Kaadrite voolavus Riigikogus — kas supp on lahjaks jäänud või toimuvad valimiseelsed poliitmängud?

Juhtkiri,
Toompea loss
©Riigikogu
Toompea loss.

Teisipäeval äratasid tähelepanu kahe riigikogulase lahkumisteated — Deniss Boroditš läks Tallinna linna ja Martin Repinski Jõhvi valla palgale.

Reformierakondlasest Boroditšist saab Tallinna Linnatranspordi AS-i uus juht ja keskerakondlasest Repinskist Jõhvi vallavanem. Naljakas aga on see, et Deniss Boroditši asemel tuleb Riigikogu liikmeks Jõhvi endine vallavanem ja praegune volikogu liige Aivar Surva. Tegu võib olla kokkusattumusega, aga mingi nõiaring Jõhvi-Riigikogu-Jõhvi tundub küll olevat. Aga see selleks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Vanasti hoiti Riigikogu saadikupalgast kümne küünega kinni, kuid nüüd näib asi muutunud olevat — ära minnakse nii erasektorisse (Martin Kukk, Remo Holsmer, RE) kui ka teistesse riigiametitesse ja omavalitsustesse. Viimasel puhul on suuresti mängus haldusreform — paljudel linnades ja valdades kergitati suurenenud omavalitsuste juhtide palgad enam-vähem samale tasemele Riigikogu omadega. Repinski palk saab näiteks olema 3600 eurot. Miks püsida parlamendis, kus oled kogu ühiskonna pilgu all, kui sama palga eest saab tegutseda perifeerias? Üks lahkujatest on muide ka IRL-RE teljel pendeldav “julgeolekuekspert” Eerik-Niiles Kross, kes läheb väidetavate majandusmurede eest pakku talle viisat keelavasse USA-sse, pääsedes sinna Harvardi ülikooli kaudu.

Deniss Boroditši lahkumine aga on veelgi intrigeerivam — nimelt läks endine abilinnapea, ekskeskerakondlane ja nüüdne oravaparteilane Tallinna linnale alluva ettevõtte etteotsa, sellistesse ametitesse aga paigutab pealinnas võimutsev Keskerakond teatavasti ikka omad inimesed. Kas on oodata Boroditši naasmist valimiste eel KE-sse, nii nagu tegi seda vahepeal IRL-is “ära käinud” Aivar Riisalu, kes väitis tagasi tulles, et tema süda pole sealt lahkunudki? Või tähendab see Reformi- ja Keskerakonna kompavat lähenemist?

On ju Tallinna linnapea Taavi Aas tõrjunud opositsiooni süüdistusi sihtasutuste ja äriühingute nõukogude vaid keskidega komplekteerimise kohta väitega, et ainult neil on kompetentseid inimesi, ja kui opositsioon on KE reeglitega nõus, saavat ka nemad oma soojad kohad. Nüüd on Aasal põhjust näidata Boroditši peale — näete, opositsiooni mees on ka toiduahelasse paigutatud, mis sest, et endine oma!

Deniss Boroditš on lubanud ka Tallinna volikogusse naasta ja sealgi on tal intrigeeriv positsioon — teatavasti jääb opositsioonil ikka 1-2 häält puudu, et kasvõi linnapea Taavi Aas maha võtta, ja edasi sõltub kõik Boroditši lojaalsusest kas Reformierakonnale või oma uuele tööandjale, Keskerakonnale.

Lisaks sellele võib eeldada, et sellise kaadrite ümberpaigutamise taga on nii häälte püüdmine eelseisvatel valimistel kui ka kokkulepped uute koalitsioonide loomisel. Riigikogus aga jätkub uste paugutamine.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused