Maaeluminister Arvo Aller: Mingit nõukaaega ei tule! Abituriendid väärivad võimalust töökogemust saada ja taskuraha teenida!

Eesti, Intervjuu,
- Updated
©Uued Uudised
Maaeluminister Arvo Aller.

Maaeluminister Arvo Alleri idee, et põllumajanduses võiksid puuduolevaid töökäsi asendada ajutiselt ka kooliõpilased, vallandas meedias hoogsa keskustelu. „Väga õige algatus,“ kiitsid paljud. „Appi, kas nõukaaeg tuleb tagasi?“ ahmisid õhku mõned. Intervjuus Uutele Uudistele selgitab Arvo Aller, et mingit nõukaaja ihalust tal ei ole, kaugel sellest. Eesmärk on pakkuda täisealistele noortele võimalust töökogemust saada ja taskuraha teenida.

Idee, et õpilased võiksid eriolukorras põllumajandustootjatele appi minna, vallandas eile väikese tormi. Sotsiaalmeedias jagatakse nostalgilisi pilte ja videoid kartulivõtust. Kuidas seda tundepuhangut kommenteerite?

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Positiivne on see, et maaelu on üle pika aja jälle pildil. Näen, et inimesed tunnevad muret põllumajanduse pärast, maaettevõtluse pärast, töökohtade pärast ja ka noorte pärast. Vaatan, et paljud täiskasvanud põllul töötamise vastu nostalgiat, paljudel meenusid positiivsed mälestused.

Aga jutt, et nõukaaeg tuleb tagasi, on täiesti meelevaldne ja kitsarinnaline. Võib-olla on sellise jutu ajajatel põllutööga seoses mingi ebameeldiv kogemus, mida püütakse nüüd poliitilises võitluses ära kasutada.

Milles kõnealune idee täpsemalt seisneb?

Enamus põllumajandustöödest on mehhaniseeritud, kartulivõtmine ja porgandite korjamine sealhulgas. Kus aga võib vaja minna füüsilist tööd, mille juures saaksid noored aidata, on kapsa korjamine. Saagi valmimiseni on veel neli-viis kuud aega ja võimalik, et oleme selleks ajaks juba normaalses olukorras tagasi ja töölistest puudus ei ole. Me praegu ei tea seda. Aga hetkeseisuga oleks vaja mõnisada inimest juurde. Noored saavad selle tööga hakkama. Nad tahavad ju teenida taskuraha. Ma ei näe mingit probleemi, miks ei võiks täisealised gümnaasiumi lõpuklassi abituriendid 2-3 nädala jooksul teha põllul tööd.

Kutseõppeasutuste õpilased käivad kogu aeg praktikal. Ega neil ei jää sellepärast õppetöö tegemata. Tööd ja õppimist, eriti kui küsimus on 2-3 nädalas, annab mõistlikkuse piires ühildada. See on üks võimalus, kuidas noor saab võimaluse panna ennast proovile, loomulikult koostöös õpilase, kooli, lastevanematega. Mitte keegi ei aja noori sundkorras põllule, aga noored väärivad võimalust.

Osa põllumehi on väitnud, et nad ei noori tööle ei taha.

Jah, aga nemad kasvatavad teisi kultuure, mitte kapsaid, ja seal ei pruugi olla õpilaste kaasamine vajalik. Samuti, me räägime ikkagi täiskasvanud inimestest, mitte alla 18-aastatest.

Tõsi, suvel on puudus ka maasikakorjajatest. Siin on probleem, et õpilaste töökvaliteet võib tootjale minna maksma päris palju, samuti nende väljaõpetamine. Tegelikult on meil puudus ka tööde juhendajatest, kes noori töötegemisel juhendaks.  Tootja ise ei jõua seda teha.

Oleme ministeeriumis mõeldud, et võiks koos kutseõppeasutuste Olustvere, Särevere ja teiste koolidega, kes meil põllumajanduskutset pakuvad, luua juhendajate süsteemi. Juhendajad saaksid noori koolitada ja käia nendega marju korjamas.

Kui palju töökäsi põllumajanduses praegu puudu on?

Meedias ringlevate numbritega on meelevaldselt ümber käidud. Eriolukorras pikendati hooajaliste töötajate kohalolekut kuni 31. juulini. Need hooajatöölised, kes Eestis on, saavad kuni selle ajani tööd teha. Need, kel on luba lõppenud, saavad minna näiteks ehitusest põllumajandusse. Võõrtöölisi on praegu Eestis 400 kandis. Aga vajadus on 1500 hooajatöötaja järele, praegu on umbes tuhatkond puudu.

Kuidas eriolukord Eesti tootjaid veel mõjutab?

Kõige suurema löögi saanud nn horeca sektor ehk hotellid, restoranid ja catering. Köögiviljakasvatajad, kes toodavad restoranidele köögivilja, ütlevad, et kooritud kartul ja porgand praegu ei lähe. See on nišitoode, mida nad tegid konkreetsetele ettevõtetele. See tähendab, et tuleb ümber orienteeruda ja pakkuda toodet läbi e-poe ja kojukande.

Näen selles kriisis head nii palju, et Eesti inimene hakkab rohkem väärtustama kohalikku toitu ja toetab kohalikku tootjat. Ministeerium kindlasti püüab aidata tõsta e-kaubanduse osakaalu ja kohaliku põllumajanduse mainet.

Kas põllumajandusega tegeleval inimesel on põhjust hiljuti vastu võetud kriisiaja lisaeelarvega rahul olla?

Ma arvan, et maalelu seisukohast võib olla rahul. 200 miljonit eurot läbi maaelu edendamise sihtasutuse (MES) maaettevõtlusele, põllundusele, kalandusele, metsandusele, turismile, horecale, seda pole varem juhtunud. See raha leevendab kriisist väljatulekut. Kriis jõuab maaelusektorisse väikses viivitusega, aga me oleme valmistunud ja saame jooksvalt reageerida.

11 commentsOn Maaeluminister Arvo Aller: Mingit nõukaaega ei tule! Abituriendid väärivad võimalust töökogemust saada ja taskuraha teenida!

 • Avatar
  inna seinre

  Teeb lausa sõnatuks see vanemate hirm oma laste pärast,et keegi küürutab kellegi kapsapõllul jne.Tööd on tehtud enne ja tehakse pärast selle lolluse sissevoogamist koos vikerkaare,õpetajate mahasurumise,laste võimutsemise,korraliku hariduse lammutamise,vanemate lastele tööoskusi edasi andmiseta.Mis puutub nõukaaega,siis oli see haridus,mis siis saadi,võrreldamatult sügavam praegusest.Seega,kui pole ise sel ajal elanud,siis istu ja kuula,ära targuta.

  jaanusele

 • Avatar
  Ei soodustata töötamist.

  Tänapäeval on vaja töölised registreerida andmebaasides ja selleks on vaja internetti, arvutit, tarkvara jne….
  Maksud arvestada:
  Sotsmaksud 33%, töötus 2,4%, sambad 2%
  Tulumaks 20%
  Vaja ka delklareerida.
  Toitlustamisel on vaja tasuda erisoodustusmaksu toiduga samas vääringus,

 • Avatar

  Let’s make teoorjus great again! Et lumehelbekestest lapsed ikka eraomaniku kapsapõllul korralikult tööd rügaks, leiab poe tagant ja uhhuuudiste stammkommenteerijate hulgast nii politrukke kui kupjaid, nii külvivolinikke kui sonderkomandode liikmeid – sest iga ekrenaudi peas pesitseb pisike himmler, kes… väljendub küll nagu tavaline sovjeet. Arbeit macht Frei!

  • Avatar
   Sallivad vihkajad

   Sõjaväeks füüsiliselt kõlbmatu ja vaimselt pedereerunud lumehelbekese-liberasti koondkuju ‘Jaanus’.

 • Avatar
  Roman-Mati Kalde

  Halvustavaks moesõnaks on saanud «nõukaaeg». Lihtinimesena ütlen, et nõukaaja elu oli palju parem kui välja arvata okupatsioon ja raudne eesriie. Nüüd on meil oma lipp ja hümn, kuigi Soomega kahasse, ja samas ümberringi anarhia, vastutamatus, amoraalsus jpm. Ei maksa sõna ega lubadused. Kus me suurim «vabadus» on kiruda ja segada ning püüda kukutada valitsust. Ma ise pole mingeis malevais käinud, kuid enamus tolle aja endisi malevlasi ja õpilasi on neid aegu nostalgitsedes meelde tuletanud. Just seda ongi ka täna vaja, kus noored õpiksid teooria kõrvale ka praktikat nagu Tootski seda õpetas 🙂 Peale selle milline vaheldus noortele, kokkusaamine, tutvumine omasugustega, eemal «rangeist» vanemaist ja õpsidest 🙂 söök prii, pealegi veel omateenitud raha. Ja üleeilne Reporteri küsitluski näitas, et soovitust «lapsed põllule» toetas 77% vaatajaist. Jõudu tööle, lapsed, kes seda ise soovivad!

 • Avatar
  Ants Rannula

  Mäletan neid aegu kui korralik talupidaja viidi Siberi avarustesse ja sai sildi ” küla kurnaja ,ehk kulak” Kes siis praegune “talunik” on? Ei suuda ennast majandada. Ikka keegi teine peab kopikate eest rügama. MIKS MEIE INIMESED VÄLISMAAL TÖÖTAVAD??? Sest seal saab töötegemise eest palka!

 • Avatar

  Täiesti kiiduväärt algatus, noored põllule ja maaeluga tutvuma. Omal ajal,1970-tel sai ise karjas käidud, hommikul kella 6.00 kuni õhtu 18.00,see on 12tundi ja keegi ei kobisenud pika tööpäeva üle. Oli muidugi tüdimus, aga raha oli vaja. Ei saa aru oponentide hüsteeriast, okupatsiooni aegu ei hüsteeritsenud keegi, kui bussidega õpilased põllule viidi, peeti täitsa normaalseks. Praegune opositsioon täiega väärastunud koos oma “kuningannaga” Brüsselist. Pangu ennast põlema, saast.

 • Avatar
  Risto Tanner

  Mina käisin suvevaheajal linnast maale tööl juba 14-aastaselt, 16-kümneselt tuli talvel metsas koolile küttepuid teha, ei murdnud konti ega midagi, kogu eluks sain tööharjumuse kaasa. Mis lumehelbekesed need tänapäeva noorek siison?

 • Avatar

  Aago Metsar — hõike “Tule taevas appi!” muutis käibeväljendiks siiski Lennar Meri. Ansip juba kasutas käibeväljendit.

 • Avatar
  Aago Metsar

  Oh õudust! Kust tulevad mobiiliküüruga väärakad? Eks ikka meie hirmust, et MINU nunnuke peab äkki TÖÖD tegema, või armeesse minema – seega selga sirutama! Tule taevas appi (A.Ansip)! Kui meie nunnud on nii hädapätakad, et ei tohi isegi põllul küürutada, siis on see ühiskond on tõesti väärt väljasuremist ehk LASTELT anastatud vikerkaarevärvi lippe! Elagu hädapätakate ühiskond!

 • Avatar

  ei tule n6ukaaeg… tuleb hoopis tunduvalt hullem ja nõmedam aeg! — euron6ukogude liidu pangaorjus, kus ei osata midagi teha ja k6ik on välismaistele pankadele v6lgu, ning käiakse maal “taskuraha” tegemas et siis … poodi minna ostma kartulit ja 6una.

  Ei osata enam midagist teha, sest oi jummel kyll käed saavad mustaks ju! Ning seda tingivad need totruseni direktiivid mis on tapnud ära normaalse maaharimise ja karjakasvatuse.

  SElles osas ütlus on ikka õige et kui öelda _ teie seal linnas, tulge maa peale tagasi! Te olete oma reformimise ja võimutsemisega kohe nii võõrdunud elust et ei tea enam et kust toit tegelikult tuleb.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused