Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jaak Valge: valitsuskomisjoni jutt HIV-sse nakatumise kontrolli alla saamisest on liiga optimistlik

21.11.2022
HIV-teema on endiselt aktuaalne kogu maailmas. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Valitsuse paljud prognoosid ei vasta tõele ja üks neist on ka optimistlik arvamus HIV leviku osas, mis tegelikult on Ukraina massirändega saavutanud hoopiski suuremad mõõtmed. Oma seisukoha selles küsimuses ütleb EKRE Riigikogu saadik Jaak Valge.

“Postimehe tänase teate kohaselt tõdeti Sotsiaalministeeriumis toimunud valitsuskomisjoni istungil, et “HIV-i nakatumine on viimaste aastatega saadud kontrolli alla.” Terviseameti kodulehte külastades võime aga veenduda, et selle aasta märtsi algusest oktoobri lõpuni on uusi HIV juhtumeid registreeritud 195, eelmisel aastal sama aja jooksul aga vaid 73. Kasv 2,7 korda. Kas seda võib ikka nimetada HIV-i nakatumise kontrolli alla saamiseks? Viimati oli nii suur nakatumine 2014. aastal.

Terviseameti kodulehelt ei saa teada, kelle arvelt niisugune mitmekordne kasv on tulnud. Võime vaid oletada. Praegu on tervisekontroll Ukrainast Eestisse tulnud ajutise kaitse taotlejatele vabatahtlik. Ehk peaks olema siiski kohustuslik?”

Esmaspäevaga algab üle-euroopaline HIV-i ja hepatiidi testimisnädal, mille eesmärgiks on vähendada nende raskete nakkushaiguste levikut Euroopas – eks sellest ka valitsuse põhjendamatu optimism.

EPL: Ukraina kriis on kasvatanud uute HIV-positiivsete arvu.