KÕNEKAS STATISTIKA: Mitmed maasikakasvatajaid on oma äri rajanud Ukraina illegaalsele tööjõule

Juhtkiri,
- Updated
©Scanpix
Maasikakorjamine

Kui tutvuda ametliku statistikaga selle kohta, kui palju Eesti suuremad maasikakasvatajad suviti põldudele marjakorjajaid palkavad, tekib küsimus, miks on tänavu vaja juurde tuhatkond ukrainlast?

Suured maasikakasvatajad on suhtekorraldusagentuuri kaasabil käima pannud marulise kampaania, kus nõuavad riigilt suures koguses (tuhatkond!) ukrainlasi, ähvardades vastasel juhul saagi põllule jätta.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui vaadata Eesti suuremate maasikakasvatajate riigile esitatud raamatupidamisandmeid selle kohta, kui palju on neil suviti töötajaid, kelle töötasu pealt maksu makstakse, siis võib jääda selgusetuks, kuidas plantaatorid varasematel aastatel oma saagi ära said koristatud. Ega ometi mitte illegaalse tööjõuga, kelle mustalt maksti?

Nimelt selgub, et enamik Eesti Maasikakasvatajate Liidu 25 liikmest võtab teises kvartalis, mis on peamine maasikakoristusaeg, palgale ainult mõniteist kuni mõnikümmend inimest. Neid maasikakasvatajaid, kelle varasemate aastate aruannetest tuleb välja, et nad tõepoolest vajavad suvel suurt hulka töökäsi, võib üle lugeda ühe käe sõrmedel.

Näiteks Helme Maasikakasvatuse OÜ (NB! puudub seos samanimeliste ministritega!) on deklareerinud, et neil on 2018. aasta teises kvartalis tööl olnud 94 ja 2019. aasta teises kvartalis 78 töötajat. OÜ-s Kindel Käsi on olnud 2018. aastal teises kvartalis tööl 62 ja 2019. aastal 68 töölist. Suureks võib pidada ka Laari Talu, kus mõlemal aastal on olnud tööl 53 inimest ning Rämsi Agro, kus 2018. aastal oli 54 ja 2019. aastal 29 töölist. Raadiko Talu töötajanumbrid on kahel viimase aasta teises kvartalis 34 ja 41.

Aruannetest ei selgu, millise riigi kodakondsed need töötajad on. Aga isegi juhul, kui kõik neist oleksid ukrainlased, räägiksime umbes 250-300 inimesest.

Eesti Maasikakasvatajate Liidus on aga kokku üle veerandsaja liikme! Enamik neist on varasematel aastatel deklareerinud, et neil on teises kvartalis maasikakorjajatena palgal MÕNITEIST kuni MÕNIKÜMMEND inimest, mitmetel aga hoopis ALLA KÜMNE. Tuhandet puuduolevat ukrainlast ei tule kuidagi kokku!

Aga äkki ei klapi numbrid seetõttu, et suur osa ukrainlastest on Eesti põldudel töötanud mustalt, palka alla surudes ja Eesti maasikakorjajat Soome tööle sundides?

Mustalt töötamine leiab kaudselt kinnitust, kui võrrelda ametlikke andeid selle jutuga, mida maasikakasvatajad ajakirjandusele räägivad. Näiteks Marjamaa talu peremees Tõnu Oks teatas hiljuti, et suviti käib tema põllult läbi ligi 100 paari töökäsi ja minimaalselt oleks tänavu vaja 60-70 töötajat.

Kui vaatame Tõnu Oksa Maarjamaa talu deklareeritud andmeid, siis näeme, et 2018. aasta teises kvartalis on Maarjamaa talus tööl olnud 14 inimest ja 2019. aastal 13. Sadat paari töökäsi ei kusagil!

Kui heidame pilgu maasikakorjajate pealt makstud tööjõumaksudele, siis selgub, et jutud sellest, kuidas töötajatele makstakse maasikakorjamise eest tuhat või enam eurot kätte, on bluff. Tegelikud summad on vähemalt kolmandiku võrra väiksemad.

Kui mitmed maasikakasvatajad on oma äri rajanud odavale ja illegaalsele tööjõule, siis tekib küsimus, miks peab riik seda pealt vaatama ja musta tööjõudu massiliselt ette kandma, nagu Maasikakasvatajate Liit nõuab.

Riigi ülesanne pole toetada tööjõu ja maksudega šlikerdamist, vaid tagada seadusliku majanduse areng ja toetada Eesti oma inimeste tööhõivet ja palgakasvu.

Töötukassa andmetel on Eestis praegu 3500 töötut, kes on huvitatud põllumajanduses töötama. Seda on kordades rohkem kui maasikanoppimiseks vaja. Samuti on Läti ja Eesti vahel, kus tööjõu liikumise piirang puudub, on piirid taas lahti. Tegelikult viibib ka ajutise tööloaga võõrtöölisi kolmandatest riikidest Eestis praegu mitukümmend tuhat. Tööjõu leidmine sellises olukorras on tahtmise ja pealehakkamise küsimus.

Neil maasikakasvatajatel, kes on oma äri rajanud illegaalse Ukraina odavtöö impordile, on aeg hüljata orjapidajast plantaatori mõtteviis, hakata töötajatele maksma korralikku palka ning luua inimväärsed töötingimused, et Eesti maasikakorjaja ei peaks tööd otsima välismaalt.

Ah et maasikas läheb korralikku palka makstes turul kallimaks? Mis teha, järelikult selline ongi maasika õiglane hind.

 

LOE LISAKS

CVKeskus paljastab reaalsuse: maasikakorjajaks kandideerib üle 100 inimese ametikohale

( : ) kivisildnik: Seitse ukrainlase nahka Eesti vapil ehk orjapidajate lõputu soig

15 commentsOn KÕNEKAS STATISTIKA: Mitmed maasikakasvatajaid on oma äri rajanud Ukraina illegaalsele tööjõule

 • Avatar
  orjapidajate pankrott

  Väga õiglane lahendus, kui orjapidajad pankrotti lähevad. Ja soovitan ka eestlastel selliste trikke mitte üleliia “välja kannatada”. Ise nad oma seakisaga tõstsid teema nii kõrgele “oma korralikkusest”ja tervdasid Maksuameti tähelepanu, et sealt valede pilvedelt nüüd kukkumine vägagi valus on! Ausatele pigem kasulik, eestlastele ja riigile kah! Sest positiivset on küllaga – omainimeste tööhõivet, riigile makse….ja mida kõrgemale tõstetakse kilo hind turul, seda rohkem tõuseb ausse oma perele ise maasikate kasvatamine või siis metsmaasikate korjamine. Nii et maasikaturg reguleerib end ise parasjagu ja pole vaja karta, et seni ausalt tegutsenud kõrbeksid. Edu töökatele – ausatele!

 • Avatar
  Maasikasööja

  Punane ajakirjandus tõstab teema üles nagu oleks maasikas eestlase põhitoiduaine. Palju te reaalselt ostate seda kaupa? Ostate paar kolm korda kuus.. ja kas seal on nii suur vahe kas maksate 3 eur või 8 eur ? Kui ma ikka tahan siis ostan ka seda kui maksb 15 eur kilo. See pole mu ülejäänud kulude hulgas mingi oluline kulu

 • Avatar

  Väga rumal autor, ikka väga rumal, on ka muid töötegemise lepinguvorme, mis ei kajastu kuskil registris, lisaks, kes on FIE-na registreerinud!

  • Avatar

   Oled kindel, et autor on rumal, mitte sina ise? Pole vahet milline on töölepinguvorm, maksud tuleb sellegipoolest maksta ning töötajad deklareerida. Kui seda pole, siis ongi “must tööjõud”, millele autor just viitabki.

  • Avatar

   Arvad sa tõesti, et kasvõi mõni ukrainlane on Eestis end FIEna arvele võtnud ?
   Kui kuidagi, siis arvan ma, et tuhanded ukrainlased on renditud mingilt Poola pool-põrandaaluselt Eestis makse mittemaksvast firmast.

 • Avatar
 • Avatar

  Kuidas niisugune asi on üldse võimalik, kuid eestis vist on kõik võimalik ja kui Ekre poleks vahele astunud oleks samamoodi edasi läinud Saan ka aru et reffide järgi puudub igasugunegikontroll ja kui midagiong kntrolitud siis on selline halalahti nagu praegugi nende maasikatega.Kui kõik oleks aus ja õeige poleks ka mingit mula, siit ka järeldus et kogu see maasikavärk on läbi aegade olnud üks suurimaid sulitegemise kohti ja eranditult on seal põhitegijad reffid nagu igal pool kus asi vähegi valgust kardab.

 • Avatar

  Ärge seda roppkallist maasikat kartke. Normaalsed marjakasvatajad on oma äri rajanud kohalikule tööjõule ning hind sõltub ka tarbija ostujõust. Võib ju küsida 10 euri kilo aga kes sellist hinda keset majanduskriisi maksma hakkab ? Sel suvel ei juhtu tarbija jaoks maasikatega mitte midagi, turu pel on ikka nii nagu iga aasta on olnud. Mõned orjapidajad lähevad pankrotti aga see on ainult tervitatav. Pangu oma putka kinni ja marss tööle.

 • Avatar

  Paljud ukrainlased on Eestis tööl läbi vahendusfirmade. Vahendusfirmad helistavad ettevõtjatele ja pakuvad tööjõudu Ukrainast. Kas mitte poleks lihtsam need spekulandid vahel ära jätta ja palgata selle raha eest oma inimesi. Eesti tööjõumaksudes tuleks teha ka muudatusi, sest need on ikka liiga mõrvarlikud. Ettevõte on minu pealt aastaid maksnud näiteks sotsmaksu, kuid abi on sellest olnud ainult 40 euro väärtuses/ aastas (hambaravihüvitis). Ravijärjekorrad on pikad ja nii või teisiti tuleks see kõik ise kinni maksata. Hooajatöölistele võiks teha näiteks erandeid seoses tööjõumaksudega, kõike saaks muuta paindlikumaks. Ka alaealiste palkamise võiks teha tööandjale kasulikumaks ja soodsamaks.Ei maksa võtta kõiki sama mõõdupuuga. Unustagem see jäikus ja igasugused EL-i ettekirjutised, sest seda liitu kauaks ei ole niikuinii enam.

 • Avatar
  Kauka Jumal

  Jube kallutatud artikkel jälle! Igast sõnast kumab läbi soov maasikakasvatajad lurjusteks teha. Täiesti välja on jäetud töörendfirmad. Nende töötajad ei kajastuvad teenuse real, mitte tööjõumaksuna. Ehk töötasu maksab rendifirma. Rendifirma tööline, kes töötab siin alla 6 kuu ei pea olema registreeritud töötajate registrisse ja ta peale ei pea maksma tulumaksu. Huvitav on see, et renditööjõufirmade kõrgaeg saabus mõninaasta tagasi kui ekre juba valitsuses oli. Mis ta teinud on selles valdkonnas? Siit küsimus, miks ekre lasi ehitusel kasutada massiliselt “orjatööjõudu”, aga nüüd ründab põllumehi?

  • Avatar
   Aleksander

   paljud maasikakasvatajad ongi lurjused. Mida siim veel kallutatusest vinguda, kui värdikud ongi selle äri juba orjatöö suunas ära kallutanud.

  • Avatar
   Kauka Jumalale

   Võiks olla seadustega paremini kursis enne, kui siin hakata tarkusi jagama. Ammu on võetud vastu seadus, kus ka renditööjõudu peab registreerima ning maksud maksma. Eriti, kui vahendaja on Eestis registreeritud ettevõte. Kuna kisa on nii suur ja just nõutakse Ukraina töölisi, siis mingi konks siin asja juures peab olema. Lubatakse küll, et makstakse võõrtööjõule kesmine kuupalk, aga kui ikka 160 tunni asemel nad 300 tundi tööd tegema peavad, siis pole see ju enam keskmine kuupalk, mis sest, kui deklareeritakse summana keskmine.

 • Avatar

  Saab ikka läbi käia ka 100 paari käsi, kui iga 3-4 päeva tagant tuleb “uus vahetus, mis poleks ka midagi võimatut, väljaõppimist pole vaja, tervis ka võibolla igaühel vastu ei peaks. Aga praeguse soovijate seisu juures oleks see ju täiesti teostatav, hundid söönud, lambad terved! Alati tuleb kasuks ju ka värske õhk, eemalviibimine linnade tossust ja tänavakärast.

  • Avatar
   Mati Talumaa

   Muidugi saab,aga maksku maksud riigile ka!

  • Avatar

   Maasikaid mürgitatakse räigelt, asi on kaugel puhtast keskkonnast, Inglismaal on planatsioonide töötajatel sage verevähi esinemine…

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused