Kui praeguse valitsuse venestamispoliitika jätkub, siis ei hakka hariduse eestikeelseks muutmine kunagi toimima

Arvamus,
- Updated
©UU
Kuni valitsus südamega nii ei mõtle, ei aita ka mingid suured plaanid eesti keelt elus hoida.

Taasiseseisvuse 31 aasta jooksul pole Eestis suudetud tagada eesti keele kui riigikeele väärikat positsiooni ja väheusutav on, et see õnnestub RE-Isamaa-sotside kolmikliidul, kes on koos või eraldi pikki aegu valitsenud ega ole seda suutnud (ja tahtnudki). Plaanid muudab utoopiaks see, et Reformierakonna ja Kaja Kallase valitsedes on venestumine võtnud enneolematud mõõtmed ning vene keel on Tallinnas ja Ida-Virumaal avaliku ruumi vallutanud.

BNS kirjutab: Haridus- ja teadusministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, mis sätestab põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses, koolieelse lasteasutuse seaduses ja kutseõppeasutuse seaduses üheselt, et õppekeel on eesti keel.

Üleminek eesti õppekeelele lasteaedades ning 1. ja 4. klassis algab 2024. aastal ning viiakse lõpule aastaks 2030. Kutseõppeasutustes puudutab muudatus kutsekeskhariduse õppekava järgi õppivaid õpilasi. Lisaks muudetakse eelnõuga erakooliseadust ja keeleseadust ning nähakse ette riigipoolne tugi ja tegevused kogu ülemineku perioodiks.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas märkis, et ühtne eestikeelne haridusruum annab kõigile lastele ja noortele paremad võimalused edasi õppimiseks ja meelepärase töö ja tegevuse leidmisel tulevikus, tagades kogu ühiskonna väärtusena ka eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimiseks läbi aegade.

Isamaa ongi üks neist erakondadest ja Lukas üks ministritest, kellel on olnud aega küllaga, et eesti keele positsioone tugevdada, kuid kogu aeg on toimunud allakäik. Reformierakond kaitseb eesti keelt ainult sõnades, reaalsuses suunab ta protsesse nii, et mistahes katsetused eesti keel esiplaanile seada kukuksid läbi. Sotsidest ei maksa rääkidagi.

Reformierakond ongi alati teinud nii, et eestikeelse hariduse saavutamiseks pole lihtsalt võimalusi, eriti eesti keele õpetajaid, kes venelasi õpetama hakkaks – see tähendab etteplaneeritud läbikukkumist, mida ka sõnades ette ei võetaks. Teiseks asjaks, mis ei toimi, on teatud piirkondades eesti ja vene laste kokkupanek, mis tähendab vene noorte kui agressivsema poole domineerimist ja siis võtavad eesti lapsevanemad oma lapsed lihtsalt sealt ära.

Seega on ennekõike vaja baasi, õpetajaid ja rahastust. Praegu aga viitab juba uudise loosunglik sõnastus, et 2030. aastal ei olda soovitud kohta jõutud.

Kõige hullem aga on see, et eesti keele väidetavat õpetamist piirab igast küljest vene keele laienev kasutusruum, sisse tuleb ja tuuakse üha rohkem venelasi ja ukrainlasi, toimub ka inglise keele kasutusala laienemine ning nii olemegi olukorras, kus eesti keelt ei õpita ega hakatagi õppima, sest seda pole vaja, suured migrandikogukonnad saavad edukalt ka vene keelega hakkama, töökeskkonnad aga on juba nüüd venekeelsed (ehitus, teenindus) või inglisekeelsed (rahvusvaheline ettevõtlus, ülikoolide programmid).

Eesti ongi juba praegu olukorras, kus räägitakse küll eestikeelsest haridusest, aga eesti keele kasutusala aheneb, riik ise venestub ja muutub slaavi riigiks, Euroopa liidu suunal aga muudetakse seda multikultuurseks (aafriklaste sisseränne, mida on Tallinnas hästi näha) – kuidas saab eesti keelt ausse tõsta, kui paralleelselt toimub massimigratsioon? Ja eriti uskumatuks muudab kavandatava plaani see, et autoriteks on Reformierakond, sotsid ja Isamaa, kellest esimesed kaks muudavad Eestit täiesti teadlikult multikultuurseks ja kolmas vaatab pealt. Rahvaste Paabelis ei jää eesti keel mingil juhul kõlama.

Uued Uudised

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused