Leo Kunnas: „Me ei ole oma palka välja teeninud, kui me valitsuse teerulli ei tõkesta“

Rubriik Arvamus, Eesti On
- Updated
©UU
Leo Kunnas riigikogu kõnepuldis sõna võtmas.

Endine sõjaväelane, praegune Riigikogu liige Leo Kunnas (EKRE) pidas Riikogu ööistungil kõne, kus selgitas, miks EKRE kasutab valitsuse kavandatava superandmebaasi loomise vastu obstruktsiooni.

„Mis on see põhjus, miks ma ise seda obstruktsiooni toetan? 366 SE, see megaandmebaas, kuhu sisuliselt ühte suurde andmebaasi lähevad kokku näiteks kaadrisõjaväelaste, politseiametnike, tavaliste inimeste ja kurikaelte kõikvõimalikud biomeetrilised andmed – sellise andmebaasi omamine on lihtsalt julgeolekurisk. Me võime mõelda, et mis juhtub, kui see andmekogu langeb isikute või ammugi organisatsioonide kätte, kes ei ole meie riiki sõbralikult suhtuvad, vastupidi, on vaenulikult meelestatud. See kahju võib-olla mõõtmatu. See on põhjus, miks ma seda obstruktsiooni toetan.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Aga nüüd kui vaadata, varsti taasiseseisvumisest saab juba meil 30 aastat täis. Ega obstruktsioonid pole eriti siiani õnnestunud ja kõik koalitsioonid on sisuliselt opositsioonist, kui nad on vaid soovinud, üsna lihtsalt teerulli meetodil üle sõitnud.

Aga ma käsitlen käesolevat obstruktsiooni tehnilistes detailides ja matemaatiliselt, mis siis on toimunud ja toimumas ja mida me siis teeme. Praegu käimasolev istung koos jätkuistungiga on 24 tundi. See hakkas pihta kell 14 eile ja kestab kella 14-ni täna. Ja siia nüüd pidi lisanduma esialgselt 40-tunnine istung nädalavahetusel ehk siis erakorraline istung, mis oleks teinud kokku 64 tundi. See muutus kaheks istungiks: laupäeval ja pühapäeval üks kestvusega 12 tundi ja teine kestvusega 23 tundi, mis teeb kokku 59 tundi käesolevaks tsükliks, mis on mõeldud selle nädala lõpuni, et see päevakord läbi saada.

Et obstruktsioon läbi viia ehk viivitada sedasama teerulli, siis seda ei ole võimalik teha mingi oksarao, puutüki või ka palgiga. Seda on kõik proovinud. Siin aitavad ainult pioneeritõkked, ütleksin niiviisi. Ja nüüd ma räägin natuke ajalises ja matemaatilises mõttes nendest tõketest juba rakendanud.

Nüüd me näeme, kellaaeg on peaaegu 7 hommikul. Mitu tundi me oleme kulutanud? Lugege need tunnid, kokku! Küsimus on selles, et mitu tundi on jäänud kella kaheni, mitte, palju me oleme kulutanud. Ehk teeme väikse matemaatika. Alustan sellest, et käesolevalt kõik eelnõud sisaldavad kokku 105 muudatusettepanekut. Kui igale ettepanekule võtta vaheaeg, siis see teeb kokku 105 korda 10 minutit. Ja kui me jagame tulemi tundideks, saame kenasti 17 ja pool tundi ainuüksi vaheajad. Mitte kõik vaheajad, vaid ainult muudatusettepanekute vaheajad, katkestamisettepanekute vaheajad näiteks siia ei kuulu.

Läheme edasi! Meil on teisi lugemisi tervelt 12. Ja meil on fraktsioonis 19 liiget ja iga liige võib pidada kaheksaminutise kõne. See teeb meil kokku natukese peale 30 tunni puhast aega ja siia ei lisandu küsimused.

Ehk siis see kõik teeb kokku 47 tundi. Praegu oleme selles etapis, et sisuliselt see teerull on juba sõitnud tankitõrjekraavi. Ehk selleks, et päevakorda korraga edasi minna, on vaja veel täiendavaid istungeid.

Seepärast mul on head soovitused lugupeetud koalitsioonisaadikutele: võite hakata oma puhkuse lennupileteid tühistama, kui teil on need liiga lähedasel ajal istungjärgu lõppemiseni. Sest praegu on mõnes mõttes siin ka juba tahte küsimus, kelle tahe jääb peale. Ja ütleksin omalt poolt, et ma olen väga motiveeritud pärast seda, kui te hääletasite maha strateegias 2035 kaitsekulutuste tõstmist puudutavad ettepanekud. Me pakkusime auväärset teed välja: võtke tagasi, tehke ise paremad ettepanekud. Võib-olla te tahate midagi muud nende asemel. Aga mida te tegite? Tegite lihtsalt teerulli. Aga mida meie peame selle peale tegema? Tõstma käed üles ja ütlema, me ei saa mitte midagi teha?

Nii juhtimine ei käi. Teie pole oma päevapalka välja teeninud, ja meie ei ole oma päevapalka välja teeninud, kui me seda ei tõkesta, sest nii ei saa juhtida. Ma olen hästi konstruktiivselt ja sõbralikult kogu aeg püüdnud siit puldist anda soovitusi, kuidas võiks selles ohtlikus julgeolekuolukorras, kus me oleme, konstruktiivselt üheskoos edasi minna. Ja mida ma olen näinud? Olen näinud ainult teerulli.

Aga kui 30 aastat pole mingeid asju toimunud, siis ükskord võivad mingid asjad toimuda, mida varem ei ole olnud. Siin on palju muid võimalusi. Näiteks võib teha 30 järelepärimist nädalas, eks vastake, me võime päevi täita selle kõigega. Ma soovitan teil otsida mõistlikku kompromissi, nii ei saa edasi.“

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused