Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallas hukutas Reformierakonna

24.11.2021
Kaja Kallas ja Jüri Ratas
© Uued Uudised

Paljud ilmselt mäletavad kunagist Koonderakonda, mis oli Tiit Vähi valitsusjuhiks olles peaministripartei, kuid kadus ruttu olematusesse. Nüüd on küsimus, et kas sama võib juhtuda ka Reformierakonnaga?

Kui aasta alguses kukutasid liberaalid Jüri Ratase EKRE osalusega teise valitsuse (peaministri enda soosingul), siis tundus, et Reformierakond naaseb hiilgusega võimule ja sinna ka jääb. Uus valitsus ja president Kaljulaid tegid demonstratiivse sisseõnnistamise päikesetõusul, “Kaja-efekt” andis valitsusele hea stardipositsiooni – aga pole möödas aastatki ja Reformierakond on upakil, olles reitingutes lausa kolmandaks langenud. “Päikesetõusuvalitsusest” on saanud “päikeseloojanguvalitsus”.

Reformierakonna selgroog murdus sel hetkel, kui ta polnud populaarsusuuringutes enam esimene – kogu Eesti ühiskond oli harjunud, et mis ka ei juhtuks, kõige rohkem hääli kogub ikka Reformierakond. Isegi viimastel Riigikogu valimistel oli võitja just oravapartei ja juhtinud on ta juba aastaid ka kõigi uuringufirmade populaarsusuuringutes.

Kaja Kallase valitsemise ajal see juhtuski – Reformierakond kaotas liidripositsiooni. See on oluline verstapost, sest näitas – seda kauaaegset võimuerakonda on võimalik varumeeste pingile saata nii valitsusest välja jättes kui ka reitingutabelites. Reformierakonna monopol on murtud, kuigi meedia ja poliitikavaatlejad seda veel lõplikult tunnistada ei taha. Tuleb edasi mis tuleb, aga oravapartei ei sära enam kunagi konkurentsitult kaugel teistest eespool – ta on juba alla jäänud nii peamisele poliitilisele vastasele Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale kui ka koalitsioonipartnerile Keskerakonnale. Moraalne nätakas on kirjas.

Reformierakonna jaoks on kõige raskem see, et allakäik juhtus “Siimutütre”, erakonna auesimehe ja kunagise peaministri Siim Kallase tütre Kaja Kallase ametisoleku ajal. Ei aidanud ei isa toetav käsi, kauni naise aura ega ülemaailmselt levinud naistevalitsuste kultus – just Kaja Kallas oli see, kes pani kõlama hingekellad Reformierakonnale.

Poliitoravate allakäigul on lisaks Kaja Kallasele veel hulk põhjusi, alates Reformierakonna enda stagneerumisest ja suutmatusest muutuda kuni EKRE ja rahvuskonservatiivse maailmavaate kasvuni ja selleni, et RE pidi oma valijaid ja toetajaid laiali jagama vasakliberaalse leeri teistele tõusjatele.

Oluliseks mõjutajaks on ka koroonakriis, kuid näiteks kahes valitsuses olnud ja jätkuvalt “koroonaministri” kohta hoidvale Keskerakonnale pole see nii laastavalt mõjunud. Fakt aga on see, et ülbele ja reeturlikule, Brüsseli-lojaalsele ja rahvusriigi-vaenulikule Reformierakonnale tõmbas vee peale esimene Eesti naispeaminister.