koroonapaanika meid eriti mõjutanud. Teatavasti on 80% Ameerika väikeettevõtetest oma tegevuse lõpetanud ja Joe Bideni oskamatu majandamine on viinud riigi tohutusse inflatsioonikaosesse.

Meie oleme suhteliselt õnnelikud, kuna meie põhiklientuur on riigiasutused ja suured korporatsioonid.
Tegeleme erinevates valdkondades, aga põhiliseks sissetuleku allikaks on kommertsköökide suurpuhastus. Praegu tegutseme aktiivselt Philadelphias, Marylandis, Washington DC-s, Virginias, North Carolinas ja Floridas. Võin julgelt ja uhkusega öelda, et neis osariikides oleme oma valdkonnas kindlad liidrid. Kui majandus riigis paraneb, kavatseme kindlasti laieneda.

Te kasutate mitmuse vormi – oleme, tegeleme, laieneme…

Kuigi rajasin firma üksi, ainuisikuliselt, ja olen firma president, ei toimiks äriplaan ilma hea meeskonnatööta. Praeguseks on firma laienenud juba frantsiisidesse, nii et mitmuse vormi kasutamine on meie tegevusest rääkides igati põhjendatud. Team work makes a dream work, nagu siin ütleme. [eesti k: unistus saab teoks meeskonnatööga – toim.]

Te olete kohtunud ka Donald Trumpiga. Kuidas õnnestus presidendile ligi pääseda?

Kuna minu firma pakkus Donald Trumpi valitsemise ajal teenuseid Valgele Majale, olid mul olemas kontaktid tema asjaajajatega. Kohtumisele saada polnud lihtne, seda tuli oodata paar aastat ning kuni toimumise päevani polnud miski sada protsenti kindel.

Meedia on loonud temast kuvandi kui ülbest ja ennasttäis isikust, minu kogemus temaga on aga hoopis vastupidine – ta on lihtne ja heatujuline, muhe rahvamees. Poliitilistel ning diplomaatilistel üritustel osaledes olengi tähele pannud – mida kõrgetasemelisem on kohtumine, seda vabam õhkkond.

Te teete reklaami ka Trumpi portaalile.

Kuna maailmavaateliselt oleme lähedasemad vabariiklaste MAGA (Make America Great Again) tiivaga ja Donald Trumpi ettevõte on Truth Social’i looja, on igati loogiline, et nõustusin tegema reklaami tema sotsiaalmeediale. Truth Social on tsenseerimata platvorm, kuhu on oodatud kõik konservatiivid üle maailma. Praeguste plaanide kohaselt peaks äpp olema Eestis kättesaadav juba 2022. aasta novembris.

Pärast Donald Trumpi hingasid paljud vastased kergendatult, kuid nüüd nähakse, et Joe Biden pole sugugi parem ning tema populaarsus on meeletult kahanenud. Milline on teie hinnang muudatustele, mis on toimunud inimeste meelsuses ja üldises olukorras Ameerikas?

On selge, et valimised USA-s olid varastatud – soovitan vaadata viimast dokumentaali „2000 muula“ (originaalpealkiri „2000 mules“), kättesaadav Rumble’i keskkonnas. Joe Biden ei saanud kunagi nii palju hääli ja pole olnud populaarne valik, selle tõestuseks on kasvõi tõsiasi, et tema Twitteri konto järgijatest 50% on võltskontod.

Pooleteise aastaga suutis Biden teha rahva palju vaesemaks, toimub ohjeldamatu inflatsioon ja kõikvõimalikud kaubad on muutunud defitsiidiks. Kütuse hind on aastaga kahekordistunud, poes on hinnad tõusnud taevasse ja kaubavalik tunduvalt kahanenud. Kujutage ette, et USA-s on muutunud defitsiidiks beebide piimapulber ja seda saab ainult tutvuste kaudu.

Piir Mehhikoga on täiesti lahti ja juba tänavu tuli esimese viie kuuga üle Rio Grande jõe enam kui kaks miljonit illegaali. Loomulikult süüdistab Biden kõiki teisi peale iseenda – süüdi on Trump ja koroona ja Putin. Bideni populaarsus on madalaim kõigist senistest USA presidentidest – isegi vasakpoolne CNN ei suuda näidata talle suuremat toetajate protsenti kui 39. Kõigest 12% rahvast arvab, et Biden teeb õigeid valikuid. Vaevalt et Biden ise teabki, mida teeb. Ta räägib seda, mida teleprompter ette ütleb.

Millisena paistab sõda Ukrainas, samuti Euroopa Liidu ja mõne suurema Euroopa riigi, aga ka USA roll selles sõjas sealtpoolt vaadates?

Sõda Ukrainas on USA-s ülimalt ebapopulaarne, uuringute järgi on lausa 85% ameeriklastest selle vastu. Tuleb meenutada, et USA lõpetas just hiljuti häbiväärselt sõja Afganistanis. Ameeriklane on väsinud lõpututest pankurite sõdadest, kus peamiselt toimub rahapesu maksumaksja raha eest.

Sama Ukrainas. Viimase kümnendi jooksul on sinna pumbatud miljardeid dollareid ja enamik sellest rahast on läinud kuhugi kõrvale. Samuti on ilmunud Ukrainasse saadetud relvi välja maailma teistes konfliktipiirkondades.

NATO on keskmise ameeriklase silmis teovõimetu ühendus, kuhu kuuluvad moslemiriik Türgi ja arg Saksamaa. On selge, et selline kooslus ei anna turvatunnet kellelegi.

Kuidas ja millal sündis EKRE USA osakond? Kui palju on teil liikmeid, milline on nende profiil ja millised on tegevused?

Plaan luua EKRE USA osakond oli ameerika eestlaste hulgas juba pikemat aega teemaks. Meie osakonna loomine sai hoo sisse pärast kohtumist Jaak Madisoniga 2021. aastal Ameerika konservatiivide iga-aastasel kogunemisel (CPAC) Orlandos, Floridas. Sellel kohtumisel esitasin ka enda avalduse EKRE-ga liitumiseks ja vormistasime USA osakonna rajamise ametlikud dokumendid.

Meie liikmete tuumiku moodustavad Ameerikas elavad eestlastest ettevõtjad. Suurem osa neist on ka pereinimesed, kellele meie poliitika ja põhimõtted on südamelähedased. Olen hingelt konservatiiv ja soovin riiki, kus lastel oleks hea ja turvaline elada. Mulle on vastuvõetamatu uusmarksismi ideoloogia, kus viieaastaseid aetakse segadusse transhulluse, BLM-i sotsialismi või kliimakriisi pettusega.

Kui tihedalt käite läbi aatekaaslastega Eestis?

Käime EKRE Eesti liikmetega päris tihedalt läbi – suhtleme interneti kaudu. Jaak Madison, Helle-Moonika Helme, Mart Kallas, Rudolf Jeeser ja paljud teised on olnud meile EKRE USA osakonna loomisel ja käigushoidmisel suureks abiks. Meil on ka kinnine EKRE USA Facebooki grupp, kuhu on valitud ja kutsutud kõik tublid konservatiivid üle maailma.

Kui palju käivad Ameerikas elavad eestlased koos?

Eestlasi on Ameerikas erinevatel andmetel üle 20 000. Tavapärane on jaanipäevade ja jõulude ühine tähistamine. Pea igas suuremas linnas ja osariigis on oma Eesti selts ja lugematu arv mittetulundusühinguid. Kandideerin ka Estonian American National Council – ERKÜ XXIII Esinduskogusse, et aidata kaasa eestluse säilimisele USA-s.

Millisena näete Eesti olukorda ja tulevikku sealtpoolt vaadates?

Kui Titanic jäämäega kokku põrkas, käis ülemistel korrustel endiselt eliidi pidu, kuigi allkorrustel lihtrahvas juba uppus. Sarnane on ka praegune olukord Eestis. Eestis on ühed maailma kõrgeimad maksud, aga vastu ei saa maksumaksja selle eest peaaegu mitte midagi. Samal ajal viivad suurkorporatsioonid maksuvabalt oma raha välja offshore-firmadesse. Inflatsioon on Aafrika riikide tasemel ja sellist suurt hinnatõusu mäletame ainult NSVL-i lagunemise ajast. Kütuse ja elektri hinna poolest on Eesti maailma tipus.

Selle kõige juures on absurdne, et Kaja Kallase juhitud Reformierakond on reitingute tipus.

Kavatsete kandideerida ka Riigikogu valimistel?

Kui 2021. aasta detsembris Jaak Madisoniga kohtusime, siis käis ta välja idee, et ka väliseestlased peaksid olema Riigikogus esindatud. Nii haaraski EKRE USA juhatus mõttest kinni ja minule tehti ettepanek osaleda 2023. aasta Riigikogu valimistel.

Minu kandideerimisele lisas kindlust juurde ka tuntud rahvuslase ja marksismivastase Jüri Toomepuu moraalne toetus.

Kas on plaanis Eestisse päriselt tagasi pöörduda?

Kui osutun valituks, siis loomulikult täidan oma kohust valijate ees ja hakkan neid esindama. Esindan just neid, kes mulle hääle annavad ja ei kavatse tegeleda poliitilise lehmakauplemisega.

Asjadest tuleb rääkida nii, nagu need on, mitte ilustada ja olla poliitkorrektne. Meil on liiga palju poliitikuid, kes on olnud eluaeg riigiametite mugavas mullis ja pole reaalset elu näinudki. Nad on omandanud demagoogia ja targutamise oskused, ent pole teinud aastakümneid midagi lihtrahva elu parandamiseks. Valitsuse ülesanne on teenida rahvast, mitte vastupidi.

Tekst: Aarne Mäe