Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Valge: parlamentarism peab olema koostegevus, mitte võitlus

-
22.05.2022
Jaak Valge

Eesti Konservatiivse Rahvaeakonna saadik Jaak Valge pidas sel nädalal käibemaksuseaduse muutmise eelnõu menetlemise juures usaldushääletuste tähendusest.

Jaak Valge: “Me leiame, et seda eelnõud oleks tulnud hoopis süsteemsemalt ja põhjalikumalt ette valmistada ja korralikult arutada, nagu see parlamendis käib. Ning nüüd peangi edasi reageerima reformierakonna fraktsiooni esimehe väitele, nagu meie fraktsioon, esitades eelnõule obstruktsioonilisi parandusettepanekuid, ei lubaks diskussiooni ning hälvitaks Riigikogu seetõttu parlamentarismist.

See ei pea paika. Parlamentarism on võimujagamis- ja koostöösüsteem. Parlamentarism on erakondade ideede konkurents ja samal ajal ka koostegevus, mitte võitlus. Aga reformierakond on poliitilist tegevust käsitlenud just võitlusena. Ehk teisisõnu – parlamentarismi asemel on rakendatud nn teerullisüsteemi ehk kujundanud olukorra, mil ühel pool on argumendid, aga teisel pool hääled. Nii – ja selles olukorras polegi opositsioonil selleks, et saada valitsuskoalitsioon läbirääkimistele ehk teisisõnu – selleks, et rakendada parlamentarismi – olnud sunnitud rakendama obstruktsiooni. Toonitan – obstruktsiooni on tehtud selleks, et parlamentarism rakenduks. Ning paljudel eelnõude puhul selle valitsuse ajal on see nii ka läinud – pärast obstruktsiooniähvardust on leitud mõistlik parlamentaarne kompromiss.

Aga mitte nende nelja tänase eelnõu puhul. Eelnõude sidumine usaldushääletustega, nagu valitsus on seda teinud, on selge hälbimine parlamentarismist. Mina tõesti ei oska nimetada ühtegi riiki, kus demokraatia ja parlamentarism oleks kokku varisenud kodanike endi valiku tulemusena, nagu vasakpoolsed poliitikud väidavad, referendumitega seotud ohtudega ähvardades. Küll aga on demokraatia kokku varisenud eliidi riigipöörete tulemusena. Ning paljudel juhudel on see alanud protseduurireeglite vääriti tõlgendamisest. Ka Weimari vabariigi demokraatia kukkus kokku, kuna protseduurireegleid tõlgendati nii, nagu põhiseaduse autorid ei olnud mõelnud. Eesti parlamentaarses riigikorras kuulub seadusandlik võim Riigikogule, kuid eelnõu sidumine usaldusküsimusega võimaldab Riigikogu eelnõu menetlemisest sisuliselt välja jätta.

Sellise võimaluse kasutamisega liialdamine pole kooskõlas parlamentaarse demokraatia põhimõttega. Seni on usaldusküsimusega sidumist kasutatud siiski suhteliselt harva. Aga oluline on see, et nende nelja eelnõu puhul valitsuskoalitsioon tõsist kompromissi leida ehk parlamentarismi rakendada ei püüdnudki. Oli ainult üks kontakt, mis jäi sinnapaika. Ka välismaalaste seadus suruti läbi parlamentarismi põhimõtet eirates. See oli mage trikk, mis ei ole väärikatele poliitikutele, kes ülejäänud ühiskonnale eeskujuks peaksid olema, kuidagi omane. Tõsi, ega selle eelnõu puhul mingit kompromissi meie poolt ei oleks tulnud ka. Sest põhiseaduse mõtte arvel kompromisse ei tehta.”