Kuidas Postimehes omadele nuga selga lüüakse ehk vasakkaldes mässajate kambakas

Juhtkiri,
- Updated
©Scanpix
Postimehe ajakirjanik Martin Laine leiab, et Eesti keeleseadus on diskrimineeriv.

Postimehe vasakkaldega ajakirjanike kollektiivne kambakas senisele peatoimetajale Peeter Helmele ei lähe mööda ka Uutest Uudistest.

Nimelt avaldas portaal 20. septembril loo “Parafraseerides: Martin Laine seisukohad on nihilistlikud, globalistlikud, ühiskonda ummikusse juhtivad ja suisa rahvusvaenulikud.”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ei möödunud eriti palju aega, kui Postimehe peatoimetaja Peeter Helme kirjutas Uute Uudiste toimetusele vihase kirja, milles nimetas lugu alusetult sildistavaks ja vihaõhutavaks, ning nõudis konkreetsetele sõnadele ja lausetele viidates kas loo mahavõtmist või vähemalt selle olulist parandamist.

Uued Uudised sellega ei nõustunud, sest olime aluseks võtnud varasema Martin Laine kirjutise, mis lubabki teda globalistiks ja nihilistiks pidada. Lugu jäi üles ja sai lisagi, kuid fakt jääb faktiks: Peeter Helme kaitses ägedalt oma ajakirjanikku Martin Lainet. Protesteerivaid kirju tuli temalt Uutele Uudistele teiste lugude osas veelgi.

Seda kummastavam on lugeda ajakirjanike ühisavaldusest: “Lisades siia juurde igapäevased ilmingud, mis viitavad juhtimisoskuse puudumisele ning tahtmatusele esindada Postimehe toimetust, kaitsta Postimehe ajakirjanikke üha sagedasemate avalike rünnakute eest (UU toimetuse rõhutus), oleme seisukohal, et sellises keskkonnas ei ole meil võimalik Postimehes töötada.”

Avaldusele kirjutasid alla Indrek Lepik, Holger Roonemaa, Henrik Ilves, Eva-Lotta Kivi, Oliver Kund, Martin Laine, Mari Mets, Helen Mihelson, Karl-Eduard Salumäe ja Ege Tamm. Kokku ühines sellega 19 Postimehe ajakirjanikku.

Vähemalt Martin Laine teeb oma endisele ülemusele tugevasti liiga, aga eks see ole inimese moraalse taseme küsimus.

Delfile lekkinud ajakirjanike avaldus on üldse paras naerukoht. Helme-aegset Postimeest on süüdistatud ideoloogilises paremale kaldumises – ilmselt ei taju ajakirjanikud ise, kui palju on nad ise vasakule kaldunud.

“Löögi alla sattusid mitu arvamuslugu ja selle autorit, nii näiteks 31. oktoobri homoabielusid toetav päevakommentaar, 23. oktoobril ilmunud apteegireformi tagasipööramise suhtes kriitiline juhtkiri kui ka 19. septembri päevakommentaar, mis võttis sõna Eestis elavatele välismaalastele tööd pakkuvate sõidujagamisteenuse Bolt ja ka kullerfirmade kaitseks,” kirjutab Delfi oma loos “Loe Postimehe ajakirjanike umbusaldusavaldust peatoimetaja Peeter Helmele”.

Kui vaadata hetke poliitikamaastikut, siis kõik need teemad viitavadki ühe maailmavaate, nimelt vasakliberaalse, toetamisele. Kui Postimehe ajakirjanikud hõikavad arvamuslugudes avalikult maha, millise ideoloogia poolt nad on, siis mis objektiivsust on neilt oodata ka uudiste kajastamisel, näiteks Tartus toimunud LGBT-vastase meeleavalduse puhul?

Osa ajakirjanike avaldusest: “31. oktoobril survestas peatoimetaja arvamustoimetuse juhatajat tsenseerima päevakommentaari, mis avaldas toetust homoabieludele. “Postimees ei ole leht, mis nõuab homodele abiellumisõigust,” teatas ta.”

Ajakirjanike objektiivsuse ja sõltumatuse aluseks on alati peetud seda, kui lugudest ei tule välja ajakirjanike meelsus – Postimehe kurikuulsad mässajad aga tunnistavad avalikult oma vasakliberaalseid hoiakuid, kirjutades samas: “Kui Postimees on vahepeal muutunud maailmavaateliseks, ei ole sellest toimetuse liikmeid teavitatud ning neil ei ole olnud võimalust sel teemal kaasa rääkida.”

Postimehe lood muutusid juba pikemat aega tänu poliitiliselt laetud ajakirjanikele otsesteks vasakliberaalse maailmavaate väljendusteks. Ilmselt ütles Peeter Helme sellistele ajakirjanikele otse välja: “Te ei tohi kirjutada lugusid, kust see nii hästi välja paistab!” Lumehelbekesed aga solvusid ja hakkasid mässama.

Delfi vahendas ka uudist: “Postimees Grupi juhatuse esimees jahib töötajat, kes lekitas toimetuse avalduse Helme lahkumiseks”. Jutt käib inimesest, kes söötis teistele meediahuntidele ette ajakirjanike umbusalduseavalduse senisele peatoimetajale Peeter Helmele.  Postimees Grupi juhatuse esimees Andrus Raudsalu peab lekitamist argpükslikuks ja soovitab seda teinud inimesel endal lahkuda.

Samas aga kasutas seesama Postimees mõnuga ära majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist neile lekitatud lepingu Jakko Väliga, mis anti väljaandele ebalojaalsete ametnike poolt tollase ministri Kert Kingo teadmata ja tema kahjustamiseks. Seega – kui teised lekitavad, võtame rõõmuga vastu, kui meilt lekib, oleme nördinud ja peame seda argpükslikuks!?

Pildil: Postimehe ajakirjanik Martin Laine (Scanpix)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused