Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jõulu eel: Meie elu koosneb suurtest ja väikestest lootustest

24.12.2019
Kolumnist, näitleja, teoloog ja rahvuskonservatiiv Malle Pärn.
© UU

Rahvuskonservatiivist kolumnist, teoloog ja näitleja Malle Pärn mõtiskleb jõuluime üle.

„Kui sügis röövib puudelt lehed, ilmad pöörduvad külmaks, ja hakkab sadama lund – siis tuleb esimene kerge jõulutunne. Lumi, puhas ja valge, seostub mu meeles jõuludega.

Inimese hinges elab igatsus täiusliku ilu ja puhtuse järele, ehkki me seda elus kunagi saavutada ei suuda. Alati on miski, mis häirib või segab täiuslikku harmooniat.

Usun, et paljudel inimestel seostub jõuluaeg just selle igatsusega ilu, puhtuse, headuse järele. Ehitud kuusk, küünlad, jõululaulud, kingitused, head soovid – kõik see kuulub jõulude juurde, ning teeb meid rõõmsaks.

Jõuluaeg on hinge kasvamise aeg.

Ent mitte lumi pole selle puhtuse ja valguse, vaikse rõõmu ja rahu allikas. Lumi aitab meil näha ja tunda seda, mida me igatseme.

Meie igatsuse allikas ja eesmärk on kahetuhande aasta tagune sündmus – ühe väikese poisslapse sündimine kaugel lõunamaal, lihtsas loomalaudas, keda suured Hommikumaa tähetargad tulid kaugelt kummardama kui kõigi aegade suurimat kuningat.

Usun, et enamik inimesi kannab vähemalt oma unistustes pilti puhtast, kaunist, täiuslikust maailmast. Usun, et paljud inimesed teevad, mis vähegi suudavad, et seda pilti tegelikkuseski näha.

Usun, et jõuluaeg on just selline aeg, kus me ilu ja headust hindame ja igatseme.

Kõrgeim tarkus polegi muud kui ilu ja headuse igatsemine, ja püüdlemine selle igatsuse täitumise poole.

Jõulud on keskpunktiks meie elus. Isegi siis, kui me seda endale tunnistada ei mõista.

Nagu lumi katab kõik selle, mis muidu meie silma riivaks, nõnda muudab jõululoo lihtsus ja õrnus nähtamatuks kõik meie südameisse, meie meeltesse kogunenud tarbetud koormad.

Meie elu koosneb suurtest ja väikestest lootustest. Me loodame, et maailm püsib, ja muutub inimlikumaks.

Me loodame ka, et meie HEAD ettevõtmised lähevad korda.

Loodame, et meil läheb hästi, et meie lastega ei juhtu midagi halba. Loodame, et saame oma asjadega hakkama, et saame oma võlad tasutud, et meil igapäevane leib oleks laual, ja kindel peavari pea kohal.

Meie elus on liiga palju varjatud hädaohte, kui meil poleks lootust, siis me lakkaksime olemast.

Ristiinimeste lootus on kaugemal ja kõrgemal, kui vaid igapäevaste muredega toimetulemine. See ei ole lootus ebamäärasele juhuslikule kordaminekule, ka mitte lootus õnnestumisele omaenda tegutsemise läbi.

See on lootus, et meil on käeulatuses kõikvõimas kaitsja, kes meie varjatuimaidki valusid ja igatsusi näeb, kes puhast südant hindab kõrgemaks kui edukust majandustegevuses, ja välist väärikust ühiskonnas, kes meile andeks annab meie kahetsetud ebaõnnestumised ja eksimused.

See on lootus lõplikule Jumala abile, mis päästab ja loob uueks maailma ning muudab täiuslikuks kõik need, kelles Jumala Vaim on sünnitanud uue alguse.

Meie lootus on kindel. See on inimese lootus, kes pilvisel päeval usub, et päike ei ole maailma maha jätnud, et meil on vaja vaid kannatlikult oodata, kuni ta jälle selges sinises taevas särab, meid kõiki soojendab ja valgustab.

Selline on ristiinimese lootus. Seda tõotab meile iga-aastane oodatud Jõuluaeg. Ükskõik kui pilvine või tormine on meie tänane päev, meie teame, et pilvede taga on selge taevas ja särav päike.

Ja küll see lumi kord ka jälle tuleb.“