Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE-vastasus võtab üha primitiivsemaid vorme – ikka Postimehe Valedetektori taustal

-
14.09.2018
Peavoolumeedia muutub üha enam verbaalseks kanalisatsiooniks.
© Küllike Rooväli/Postimees

Rahvuskonservatiivide liidrid on juba korduvalt hoiatanud, et enne valimisi kallatakse EKRE igalt poolt lausa silmnähtavate valedega üle, eeldusel, et midagi kogu sellest solgist ikka külge jääb.

Ajakirjandus on EKRE materdamiseks loonud ühe eriti primitiivse vormi, mida nimetatakse kord valedetektoriks, kord faktikontrolliks, kord rubriigiks “Kust sa tead?” Nende tööpõhimõte on umbes järgmine: helistatakse korruptandi naisele ja küsitakse, et kas mees võtab altkäemaksu. “Muidugi mitte!” vastab naine ja faktikontroll järeldab: “See mees pole korruptant, sest tema naine ütles nii!” Isehakanud “müüdimurdjatel” piisab mistahes väite ümberlükkamiseks ühestainsastki neid toetavast artiklist, seisukohavõtust või lausest!

Just nii aga käituski Postimehe Valedetektor: kontrollimaks Mart Helme väidet, et Soome hoiab resoluutselt topeltkodakondsusega ja vene päritolu inimesed riigisaladusega kokkupuutumisest eemal, helistasid sealsed ajakirjanikud lihtsalt siinse saatkonna pressinõunikule ja pärisid aru. Oli juba ette teada, et poliitkorrektsusesse uppuv Soome ei hakka kinnitama: “Jah, me diskrimineerime venelasi!”, eriti veel saatkonna ametniku tasemel! Aga sellest piisas, et Mart Helme valetajaks tembeldada!

Mart Helme jutul on tegelikult märgatavalt laiem taust. Uued Uudised kirjutasid juba Soome ringhäälingu Yle uudisest, mis toob otseseid näiteid teemal: “Soome kaitsevägi võttis venelased erijälgimise alla juba 2017. aasta algul ning piirama hakati venelaste ajateenistust. Erijälgimise alla võeti venelased ehk need, kel on nii Soome kui Vene kodakondsus, seda eriti seoses sündmustega Ukrainas.” Paraku leiab ka Eesti enda peavoolumeediast viiteid sellele, kuidas Soome kaitsevägi ja luure on hädas Vene-Soome topeltkodakonduse kui nähtusega.

Nii ilmus 3. veebruaril 2017. aastal, samaaegselt Yle looga ka ERR-is artikkel: “Rain Kooli: topeltkodakondsus – põhiseaduslik õigus või julgeolekurisk?” ERR vahendab selles loos: “Soome kaitsepolitsei juhtis topeltkodakondsusega seotud probleemidele tähelepanu juba mullu sügisel, toonitades muu hulgas, et Venemaa nõuab kõigilt oma kodanikelt koostööd kõigi riigiorganite, sealhulgas luurestruktuuridega.”

“Topeltkodakondsusega – mille üks olulistest eesmärkidest oli võimaldada välissoomlastele uue koduriigi kodakondsuse võtmise korral ka Soome kodakondsuse säilitamine – ei osatud seega seostada mingeid erilisi ohte. Tänaseks on paljugi muutunud. Venemaa välispoliitilise ja sõjalise doktriini muutumist on tähele pandud ka meie põhjanaabrite juures,” kirjutab Rain Kooli ja lisab järelduse: “Nii tundubki, et kaitseminister Niinistö pahameel Yle uudise suhtes pole lähtunud sellest, et uudis tõele ei vasta, vaid et hoolega saladuses hoitud teave avalikkuse ette toodi.”

ERR-i uudis “Supo: Vene kodanike poolt ostetud kinnisvara võidakse kasutada “roheliste mehikeste” majutamiseks” väidab: “Soome kaitsepolitsei (Supo) leiab parlamendile esitatud julgeolekuülevaates, et välisriikide kodanike poolt riigis ostetud kinnisvara võidakse kriisiolukorras kasutada tunnuseid mitte kandvate võitlejate majutamiseks.” Jutt käib nii Vene kodanikest kui ka topeltkodakondsetest.

“Varem pole Supo kunagi Vene kodanike kinnisvaratehingute kohta nii jõulisi kommentaare esitanud. Lisaks tuuakse ülevaates välja, et Soome territooriumil tegutseb palju välisriikide agente ning Soomes alaliselt tegutsevate luureohvitseride arv on “üks läänemaailma suuremaid,” kirjutatakse uudises. “Samuti tekitab Supo ametnikes küsimusi Vene ja Soome topeltkodakondsust omavate isikute õiguslik seisund Venemaa seadustes. “Näiteks on Venemaa kodanikud – oma topeltkodakondsusest sõltumata – kohustatud Venemaa seaduste kohaselt aitama Venemaa julgeolekuametnikke,” seisab ülevaates.”

Postimehe ainsaks õigustuseks võiks ehk olla see, et ametlik Helsingi tõesti ei hõika maha: “Me kontrollime topeltkodakondsusega ja vene taustaga inimesi eriti hoolikalt”, kuid riigi süsteemides käib selline töö aktiivselt ja kahtlaseid inimesi hoitakse riigisaladustest raudkindlalt eemal, kusjuures vene päritolu ja topeltkodakondsust võetakse täiendava ohutegurina. Üks aga on ilmselge: Mart Helme ei valetanud oma väites!

Loe ka Postimehe Valedektoris on lühis: see levitab ise valesid Mart Helme ja Soome kohta