See, kes viib pärja pronkssõduri jalamile, tehku seda enda, mitte rahva nimel

Juhtkiri,
©Uued Uudised
Pronkssõdur sai enne 9. maid Vene saatkonna tellimusel noorenduskuuri. Pilt on illustratiivne.

Tänavu ajas paljude eestlaste hinge taas täis aastast aastasse jätkuv okupandi austamine 9. mail ja seda Eesti rahva nimel – see asi on vaja lõplikult selgeks rääkida.

Uued Uudised on juba aastaid kirjutanud Kaitseväe kaplanite pärjapanekust, kus varem oli sinimustvalgega kaunistatud pärja lindil “Tänulikult Eesti rahvalt”, mis nüüd on asendunud neutraalsema tekstiga “Eesti rahvalt”.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Milliselt Eesti rahvalt? See saab tähendada ainult eestlasi, sest siin elavatel venelastel on see nagunii üldrahvalik püha, nad külvaks oma Aljoša punaste nelkidega üle ka ilma kaplanite viidud pärjata. Sinimustvalge saab tähendada ainult eestikeskset sihtgruppi.

Kui palju on neid eestlasi, kes tunnevad 9. mail tänulikkust Nõukogude “vabastaja suhtes”? Ehk ainult osa sotse-internatsionaliste, “kahesajatajad” ja Oudekki Loone moodi keskerakondlased. Ülejäänud eestlased küll ei tunne mingit tänutunnet ja nende meelest võib pronkssõduri hoopiski “Kuusakoskisse sõidutada”.

Kes võtab siis endale õiguse avaldada tänulikkust Eesti rahva nimel? Kui seda teeb Kaitsevägi, siis olgugi lindil nende signatuur. Kui president, siis olgu seal kirjas “tänulikult Eesti presidendilt”. Ehk siis pangu pärja viija enda isikliku pühenduse ja jätku rahvas mängust välja.

Asi on vastutuses – praegu sokutatakse pärg monumendi jalamile ajal, mil seal eriti rahvast pole, panijad on anonüümsed ja keegi riiklikest institutsioonidest ei taha vastutust võtta, ning selgitada, miks nad pärja panid ja mis õigusega esindavad nad Eesti rahvast.

Sest sellist õigust pole neile kohe mitte keegi andnud ja ajaloolise ebaõigluse (annektsioon ja okupatsioon sama Punaarmee poolt, pluss kaks küüditamist) kontekstis pole ka kõige demokraatlikumalt valitud riiklikul institutsioonil õigust esineda selles küsimuses rahva nimel.

Praegu toimuv annab oluliselt plusspunkte Kremli propagandale. Teatas ju mullu enne Tallinna “vabastamise” aastapäeva Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov: “Eesti elanikud mäletavad ja peavad kalliks 75 aastat tagasi vabariigi Saksa fašistlikest vallutajatest vabastanud Nõukogude sõdurite kangelastegusid.” Eesti oma Kaitsevägi toidab putinlikku ideoloogiat – milleni on Eesti jõudnud!

Liberaalidel üle Euroopa on kombeks austada 8.-9. mail kõiki Teises maailmasõjas hukkunuid – see on Euroopas juba aastakümnete pikkune praktika, kus ühe laua taha üritatakse saada eri pooltel sõdinud veterane. Eestis ei õnnestu see enne, kui Venemaa loobub oma rolli mõõdutundetust ülistamisest Teises maailmasõjas ja tunnistab, et NLiidu 1939. aasta piiridest väljumisel muutus Punaarmee vabastajast suuresti okupandiks.

Kui keegi soovib liberaalide moel kõiki sõjas hukkunuid austada, siis viigu pealegi pärg, aga ilma lindita “Eesti rahvalt”. Miks ei võiks seal olla näiteks lint tekstiga “Keegi ei tahtnud surra… Kõigile sõjas langenutele!” Siis poleks ka mingeid kaksipidi mõistmisi.

Tänavu on just õige aeg see vaidlusmoment lõpuni selgeks rääkida. Sest kaplanid on viinud selliseid pärgi ka Sinimägedes asuvale II maailmasõjas hukkunute ühishauale, kus puhkavad Sinimägedesse ida poolt sissetunginud punasõdurid. Eesti rahva olematu tänulikkuse reklaamimine tuleb lõpetada.

Loe ka “Kaitseminister Jüri Luigele: lõpetage ära Kremli propaganda toitmine Eesti Kaitseväe kaudu!” ja “Mis on Eestist saanud – Kaitsevägi tunnustas Sinimägedes okupante siltidega “Eesti rahvas mälestab!””

14 commentsOn See, kes viib pärja pronkssõduri jalamile, tehku seda enda, mitte rahva nimel

 • Avatar

  Keegi ei sõdi surnutega. Autu on “eesti rahva” nimel pärgade panemine okupatsiooni võrdkujule. Mis puutub korpusemeestesse, siis need olid need, kes jäid ellu “töölaagrite kasvatamise” embuses + aastakäigu sundmobiliseeritud. Kahjuks paljudest nn. korpuslastest kujunes välja selle inimvihkajaliku režiimi truud teenrid, kes ei halastanud oma kaasmaalastele, olid “juhid” ja veendunud bolševikud. Kes koos verejanuliste venelastega “hävituspataljonides” ajasid eestlasi kui koeri metsades taga, vaenasid perekondi, kes oma lähedasi toitsid (see olevat olnud ajend 1949 a. “märtsiküüditamistele”). Pole mõtet rääkida siin surnute austamisest, vaid kõik 9 mail toimuv on jõudemonstratsioon, mida mahitab Venemaa. Tõeline leinaja ei lähe karjas “tänama”, et ikka veel häbenemata elatakse väikese rahva kodumaal ja mitte üks patrioot ei lähe siit minema oma armastatud kodumaale. Vot see on ütlemata pentsik sündroom, mis iseloomustab just seda “võitjarahvast”—-vene lipp “MERSU” vardas.

 • Avatar

  Meie riiklik süsteem kubiseb reeturitest,kes pooldavad kremli valelikku poliitikat ja vahivad andunult ida poole. On vaja on teha puhastust riigisüsteemis, alustada tuleb “orissare seenelisest”, igatsugu rollotajatest, fonditajatest(feb),… . Eesti elu juhtimised(Tallinna linnapea, linnaosa vanemad) on läinud rohkesti muulaste kätte, kes ei aja Eestimeelset poliitikat, vaid naudivat sooje ametikohti ning koondavad enda ümber kaasmaalasi ja ajavad enamasti “vene asja”.

 • Avatar

  “kes viib pärja pronkssõduri jalamile, tehku seda enda, mitte rahva nimel”
  Kui seda rahva nimel teha siis koguneb sinna vähem pärgi.
  Kui aga igaüks tohib seda vaid enda nimel teha siis ühest perekonnast võib koguneda pärjade kuhi.

 • Avatar
  Roman-Mati Kalde

  No Siseministeerium, tehke kindlaks,- kes on sellise sigaduse taga, et okupantvägedele rahva nimel pärg panna. Mart Helme, lase see nimi välja uurida ja avalikustada kui lõhestaja, provokaator ja eesti rahva mõnitaja. Ma arvan, et seda soovib teada küll kogu rahvas.

  • Avatar

   No KAITSEministeerium, tehke kindlaks,- kes on sellise sigaduse taga, et okupantvägedele rahva nimel pärg panna. JÜRI LUIK, lase see nimi välja uurida ja avalikustada kui lõhestaja, provokaator ja eesti rahva mõnitaja. Ma arvan, et seda soovib teada küll kogu rahvas.
   P.S. Kaitseminister on ISAMAA ja kaitseministeeriumil on ümber puusliku kaameravalvega krundid.

 • Avatar

  Mõistusega inimesed surnutega ei sõdi ega mälestusmärkidega ei võitle. Kalmistu ei ole koht poliitiliste punktide võtmiseks.
  Tegemist on mälestusmärgiga II MS hukkunutele. Mälestusmärgiga enamasti noortele meestele, kes andsid selles sõjas oma elu ja kes ei saanud valida kelle poolt või vastu võidelda. Nad andsid lihtsalt oma elu, et see sõda lõpeks — selle eest me neid tänamegi. Suurriikide ambitsioonides ja järgnevates tegudes pole mõtet neid süüdistada.

  • Avatar

   Valesti oled aru saanud — keegi ei sõdigi “surnutega”. See on võimu sümbol — selle võimu ja tema kuritegude vastu sõditakse. Ja meie tallalakkujate vastu ja sinusuguste olukorradefineerijate/kehtestajate vastu!

  • Avatar

   Sellel kalmistu puuslikul võiks mundrit vahetada nagu pissival poisil, siis saaksid teised ka mälestama minna.
   Kui on soov tänada, siis okastraadipärja võib viia vanalinna, saatkonna ette.

 • Avatar

  Sticholmi- orja jne sündroom. Ehk on ravitav?

 • Avatar

  EKRE poliitikud ja Riigikogu saadikud vaikivad, paistab, et neid see ei huvita. Nii lihtne on oma mugavustsoonis elada, sealt väljaastumine võib raskusi tuua- milleks!?

 • Avatar
  ja veel ++++

  # Veebruar–mai 1935 – 30 000 ingerisoomlast küüditati Leningradi oblasti piiriäärsetest piirkondadest Vologda oblastisse, Tadžiki NSV-sse, Kasahhi NSV-sse ja Lääne-Siberisse.
  # 1943. aastal evakueeriti sõjategevuse eest kõik Eesti Ingeri elanikud (Saksa Okupatsioon).
  # September–oktoober 1941 – 91 000 ingerisoomlast ja sakslast küüditati Leningradi oblastist Kasahstani, Krasnojarski ja Altai kraisse ning Novosibirski ja Omski oblastisse.
  # Mais 1950 – eestlaste ja lätlaste küüditamine vastavalt NSVL MN 12. detsembri 1949 määrusele nr 5881-2201ss, mille alusel tuli Pihkva oblastist Krasnojarski kraisse igaveseks ajaks eriasumisele saata 425 perekonda (1563 inimest).

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Kui saaks aga viha pritsida ja eriti hea on seda teha monumentide vastu !
  Kas te pritsijad ka teate kui palju langes Eesti noori mehi vene poolel võideldedes ?

  • Avatar

   Avinurme kirikus tapsid need korpuse värdid haavatud eesti mehi. Leidis kah, kellele kaasatundmist manguda. Teie vedasite selle pärja sinna, mis?

 • Avatar
  pluss kaks küüditamist +++

  Küüditamised Eestist välja idapoole
  # Juuniküüditamine (13.-)14.06.1941 kuni (17.)06.1941
  # Juuliküüditamine 30.06.1941 kuni 03.07.1941
  # 15.08.1945 sakslaste küüditamine Eestist Permi oblastisse
  # Märtsiküüditamine 25.03.1949 kuni 29.03.1949
  # 01.04.1951 küüditati Eestist Operatsiooni Sever käigus Siberisse Jehoova tunnistajad

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused