Kas Reformierakonna opositsioonipingile jäämine oli ebaõiglane? Või näitab see oravate tegelikku taset?

Arvamus,
©Uued Uudised
Reformierakonna kontor Tallinnas

Kummastav, kuidas üksainus sõna pikemas tekstis võib omandada määrava, maailmavaatelise ja propagandistliku tähenduse. Lugesin Päevalehest Juhan Kivirähki poliitkokkuvõtet. Üsna loo alguses lõikas silma lause „Kui moodustati uus võimukoalitsioon, siis hakkas väga tugevalt tõusma Reformierakonna reiting, kes oli valimiste võitja, kuid jäeti ebaõiglaselt võimult eemale.“

Mis kannab selles lauses peamist „suunamudijalikku“ sisu? Loomulikult sõna „ebaõiglaselt“! Sellega paneb Kivirähk paika kogu praeguse poliitilise olukorra olemuse mingi osa inimeste jaoks. Omaette huvitav oleks teada, kas Kivirähk ise ka tegelikult selles kontekstis mingit ebaõiglust tajub. Või on tegemist lihtsalt tavapärase mänguga pealiskaudse lugeja alateadvusele?

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kus ja kas on siis ebaõiglus? Kujutleme hetkeks näiteks korvpallimängu. Mõõtu võtavad meeskonnad XX ja ZZ. Lõpuvileks on tulemus 100:90 XX kasuks. Seega ZZ kaotas. Hoolimata sellest, et ZZ staarmängija Juku viskas 40 punkti ja oli ülivõimsalt kogu kohtumise resultatiivseim pallur.

Nõnda, kas keegi tuleks selle peale, et öelda, justkui oleks Juku ebaõiglaselt võidust ilma jäänud? Kuidas suhtutaks tüüpidesse, kes veel aastaid hiljem halaksid, et „tegelikult võitis Juku selle mängu“? Tunduks ju pisut kummaline? Mäng toimus reeglite järgi, keegi proteste sisse ei andnud, keegi kohtunike tegevuses ei kahelnud … Aga ikkagi – Juku kaotas ebaõiglaselt?

Kui sellist juttu ajaks regulaarselt suust välja mõni meie spordikommentaatoritest, siis oleks ta ilmselt ammu sunnitud olnud uue töö otsima.

Korvpall on meeskonnamäng ning kuitahes kõva mees ka mõni esistaar ei oleks, terve meeskonna tööd ta üksinda ära ei teeks. Ja kui terve meeskonna summaarne tase jääb konkurentidele alla, siis nii ongi. Mingi õiglus või ebaõiglus ei puutu siin asjasse.

Ka poliitika on meeskonnamäng, eriti parlamentaarse demokraatia puhul. Kui meeskond ei ole tasemel või kui meeskonda ei suudetagi moodustada, siis pole midagi teha.

Kolmandik häältest ei tähenda mitte midagi olukorras, kus võiduks on vajalik pool häältest +1.
Viimased (nagu ka eelmised) valimised toimusid põhiseaduse ja valimisseaduse alusel. Kas need õigusaktid on Kivirähki meelest ebaõiglased? Või leiab ta, et neid kuidagi rikuti valimiste käigus? Kui nii, siis oleks ju omal kohal vastavate põhjendustega pöördumine valimiskomisjoni või õiguskantsleri või Riigikohtu või … ei teagi veel, kelle poolde. Kuuldavasti ei ole Kivirähk ühtegi sellist protestinooti kuhugi esitanud ega sellele isegi vihjanud.

Kui kõik asjakohased õigustloovad aktid ei anna põhjust vingumiseks ning kogu valimiste ja koalitsiooni moodustamise protsess on toimunud neid akte korrektselt järgides – kuidas ometi saab siis tulemus olla ebaõiglane?

Kuidagi uduselt võiks aru saada olukorrast, kui meil oleks vähemusvalitsus ja siis keegi nutaks, et koalitsioonil ei ole valijate enamuse toetust. Eesti Vabariigis praegusel hetkel tegutseval valitsuskoalitsioonil OLI valijate enamuse toetus pärast häälte kokkulugemist mullu kevadel. Lisaks ON ka praegu igasuguste uuringute-küsitluste põhjal rahva toetus koalitsioonile suurem kui opositsioonile. Millise äraspidise „loogika“ kohaselt saab siin rääkida ebaõiglusest Reformi suhtes?

Aga Kivirähk on haritud mees ja ülima tõenäosusega saab väga hästi aru, et mingit ebaõiglust siin mingiski vormis ei ole. Kuid eks seda nutunuppu tuleb aeg-ajalt ikka vajutada, et kasvõi mõnestki kodanikust haleduspisar välja kiskuda – „vaestele oravatele tehti liiga“ …

Priit Tali
kolumnist

10 commentsOn Kas Reformierakonna opositsioonipingile jäämine oli ebaõiglane? Või näitab see oravate tegelikku taset?

 • Avatar
  Kiviräha Mari-Andrus

  Maksumaksja rahadel põski punni süües need kivirähad lähevad üle mõistuse ülbeks.Äkki keeraks tengelpungirauad neile kinni?

 • Avatar

  Ainuke asi meda reffid hästi teha oskavad on eesti inimeste ja riigi tagant varastada.

 • Avatar

  Ajupesu lause: “Kui moodustati uus võimukoalitsioon, siis hakkas väga tugevalt tõusma Reformierakonna reiting, kes oli valimiste võitja, kuid jäeti ebaõiglaselt võimult eemale.”

  Siin on ajupesijatel mitu sutsakat korraga. Esimene on “ebaõiglaselt” ning on veel “võimukoalitsioon”, “võimult” ja “võitja”.

  Võimutsevat võimukoalitsiooni tahtvad võimutsejad ihkasid võimu, aga võimu ei jagatudki. Jagati valitsusvastutust.

  Valitsuskoalitsioon valitseb ja see on demokraatlik. Vaata ka https://www.valitsus.ee/et/peaminister-ministrid/valitsuse-koosseis “Valitsuskoalitsiooni kuuluvad …”. Seal ei ole kirjas “võimukoalitsiooni”.

  Kõik valimistel osalejad võitsid oma valijate usalduse ja said selle väärtuses riigikogusse kohti. Keegi ei jäänud millestki ebaõiglaselt ilma. Reeglid olid paigas ja valimiskünnis seatud.

  Valitsemine ja valitsuse moodustamine on meeskonnamäng. Kes kiiremini ja suurema meeskonna moodustab, see saab valitsema. Valijad selles ei osale (vaid kaudselt erakondade kaudu) ja Reformierakond oli selles, koostööd eeldavas ettevõtmises, nõrk.

 • Avatar

  On see et Reformierakond üldse veel maastikul alles on,arvestades nende panust Estonia põhjalaskmisel.Tahaks vägagi näha enne järgmisi valimisi, et need faktid tuuakse ajakirjanduses rahva ette, ja siis saame näha, kus nende õige koht on.

 • Avatar

  Staarnutja Juhan on juba elav väide. Staarmängija Juku oli vaid väikene näide.

 • Avatar
  Allan Kiipli

  Hiljuti lugesin ühte vilepuhumist raamatu näol: Ostetud ajakirjanikud. Tegemist on üpris paljastava teosega, ülestunnistusega. Sealt saab selgeks, et ei nüüd ega tulevikus ei ole ühtki sõna väljendit ega terminit, mida ei juhitaks. Selgub, et on loodud jälitatav ühiskond juba mõnda aega. Ainult et nüüd jõuab see inimestele kohale. Tore oli kaasa laulda ja plaksutada: majanduskasv, majanduskasv. Need tühjad konverentsikeskused kasvasid nagu seened peale vihma.

 • Avatar

  Jah ja see Kivirähk esindas aastaid ühte Eesti peamist uuringuagentuuri, kuigi juba siis sai aru, et tegemist on Reffide poole kaldu analüüsidega, siis nüüd tagantjärgi avaldab Kivirähk reffidemeelses Ekspress Grupis ebaprofessionaalseid aramuslugusid ebaõiglusest poliitikas. Juhan Kivirähk pole professionaalne poliitvaatleja ja tema kirjutistesse tuleb suhtuda äärmiselt skeptiliselt. Kas see uus Turu-uuringute poiss seal ERR-is on professionaalne või jätkuvalt kaldu Reformierkonna poole? Kuna ERR on selgelt kaldu RE poole, siis on uutel tulijatel väga raske jääda objektiivseks ehk siis aeg näitab, kas siin rindel ka midagi muutunud on.
  r

 • Avatar

  Pole siin ilmas midagi uut. Kunagi ammustel aegadel võitis keskerakond ka valimised aga siis moodustati mitme parteiga liit ja asuti riiki juhtima. Nüüd siis näitas karma end närilistele.

 • Avatar

  See on karma. 2003. aasta valimistel sai kõige rohkem hääli Keskerakond, kuid jäeti valitsusest välja. Võib ainult ette kujutada, missugune üldine meedia seakisa ja ruigamine oleks toimunud, kui Savisaar oleks Kaja Kallasele sarnaselt käitunud peale 1999. ja 2003. a valimisi. Opositsiooni idiootset käitumist aga edastab meedia nagu täiesti loomulikku asja.

  • Avatar

   Täpselt. Selliseid asju on juhtunud Eestis küll, kesikud on võitnud, aga välja jäetud. Miskipärast pole ükski neomarksistlikest vasakradikaalidest selle peale “ebaõiglusest” rääkinud.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused