“Laske sisse mardisandid…” asemele “Pomm või komm”?

Eestlaste tava on Mardi jooksmine, mitte anglosaksi Halloween.

Vanad Eesti kombed vajuvad unustusse nii linnastumise ja sellega kaasneva juurtetuse kui ka globaalse massikultuuri ja multikultuursuse pealetungi tõttu, mida tehakse sageli teadlikult ja ettekavatsetult.

Jutt käib Ameerika traditsioonist ehk Halloweenist, millest on just valgustatud kõrvitsate kaudu saanud ülemaailmne nähtus, mis surub sisse kõikidese kultuuridesse. Ka Eestis hakkab see vaikselt Mardi ja Kadri jooksmist välja tõrjuma.

Nüüdki kirjutab Eesti meedia sellest, kuidas skandaalne Keskerakonna noorpoliitik Alina Tubli kutsub noori Halloweeni õhtul noori kostümeeritult ja laternatega Pirita ürgorgu. Ettevõtmine on iseenesest tore, kuid ikkagi taas üks katse propageerida võõrast kommet.

Noori pole mõtet takistada, sest keelamine paneb neid just seda tegema, mida neile pahaks pannakse. Küll aga ei saa heaks kiita sellist Halloweeni propageerimist, kui meil endil on juba pisut rohkem kui nädala pärast peale kõrvitsaööd oma Mardipäev sellele eelneva sandikskäimisega.

Eesti kombed kaovad kaasajastumisega niigi ning lisaks tahab vasakliberaalne maailm hävitada kõik, mis veidigi vihjab rahvusele, ning sellele aitavad kaasa ka Eesti poliitikud, sealhulgas president Kaljulaid, kes soovib eestluse laialijaotamisega seda võimalikult palju lahjendada. Halloweeni tähistamine on üks neist abinõudest, mille kaudu tahetakse Eesti rahvakombeid unustusse tõugata.

Rahvuskonservatiivsed eestlased peaks kindlasti oma lastes kasvatama austust oma rahvalike tähtpäevade ja kommete vastu, ning mitte laskma võõrapärastel kommetel neid välja tõrjuda.

Kommentaarid