Kelle heaks pingutavad maasikalobistid?

Arvamus,
- Updated
©Scanpix
Maasikad.

Viimasel ajal on lisaks Black Lives Matter liikumisele paistnud avalikkusele arusaamatute süüdistuste pildumisega silma survegrupp, keda võiks nimetada Strawberries or Death (eesti k Maasikad või surm).

Eesti maasikakasvatajaid esindav seltskond on asunud valitsust ründama nõudmisega, avada kohe piirid Ukraina odavtööjõule, ähvardades vastasel juhul korvamatute tagajärgedega. Need kõneisikud sõimavad eestlasi laiskadeks tööpõlguriteks, kes pole nõus mistahes palga eest põldudele tulema. Ainult ukrainlased, keda näiteks üks maasikaliikumise aktiviste Elke Lillemets nimetab mitte hooajatöölisteks, vaid suisa maasikakorjamise erialaspetsialistideks, olevat võimelised päästma Eesti põllumajanduse, mille selgrooks on just nimelt maasikakasvatus.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Liikumise Strawberries or Death põhinõudmiseks on, et koroonaohtu kadumise tõttu tuleks piirid kohe avada ja ukrainlased ilma piiranguteta sisse lasta, sest Eestist maasikakorjamise oskustega tööjõudu ei leia.

Kuidas pandeemiaga siis ikkagi on?

Tuleb tunnistada, et tänu valitsuse pingutustele ja kriisimeetmete õigeaegsele kehtestamisele, pääses Eesti koroona esimesest lainest suhteliselt kergelt. Kui jätkatakse sama joont ning eelkõige hoitakse lukus piirid nende riikidega, kus koroona ei näita taandumise märke ja kuhu kuulub lisaks Venemaale ka Ukraina, võime loota, et meid ei taba uus ja laastavam haiguspuhang.

Alles äsja hoiatas Maailma Tervishoiuorganisatsiooni WHO, et maailm on jõudnud pandeemia uude, ohtlikku ja tapvasse faasi. WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus ütles virtuaalsel pressikonverentsil esinedes, et maailm on uues ja ohtlikus faasis ning kuigi paljud inimesed on mõistetavalt väsinud kodus olemisest, on viirus jätkuvalt kiiresti levimas.

“Pandeemia kiireneb. WHO-d teavitati eile (18.06.) enam kui 150 000 uuest COVID-19 juhtumist – see on seni suurim arv ühe päeva kohta,” ütles Ghebreyesus. “Riigid tahavad mõistetavalt oma ühiskondi ja majandusi avada, kuid COVID-19 on jätkuvalt surmav ja enamik inimesi on selle suhtes haavatavad,“ lisas ta.

Nagu tervishoiuorganisatsiooni juhi sõnumist näha, pole oht veel sugugi möödas ja need, kes kibelevad oma huvidest lähtudes vajalikke kriisimeetmeid lõpetama, mängivad kaasmaalaste eludega. Ka meie Strawberries or death tegelased on Ukrainast orjatöölisi hankida soovides, valmis mängima eestlaste eludega, sest nende väitel pole kohalikest maasikakorjamisel asja ja milleks hoida siis taolisi mittevajalikke subjekte haigestumise eest?

On hästi teada, et seal, kus makstakse õiglast palka ning pakutakse elementaarseid töötingimusi, pole tööjõukriisi. Paraku ei vaevu meie maasikaparunid töötajate õigustele mõtlema, sest seni sai mahajäänud ja korrumpeerunud Ukrainast piisavalt kõigega nõustuvaid allaheitlikke poolroboteid, keda sundida tööle tingimustel, mis demokraatialiku elukorraldusega eestlastele vastuvõetamatud.

Hiljuti juhtusin vanalinna välikohvikus tahtmatult pealt kuulama ühe kaasaegse orjakaupmehe monoloogi vöörtööjõu sissetoomise teemal. „Need klounid (nähtavasti peeti silmas valitsust) on majanduse pekki keeranud!“ kurjustas too hästi riietatud ja glamuurselt lõhnastatud ettevõtja. „Varem tõin endale karjakaupa ukrainlasi. Polnud nendega mingit paberimäärimist ega maksudega jantimist. Palka küsisid poole vähem kui kohalikud totud ja viimase kuu palga võis jätta hoopiski maksmata. Kui kisa tõstsid, lubasin politsei kutsuda. Seda nad kardavad. Aga mis on nüüd! Piirid kinni ja majandus käib alla,“ kurjustas too Eesti elu edendaja. Temaga samas lauas veini mekkiv seltskond kiitis takka: „Jah, hävitatud on Eesti ettevõtlus!“

Kas maasikakasvatajad ikka vaevlevad tööjõukriisis?

Nagu kinnitavad tööjõuturu andmed, pole põllumajandusse hooajatööle soovijatest puudus. Häda on neil vaid selles, et kodumaised töötajad nõuavad ukraina orjadest paremat palka.

Nagu näitas tööportaali CVKeskus.ee 2500 tööotsija seas läbi viidud küsitlus on kaks kolmandikku aktiivselt tööd otsivatest eestimaalastest tänavu huvitatud hooajatööde tegemisest. Kümnendik tööotsijatest sooviksid teha hooajalist tööd aianduses ja põllumajanduses (näiteks maasikakorjajana).

Asukohtade lõikes pakuvad hooajalised tööd enim huvi Lääne-Eestis ja Pärnumaal, kus 71% tööotsijatest sooviksid tänavu võtta mõne taolise tööotsa. Tartus on hooajatöödest huvitatud 68% tööotsijatest ja pealinnas 67%. Kõige vähem huvituvad hooajalistest töödest Ida-Eesti tööotsijad, kuid ka seal on 63% valmis hooajalist tööpakkumist vastu võtma.

CVKeskus.ee turundusjuhi Henry Auväärti sõnul on ootuspäraselt hooajatööde vastu suurim huvi noortel. 77% noorematest kui 25-aastastest tööotsijatest sooviks leida endale ajutist võimalust taskuraha teenimiseks. „Tööportaali andmebaasis on hetkel koguni üle 90 000 CV, kus ollakse valmis tegema hooajalist või ajutist tööd,“ kinnitas Auväärt.

Maasikakasvatajad valetavad, rääkides töökäte puudusest. Eesti tööotsijad on valmis marju korjama, ent väärilise tasu ja inimväärsete töötingimuste puhul, mida meie moodsad magusmarjamogulid pole valmis pakkuma.

Vaadake peeglisse!

Soovitaks Maasikakasvatajate Liidu eestkõnelejal Elke Lillemetsal ja Põllmajandus-Kaubanduskoja juhil Roomet Sõrmusel valetamise ja valitsuse ülbe survestamise asemel hoopis peeglisse vaadata, et teha kindlaks, kas mitte endal pole lõust viltu. Valede ja vassimisega piirimeetmete vastu sõdimine ei anna tulemust. Võiks hoopis kaaluda, mil viisil väärtustada maasikakorjaja tööd, pakkudes paremat palka ja elutingimusi. Samuti ei teeks paha investeerimine korjeprotsessi mehhaniseerimisse.

Piirid koroonaohtlike riikidega jäägu kinni seni, kui püsib pandeemiaoht, sest kodumaiste maasikate suurepärane maitse ei kaalu üles koroonakriisi teise laine ohtu.

 

Vsevolod Jürgenson
Mustamäe Linnaosakogu liige

10 commentsOn Kelle heaks pingutavad maasikalobistid?

 • Avatar

  Vaadakem tõele näkku. Ajupestud punaseid on tekkinud juba nii palju, et nüüd loodavad nad suurema osa eestlasi majandussõja ja genotsiidiga Eestist välja suruda ning siia multikulti paradiisi luua. Nendega pundis on meie ülevalt alla korrumpeerunud avalik sektor elik “riigiaadel”, kes punaseid jõuvahenditega igati toetab. Eesti on selgelt pooleks, ühel pool põliselanikud, kes tahavad ellu jääda ja järeltulevatele põlvedelegi normaalse elu pärandada, teisel pool korrumpeerunud riigiaadel ja hullunud punased, kes tahavad eestlased kui rahvuse ükskõik milliste vahenditega hävitada. Selle konundrumi saavad eestlased lahendada ainult vägivalla abil, sest igasugu “demokraatlikud” lahendused on punaste poolt võimatuks tehtud. Seadused on vildakad ja nende elluviijad korrumpeerunud. Reeglid on kaldu, maja võidab alati. Ainus mõeldav lahendus sellele probleemile on kodusõda, korralik aadrilaskmine. Alternatiiviks vaikne väljasuremine, järeltulevate põlvede elu hävitada laskmine ja omaenda maa võõrastele kinkimine. See tõde on kibe, aga igasugune “demokraatlik” mämmutamine on oma desktruktiivset kohitsetust juba tõestanud, valimised on tsirkus lollidele. Kes oma eluõiguse eest võidelda ei julge, on väljasuremisele määratud.

 • Avatar

  No ega ikka ei võta kohtutäitur kõike ära. 580 € jääb kätte, kui pole just tegu elatisvõlaga st alimentidega.

  • Avatar
   Kohtutäitur

   Mis asi on elatis? Ehk siis need alimendid? Mis asi see on? Kuidas sellest aru saada?

 • Avatar

  Normaalne on pidada sellise suurusega maasikapõldu, mida kohalekutsutud magusahuvilised ise tühjaks korjata saaks. Või siis tehku kaks töövahetust palgalisi korjajaid. Või tõdegu, et suurt maasikapõldu ei saagi pidada tööjõu või söömishuvilisteta perifeerias. Parem koht on linnaliinibussi sõidukaugusel.

 • Avatar
  Toivo Mäeste

  Maasikaparunid on vaid löögirusikaks, nende taga on rida teisi, keda üritatakse läbi suruda. Annad järele ühtedele, tulevad karjas teised.

 • Avatar

  Täiesti õige jutt Jürgensonilt!Kui mingi maasikaplantaator nimetab kedagi klounideks, siis peaks ta tõesti peeglisse vaatama, nagu ka artiklis öeldakse.Eilses PM-s aga kraaksus Reformi multiminister Ligi, et põllumajanduses on tragöödia.Öelge nüüd, kas normaalse mõistusega, mitte vihast pimestatud inimene saaks nii rääkida?Kes siis kloun on-eks otsutage!
  Aga minu otsus on tehtud: ei osta ühtegi maasikat eesti orjapidajatelt ja valetajatelt.Kui mul seda tõesti vaja on, sõidan Lätti, aga neid vereimejaid ei aita.Nende hullude arvates on maasikakasvatus üks tähtsamaid Majandusharusid Eestis.Nende arvates ilma maasikata vajub kõik kokku.Klounid tõepoolest!

 • Avatar

  Lahendage parem ära nende inimeste mured kes mingil põhjusel on sattunud võlgade karusselli ja kellelt iga teenitud kopika kohtutäiturid ära võtavad. kasvõi sundisikupankrotid.

  • Avatar

   To ussike, kas sa ise ka saad aru, mis iba sa suust välja ajad. Miks peab keegi maksma kellegi võlad kinni. Kui võtad kohustuse siis vastuta ka tagajärgede eest. Võlg on võõra oma.

   • Avatar

    EE-le. Nende võlgade kokkukeerutamine igasugu korruptantide ja varganägude poolt on täna nii laialt levinud, et enne kui mögiseda – “võlg on võõra oma” võiks ikka mõelda, miks ja kuidas need võlad on enamasti tekkinud. See et sina oled alatu kaabakas ja varganägu kes võõrast vara endale kõiksugu krutskite ning pettuste abil tasku ajada oskab, ei tähenda et kõik seda on, seega sinu päti jaoks iba aga ausa eestlase jaoks täiesti mõistetav murekoht.

   • Avatar

    Nüüd kus sul on õnnestunud ilmselt ussike lömastada, võiksid järgmisena proovida seda juttu ka rahandusministrile rääkida. Seda tagajärgede eest vastutamise lugu kõlbaks riigikogus kohe tervele saalile ette lugeda. Ja ega karistussalklane täidab ju ainult käsku ja võtab endale selle, mis on talle seadusega ette nähtud. Lõppudelõpuks me elame ju ikkagi õigusriigis.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused