Kooliaasta alguseks: kool on kõige mõõt

Arvamus,
©Uued Uudised
Koolikottide aeg on jällegi käes.

“Käes on tarkusepäev, mis sellel aastal tuleb taas koos tüütuseni äraleierdatud koroonateema ja hoiatustega, kuidas end salakavala pisilase levitatud haiguse eest kaitsta. Me ei tea, kuigi loodame, et kooliaasta ei lõpe enne kevadet laste koduõppele saatmisega, vaid suudame targa ning vastutustundliku käitumisega hoida suurema haiguspuhangu nii koolist kui kodudest emal. Habrast kindlust annavad teated edust vaktsineerimisel, rääkigu siis vaktsineerimise vastased ilmatargad mida tahes.

Kool on õpetaja

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Eestis läheb tänavu kooli enam kui 150 000 last, neist ligi kolmandik Tallinnas. Esimesse klassi astujate jaoks on õpetajad eeskujuks, kelle tarkuses pole võimalik kahelda. Mida klass edasi, seda enam hakkab pedagoogide autoriteet taanduma laste iseenese tarkuse ees ning tihti jäävad kooli poolsed mõjutusvahendid liialt kesisteks, et mässulist noort hinge vaos hoida.

Õpetaja võimalused end kehtestada on aasta-aastalt kahanenud, töö muutunud raskeks ja närvesöövaks. Ime, et sellise koorma all suudavad meie hinnatud pedagoogid jääda sädelevaiks ja naeratavaiks vaimseiks liidreiks, kes vaatamata kõigele mõistavad koondada enda ümber õpilaste enamuse. Õpetajad väärivad rohkem tähelepanu, eriti klassijuhatajad, kes on koolis võtmeisikuteks, Neist oleneb, kas kool ja õpilane suudavad leida kontakti, klass toimetada ühise meeskonnana, lapsed tunda vastutust ja vaevuda õiguste kõrval ka kohustusi tunnistama.

Kool on kindlus

Shakespeare aegumatus näidendis kurdab Taani prints Hamlet, et liigestest lahti aeg nõuab paikapanemist. Sama võivad tänapäeval tunda õpetajad, kes vaatamata meie igapäevaellu siginenud ükskõiksusele ja kalkusele, peavad leidma endas tahet selgitada õhevil tundi tulevatele mudilastele elu lihtsaid tõdesid ning juba vanematesse klassidesse jõudnud neidudele-noormeestele, et õnn ei alga mitte pangakontol seisvatest rahanumbritest ega automargist, millega vanemad sind hommikul kooli toovad.

Kool on kindlus, mille müüride taha ei ulatu reklaamiröökurite shopahoolikutele mõeldud sõnumid ja end maailma nabana tundvate ei tea kelle õiguste eest võitlejate vihkav pseudosallivus. Kool on võimsam isegi Facebookist ja TikTokist, asetudes sellega superkangelase kategooriasse.

Paradoks, ent mida konservatiivsemana suudab kool oma nägu säilitada, seda paremad on tulemused PISA testides ja lõpetajad edukamad elus enda teed leidma.

Kool, kus keskkonnaaktivistilt nõutakse meeleavaldusel viibitud tundide järele vastamist, on õigel teel, sest lapse töö on õppida, et suureks saades osata soovi korral teha poliitikat parlamendis, mitte tänavail loosungeid karjudes.

Kool on algus

1. september on tarkuse päev, laste ootuste ja silmasära, vanemate heldinud rõõmu ja õpetajate uute väljakutsete päev. Me kõik mäletame, kuidas lõhnas kooliaula, kui meile ulatati aabits, ja seda, kui valushellalt kõlas viimane koolikell.

Kadestan neid, kes kooliteed alustavad. Pole midagi võrreldavat ajaga, kui lapsest kasvab oma tõekspidamiste ja eluvaatega inimene. Tehkem siis kõik, et inimesed, kes kooliseinte vahelt väljuvad, oskaksid hinnata kodu, mõista kaaslasi, armastada elu ja säilitada väärikust – kõike seda, millest meie ajal nii paljudel puudu jääb. Ja pole vaja ahvatleda noori kaugetes maades õnne otsima. Meie Eesti vajab kõiki oma lapsi, tarkade ja tarmukatena, sellistena nagu kool neid tänu suurepärastele õpetajatele kasvatab. Lootusrikast 1. septembrit, Eestimaa!

Vsevolod Jürgenson, Mustamäe Linnaosakogu liige

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused