Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

SUUR INTERVJUU: Martin Helme: “EKRE-l on ainsa erakonnana lahendused, mis aitavad elektri hinda kohe oluliselt alla tuua.”

10.10.2021
Martin Helme
© UU

„Näen väga paljudes Eesti kohtades ootust, et aastaid võimul olnud näod välja vahetataks ja kodukandi valitsemisse uusi inimesi, ideid ja energiat tuleks. Meie seda kõike ka pakume ja usun, et valija meid selles toetab,“ ütleb EKRE esimees Martin Helme intervjuus Konservatiivide Vaba Sõnale.

Kuidas iseloomustad praegust kohalike valimiste eelset poliitilist olukorda?

Kui ma võrdlen praeguseid valimisi eelmiste kohalike või ka Riigikogu valimistega, siis on kampaania kuidagi loium. Võimalik et põhjuseks on koroona, võimalik et erakondadel on permanentselt kestnud sisepoliitilisest võitlusest võhm väljas. Alles äsja lõppes ju presidendivalimiste kampaania, mida vähemalt meie erakond võttis väga tõsiselt, Henn Põlluaasal oli üle 50 rahvaga kohtumise.

Üldine poliitiline olukord on samas üsna ärev. On selge, et Eesti poliitilisel maastikul on toimunud ja toimumas suured muutused. Need muutused on tingitud meie erakonnast. Nägime seda juba Riigikogu valimiste järel ja meie osalusel toiminud valitsuse ajal – me toome muutusi ja raputame mugavustsoonis olevaid vanu parteisid. EKRE paneb teised parteid ja poliitikud tegelema teemadega, mida nad meelsasti üldse ei puutuks, aga millega tegelemist rahvas tegelikult väga ootab. Nüüd toimub sama kohalikul tasandil. Eelseisvad valimised toovad ilmselt väga paljudes kohtades kaasa täiesti uue jõudude vahekorra ja poliitikasse tulevad uued näod. See muutus on tingitud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna tegevusest ja see muutus on hea. Ütleks lausa, et hädavajalik!

Elektri hind teeb rekordeid. Kuidas kommenteerid?

Me oleme ainus partei, kes nägi praegust olukorda ette ja hoiatas selle eest aastaid. Oleme ainus erakond, kellel on lahendused, mis aitavad elektri hinda kohe oluliselt alla tuua. Meil on ka lahendused, mis aitavad säilitada madalat hinda, energiasõltumatust ja varustuskindlust pikemas perspektiivis.

Elektri hinna katastroof on teadliku ning sõgeda rohepoliitika tulemus. Euroopa Liit on aastaid kehtestanud reegleid, mis vähendavad elektri tootmist. Sellele lisanduvad regulatsioonid ja tasud, mis teevad energia hinna kalliks. Tulemus on käes. Terves Euroopas on elektri defitsiit. Praktiliselt kõigis Euroopa riikides on energia tarbimine suurem kui tootmine, samas maksustatakse olemasolevaid tootmisvõimsusi CO2 kaudu surnuks. Asemele pakutakse helesinise unistusena silmapiiril olevat taastuvenergiat, mida veel ei ole olemas ja mis on praegusest kordades kallim.

Lisaks eratarbija vaeseks tegemisele hävitab see tööstust. Uudised sellest, kuidas suletakse toidutootmiseks vajalikke tehaseid, kuidas metalli ja keemiatööstused jäävad seisma, on ju uudised sellest, kuidas inimesed jäävad massiliselt töötuks, kuidas meie igapäevased kaubad, kaasa arvatud toiduained, muutuvad pööraselt kalliks või kaovad üldse müügilt. Seda kõike tehakse rohepöörajate poolt teadlikult ja meelega, et võidelda väidetava kliimamuutusega, mis kuuldavasti on tingitud moodsast majandusest. Kliima on aga muutunud miljoneid aastaid ning sõltub eelkõige päikesest ja Maa geoloogilistest protsessidest. Hävitada teadlikult ja meelega meie kõigi elatustase – kusjuures kliimat ei muuda see kuidagi – on kuritegelik. Sellele poliitikale tuleb öelda otsustavalt ei.

Milline on EKRE lahendus?

Meie lahendused arvestavad majanduse toimimise loogikat. Tuleb koheselt lõpetada CO2 eest maksmine. Tegemist on miljarditesse ulatuva räkitiga, mis ei muuda keskkonna seisukohalt midagi. See vähendab elektri hinda juba umbes 70 euro võrra. Tuleb kohe lõpetada taastuvenergia tasude maksmine roheenergia tootjatele, kuna see on nende alusetu rikastumise skeem, millel puudub majanduslik põhjendatus.

Tuleb olla valmis piirama elektri eksporti, et tagada Eesti enda varustatus. Tuleb olla valmis peatama elektriga kauplemine börsil ning kehtestada elektrile riiklik hind taseme juures, millega tootjad on veel plussis aga inimesed ja ettevõtted ei ole röövimise ohvrid. See tase on kusagil 25 eurot MWh. Veel kümme aastat tagasi oli elektri hind Eestis riiklikult reguleeritud, sest tegemist on loomuliku monopoliga. See ei ole muutunud. Ja kindlasti ei tohi me vähendada oma põlevkivielektri tootmist seni, kuni Eestil ei ole tekkinud juurde vähemalt samas mahus uusi tootmisvõimsusi. Ka kõige optimistlikumate plaanide järgi ei ole uusi võimsusi lähima kümne aasta jooksul oluliselt lisandumas.

Eestis on liberaalsed erakonnad hakanud ellu viima sisuliselt sundvaktsineerimist. Mis positsioonil on siin Eesti Konservatiivne Rahvaerakond?

Meie kriitikud ja konkurendid üritavad meile külge lüüa vaktsineerimisvastase erakonna silti. See on vale. Aga erakond seisab väga põhimõtteliselt selle eest, et inimesed peavad saama ise otsustada, kas nad tahavad end vaktsineerida või mitte. Kedagi ei tohi selleks sundida ja kedagi ei tohi taga kiusata, kui ta on otsustanud vaktsiini mitte manustada.

Me näeme ju, kuidas ka vaktsineeritud inimesed nakatuvad koroonasse ja kannavad nakkust edasi. Seega ei ole veenvat argumenti, miks peaksid kõik vaktsineeritud saama. Jah, vaktsiin aitab vähendada nakatumisvõimalust ja aitab suurendada võimalust, et koroonat põetakse kergemalt, aga selle otsuse, kas need võimalused on piisavalt veenvad, peab igaüks saama langetada ilma surveta.

On väga oluline, et inimesed arutaks asja enne läbi oma perearstiga, sest erinevad muud terviseprobleemid või võetavad rohud võivad inimese riske vaktsineerimisel oluliselt mõjutada. Seda kõike ei tohi teha lööktöö korras ja ähvarduste saatel. Täiesti vastuvõetamatu on meile inimeste vallandamine põhjusel, et nad ei ole vaktsineeritud. On olemas terve hulk muid lahendusi, mis jätavad inimestele valikuvabaduse. See ongi meie positsiooni juures kõige olulisem: inimestele peab säilima vabadus!

Oled valimiste eel käinud kohtumas inimestega mitmel pool Eestis. Mille üle väljendatakse rahulolematust?

Inimesed on praeguse valitsusega üldiselt väga rahulolematud. Ja rahulolematus ei ole seotud ainult majanduslike küsimustega. Inimesed näevad, et liberaalide valitsus ei hooli Eestist, ei hooli eestlastest. Valitsus lammutab riigikaitset, siseturvalisust, annab hoogu juurde ääremaastumisele, annab järjest rohkem rumalaid ja põhjendamatuid keelde-käske, tekitab järjest rohkem sundkulusid. Inimesed ei ole rahul valitsuse ükskõikse suhtumisega immigratsiooni ja haridusteemadesse.

Samuti on näha, et inimesed ei usu peavoolumeedia propagandat ning saavad aru, et praegune valitsus ei saa valitsemisega lihtsalt hakkama. Kõik need asjad kokku on tekitanud väga tõsise pinge ja rahulolematuse, mis kusagil pinna all pulbitseb. Mulle tundub, et Reformierakonna ja Keskerakonna juhtkond ei saa üldse aru, kui ohtlikult lähedal me oleme ühiskondlikule plahvatusele.

Valimiste eel on meedias hoogustunud infooperatsioonid teatud poliitiliste jõudude toetuseks ja teiste erakondade kahjustamiseks. Kuidas saab tavaline inimene teha vahet tõel ja valel?

Esimene soovitus: ärge külastage meediaportaale, mille puhul on selge, et nad ei tegele mitte ajakirjanduse, vaid liberaalse propagandaga. Ma loobusin juba enam kui aasta tagasi täielikult Delfi lugemisest ja minu päevad on selle võrra palju ilusamad. Ma ei taha neile kinkida oma klikke, millega nad müüvad reklaami, et palgata inimesi, kes mind ja meie erakonda päevast päeva sopaga üle valavad.

Kutsun inimesi üles loobuma kombest lasta hommikuti silmad ka selle kanali uudistest üle. Suurem osa sellest, mida nad kirjutavad on haige fantaseerimine ja valetamine, ja see osa, mis pole, on kättesaadav ka teistest kanalitest.

Üldisemas plaanis tuleb inimestel mõista, et me elame taas ajal, mil meediat saab tarbida ainult teatud filtri abil. Peaaegu kogu meie meediamaastik ei ole mitte lihtsalt vasakule kaldu, vaid vasakule horisontaalis. Uudiseid lugedes tuleb meeles pidada, et rahvuslikud, konservatiivsed, parempoolsed seisukohad on reeglina esitatud halvustavas toonis ja neid üritatakse näidata millegi äärmusliku või radikaalsena. Samas esitletakse aga tõeliselt radikaalseid ja äärmuslikke seisukohti, nagu näiteks laste soomuutmise ideoloogia või energiatootmise lõpetamise ideed, millegi ülla, uuendusliku ja heana.
Rahvuskonservatiivide tegemiste, aga ka rahvuskonservatiivide jaoks oluliste teemade kohta saab adekvaatset infot Uute Uudiste portaalist ja Objektiivist.

Milliste ootustega läheb EKRE vastu kohalikele valimistele?

Läheme seekordsetele valimistele vastu tippvormis ja väga tugevana. Me oleme oma nimekirjadega väljas rohkemates omavalitsustes kui ükski teine partei. Meil on kandidaate samas suurusjärgus nagu Reformierakonnal ja Keskerakonnal. Ja küsitlused näitavad meile üsna stabiilselt inimeste toetust.

Läheme valimistele vastu lootusega, et väga paljudes kohtades võtame esimese või teise koha ja saame asuda võimukõnelusi pidama. Näen väga paljudes Eesti kohtades ootust, et aastaid võimul olnud näod välja vahetataks ja kodukandi valitsemisse uusi inimesi, ideid ja energiat tuleks. Meie seda kõike ka pakume ja usun, et valija meid selles toetab.

Kohalikel valimistel osalevad erakondade kõrval valimisliidud. EKRE langetas põhimõttelise otsuse, et rahvuskonservatiivid lähevad välja erakonna nimekirjaga. Miks?

Selleks on kaks põhjust. Esiteks tahame me, et igas Eesti nurgas saaksid inimesed anda oma hääle Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poolt. Meil on üleriigiline kohalike valimiste programm EKRE 5+ ja meil on erakonna üldprogramm, mis määrab ära meie poliitilise kreedo.

Lisaks on igas vallas oma konkreetsed valimisprogrammid. Valitsuses olles näitasime, et täidame oma lubadusi ja valitseme rahvast hoolides. Erakond on positsioneerinud end väga selgelt nii väärtusküsimustes kui ka majandusteemadel, mis annab inimestele kindluse ja teadmise, mida meist oodata.

Teiseks, me ei tahtnud, et meie inimesed läheks valimisliitudesse, sest oleme ju näinud, kuidas valimisliidud kipuvad lagunema, ühte nimekirja koonduvad inimesed mitte ideede ja aadete pärast, vaid väga pragmaatilisel kaalutlusel saada võimule. Kui erakonna liikmed osalevad valimisliidus, aga see laguneb, siis heidab see paratamatult varju ka neile inimestele ja erakonnale. Samas ei ole erakonnal võimalik mitte-liikmete tegevust kuidagi mõjutada või selle eest vastutada. Parem siis ikka olla väljas oma inimestega oma lipu all, nii on sellel kõigel taga erakonna tugi ja usaldusväärsus. Kui midagi lähebki valesti, siis vastutame selle eest oma mainega.

Mille poolest erinevad EKRE kandidaadid ja valimisprogrammid teiste erakondade omadest?

Meil on kohalikel valimistel väljas ligi 1400 kandidaati. Valdav enamus neist on erakonna liikmeid, ehkki nimekirjades on ka mitte-liikmeid. Eks nimekirjad ole läbilõige meie erakonnast ja Eesti ühiskonnast. On doktoreid, ettevõtjaid, õpetajaid, põllumehi, aga on ka lihttöölisi ja professionaalseid poliitikuid. Kõiki neid ühendab soov anda oma panus Eesti elu edendamisse ja armastus Eesti vastu.

Meie üleriigiline programm EKRE 5+ on kirjutatud nii, et see oleks kasutatav igas Eesti paigas, mistõttu on seal eelkõige kirjas väärtusküsimused. Igas vallas on aga omad teemad ja mured, millele me lahendusi pakume. Kui rääkida hästi üldiselt, siis on meile väga oluline noorte perede toetamine. Selleks on vaja, et koolid ja lasteaiad oleks kodu lähedal, et kodukoht oleks turvaline, et oleks töökohti ja toimiksid elutähtsad teenused.

Paneme ka suurt rõhku sellele, et pensionäridel oleks tegevust ning vajalik tugi hakkama saamiseks. Kindlasti eristab meid soov kasutada kohaliku elu küsimustes valimiste vahelisel ajal võimalikult palju referendumeid. Rahva arvamusega arvestamine on meile tähtis. Ja loomulikult ei ütle ükski teine erakond välja, et kohalikud omavalitsused peavad seisma vastu immigratsioonile.

Olete Tallinna linnapea kandidaat. Miks otsustasid kandideerida ja millised on EKRE plaanid Tallinnas?

Eesti pealinnal peaks olema eestimeelne linnapea. Me näeme, et osadele erakondadele ei lähe eestluse edendamine üldse korda ja teistele erakondadele on see poliitilise mängurluse teema, millega enne valimisi rahvuslikku valijat meelitada.

Meie jaoks on Eesti püsimine Eestina, eestilikuna, sügavalt põhimõtteline küsimus. See on meie poliitilise tegevuse nurgakivi. Ma olen põline tallinlane ja mulle läheb mu kodulinna käekäik korda. Tallinn on linn, kus elab väga palju mujalt Eestist pärit inimesi, keda on siia toonud töö, õpingud, pere, aga see linn ei ole neile päris kodulinn. Minu jaoks on, ma armastan Tallinna!

Näen väga selgelt, et Tallinna ei valitseta hästi, näen ka seda, et end Keskerakonna asemele pakkuvad jõud ei plaani tegelikult suurt midagi muuta.

Muutuseks on tarvis just meietaolist erakonda, kes sunnib ka teisi parteisid oma lubadusi täitma ja Tallinna võimalusi maksimaalselt realiseerima. Kui Tallinn on tugev ja hästi valitsetud, on see kasuks ka ülejäänud Eestile. Meie plaanid linnas on väga laiahaardelised.

Valimiste eel kiputakse rääkima torudest, ülekäiguradadest ja parkimiskohtadest, tegelikult peaks need asjad toimima nii hästi, et need teemad üldse üles ei kerkiks. Asjaolu, et me neil teemadel räägime, näitab, et praegused linna valitsejad ei saa oma tööga hakkama.

Aga lisaks uue kvaliteedi andmisele linna rutiinsesse valitsemisse plaanime me linna ka arendada. Tallinna liiklus on väljakannatamatult halvasti korraldatud, seda nii jalakäijale, ratturile, autojuhile kui ka ühistranspordile. Tallinnas ei ole piisavalt koolikohti. Siin toimub arendustegevus kas suvaliselt või korruptiivselt, tulemus on kehv. Linnas ei ole ettevõtlus soositud ega toetatud, see peab muutuma.

Tahame luua ummikute vähendamiseks õhutrammi ja Rocca al Marest ning Viimsist kesklinna meretrammi. Tahame anda noortele rohkem sportimisvõimalusi ja eakatele vaba-aja veetmise võimalusi. Toetame noori peresid lapse sünnil ja koolitee alguses.

Mida ütlete neile inimestele, kes on võtnud pähe valima mitte minna või ei ole veel otsustanud, kelle poolt hääletada?

Valima tuleb ikka minna. Ainult et tehke seda soovitavalt pabersedeliga! Kõik, kes ei lähe valima, annavad otsuse enda kodukandi käekäigu eest kellelegi teisele, ja tõenäoliselt inimestele, kellega ei pruugita olla poliitiliselt sama meelt.

Kõik need, kes on kaotanud lootuse, et nende häälest midagi sõltub, peaks mõtlema sellele, et igal valimisel on ikka ja jälle olukordi, kus mõne kandidaadi vahel on otsustavaks üks-kaks häält ja mõnikord muudab see ka võimalike koalitsioonide moodustamise tasakaalu.

Muide, paljudele vanadele parteidele sobib, kui inimesed käega löövad. Neile meeldib, kui valijad neid ei sega. Mina soovitan inimestel mõelda, millist poliitikat üks või teine erakond, üks või teine kandidaat ajanud on, ja kui see poliitika on kooskõlas ka praeguste valimislubadustega, siis tasub neid toetada. Kui aga teod ja lubadused ei klapi, siis tasub anda hinnang ikka tegudele.