Juhan Kivirähk – sotsioloog või ideoloogiline poliittöötaja?

Juhtkiri,
©UU
Valimiste ajaks saabki see nii olema.

Kui üks sotsioloog, kes on pealegi veel uuringufirma juhtivtöötaja, hakkab suust välja ajama ideoloogilist jura, siis tekib paratamatult küsimus – kas tema juhitavad küsitlused ikka on objektiivsed ja erapooletud?

Selliseks meheks on Turu-uuringute AS uuringujuht Juhan Kivirähk, kes EKRE-t sarjates värve kokku ei hoia. “Loomulikult ei ole EKRE mingi eripärane Eesti fenomen, vaid osa laiemast läänemaailma vallutavast trendist, mida kõige selgemalt ja küünilisemalt väljendab USA presidenti Donald Trump oma kuulsa hüüdlausega “America first!” Jääb meie peavoolupoliitikute ülesandeks välja mõelda, kuidas selgitada valijatele EKRE “Estonia first!”-retoorika hukatuslikkust väikeriigi tuleviku jaoks,” kirjutab ta ERR-is avaldatud arvamusloos.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kas EKRE toetaja võib siinkohal tõesti olla kindel Turu-uuringute aktsiaseltsi töö kvaliteedis ja usutavuses, kui uuringuid juhtiv mees ütleb selgelt välja, et tema arust ajavad rahvuskonservatiivid hukatuslikku poliitikat? Palju on siinkohal puudu sellest, et Kivirähk annab järele mõnele kartellierakondade või Eesti 200 poliitikule, kes soovitavad EKRE toetust väiksemana näidata – on ju teada, et “soo” ehk kindla eelistuseta valijad ei soovi kaotajatele oma häält anda. Kivirähk tundub olevat mees, kelle kohta ütleb Remarque tegelane Ravic raamatus “Arc de Triomphe”: “Kes nii sõimab, on alati äraostetav!”

Juhan Kivirähk annab ühtlasi hea demagoogiakoolituse: “Ka tuli EKRE kohtusüsteemi kritiseeriva ja justiitsreformi nõudva avaldusega välja väga sobival hetkel – vaid mõni päev pärast EKRE volikogus vastu võetud avaldust lõpetas kohus Savisaare kohtuasja. Tema kohtu alt pääsemine pahandas väga suurt osa avalikkusest.”

EKRE volikogu toimus 3. juunil, kohus lõpetas Savisaare kohtuasja 5. juunil. Kas Kivirähk tahab väita, et EKRE teadis juba kohtuotsusest ette ja ajastas justiitsreformi kava esitluse just nii, et need kaks asja kokku langeks? Paraku ei saa erakond süvariigilt selgeltnägemiseks sellist tuge, nagu kartellipoliitikud saavad!

Tegu on ilmselge vassimisega sotsioloogi poolt, sest volikoguks valmistuti juba ammu ja seal vastuvõetavad pöördumised olid samuti ammu teada, pealegi on EKRE juhtpoliitikud kohtulikku aktivismi sarjanud ning kohtute, prokuratuuri ja kohtutäiturite üle kontrolli kehtestamist nõudnud juba pikki kuid. Kogu see saaga algas juba siis, kui kohtud hakkasid geipaaridele õigusi andes hiilivalt rakendusteta kooseluseadust reaalsuseks tegema, seega juba ammu aega tagasi.

Väita kogu selle pikaajalise protsessi peale, et EKRE on oma otsuseid ajastanud uuringute või Savisaare kohtuasja hetkeks, on ehtne demagoogia. Kahtlemata on seosed uuringutulemuste ja EKRE algatuse vahel olemas ja ongi tore, kui inimesed justiitsreformi toetavad, kuid Kivirähk seostab seda ilmselgelt väidetava populismiga, mis ajastati õigele hetkele, ja see juba on ilmselge teadlik vale.

Muidugi tuleb nõustuda Kivirähki arvamusega: “EKRE kõrge reiting on aga tõsiasi, mida konkurendid ei tohiks ignoreerida. See reiting saab toitu ühiskonnas süvenevast rahulolematusest ja usaldamatusest poliitikute tegevuse vastu.” Arusaadavalt ei väidaks ta kunagi, et rahvuskonservatiivid tahavad oma lubadused täide viia ja valimistel võites seda teevadki, sest sotsioloogi sümpaatia kuulub ilmselgelt seltskonnale, kes nimetab ennast nimega Eesti 200. Aga politrukijutu võiks Juhan Kivirähk küll ära jätta, sest muidu kaotab Turu-uuringute AS igasuguse usutavuse – kui uurimisjuht mingit erakonda tõrvab, võib see kajastuda ka uuringutulemustes.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused