Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Venemaa saatkonna avalik Eesti-vastane vaenupurse: Eesti astus NSV Liitu ja Tartu rahulepe ei kehti

31.01.2020
Esti ja Vene presidendi kohtumine tekitas palju küsimusi.
© EPA/Scanpix

Kreml teatas oma saatkonna suu läbi, et ei pea Eestit taasiseseisvunud, vaid uueks riigiks ning  Venemaa ei tunnista Tartu rahulepingu õigusjärgsust.

Venemaa saatkond Eestis avaldas oma sotsiaalmeediakontol Vene välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova kommentaari seoses Tartu rahulepingu 100. aastapäeva tähistamisega Eestis.

“Eesti kui riik, mis eksisteeris aastatel 1918-1940, kaotas rahvusvahelise õiguse subjekti staatuse NSVL-i koosseisu astumise tõttu ja Tartu leping kaotas jõu, sest mõlemad pooled, olles sellele allakirjutanud, osutusid rahvusvahelise õiguse ühe subjekti NSVL-I koosseisus olevaks. Lisaks puudub see leping ÜRO kehtivate rahvusvaheliste lepingute registrist,” ütles ta.

“Nagu teada ei seadnud Hitleri-vastase koalitsiooni (NSVL, USA, Suurbritannia) Teheranis, Jaltas ja Potsdamis saavutatud kokkulepped Euroopa sõjajärgse ülesehituse kohta kahtluse alla Balti riikide astumist NSVL-I,” märkis ta.

Zahharova sõnul on erinevalt Vene Föderatsioonist (NSVL-i järglasest) tänane Eesti uus riik, mis moodustus Nõukogude Liidu lagunemise järel ja on üks selle õigusjärglastest ja tunnustatud rahvusvahelise kogukonna poolt just sellisena.

“Eelnevast tulenevalt on 1920. aasta Tartu rahuleping kehtetu ja kuulub ajalukku,” ütles ta.

Eesti riigi poliitika tugineb 1918-1940. aastatel iseseisvana eksisteerinud ja hiljem ligi pooleks sajandiks okupeeritud Eesti vabariigi õigusjärgsusele. Venemaa on seega teinud Eesti riigile ülimalt vaenuliku avalduse, mis viitab naasmisele Nõukogude Liidu stalinlikku ja külma sõja aegsesse poliitikasse.

Sellega seoses peab president Kaljulaid kohe tühistama küllakutse Venemaa presidendile Vladimir Putinile, keda ta ootab suvisele soome-ugri kongressile. Eesti ei pea tegema tegemist vaenuliku Kremli režiimiga, mis seab kahtluse alla Eesti Vabariigi õigusjärgsuse. (BNS-UU)