Leo Kunnas: Miks ma kandideerin kaitseministriks?

Arvamus,
- Updated
©Karli Saul, Scanpix
Leo Kunnas

Eesti on hästi kaitstud. Eesti on kaitstud paremini, kui kunagi varem. Ametiisikud on neid lauseid nõnda tihti korranud, et need on muutunud mantraks. Kuidas küll tahaks uskuda, et see tõsi oleks! Paraku pole see nii. Miks?

Pärast külma sõja lõppu algas julgeolekupoliitiline suvi, mil meie liitlased uskusid, et konventsionaalne sõda pole enam võimalik. Selle suve laineharjal võeti meidki NATOsse. Tehke väike palgaarmee ja saatke Kaitseliit laiali, sest teid ei ohusta miski. Need, kes sääraseid loosunglauseid omaks ei võtnud ning pidasid targemaks lähtuda ajaloost ja geopoliitilisest asukohast, tembeldati NATO-vastasteks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ükski suvi ei kesta igavesti. Gruusia sõjaga algas julgeolekupoliitiline sügis ning Ukraina sõda tõi kaasa talve, mille hari pole veel käes. Tuli välja, et kogu meie allianss on Venemaa alahindamisega täielikult puusse pannud.

Kuidas suutsime siis talveks valmistuda? Me nagu valmistusime ja ei valmistunud ka, kõikusime siia-sinna. Kõige tugevama surve ajajärgul – admiral Kõutsi ametiajal – suutsime säilitada reservarmee ja Kaitseliidu. Kindral Laaneots püüdis üles ehitada detsentraliseeritud juhtimissüsteemi ning suurendada sõjaaja kaitseväge, kuid kindral Terrase ajal pöörati need protsessid uuesti tagurpidi. 2013. aastast alates oleme püüdnud luua jõukohast, täpsemalt meile mugavana näivat armeed. Oleme ignoreerinud Ukraina sõda ning teisi Venemaa peetud sõdu.

On meil täna selline sõjaaja kaitsevägi, millega suudaksime liitlasvägede põhijõudude saabumiseni vastu pidada ja nõndamoodi võimaliku sõja võita? On meil laiapõhjaline riigikaitse, millega suudaksime elanikkonda elus hoida? Ei ole.

Võin kätt südamele pannes öelda, et ma ei ole riigikaitse asjus puusse pannud. Ka ei tegele ma tagantjärele tarkuse kuulutamisega. Julgeolekualases talves ei ole mulle midagi üllatavat. Tegutsesin selleks valmistumise nimel, kui olin veel teenistuses. Viimased üksteist aastat olen palju kirjutanud ja rääkinud, kuidas selleks paremini valmis olla.

On sellest kasu olnud? Mul ei oleks vaja kaitseministriks pürgida, kui asjad oleksid tehtud. Võiksin rahumeeli kirjutada veel mõne raamatu või osaleda uue filmi tegemisel, aga ma ei näe selleks enam võimalust.

Oleme aja, mida meile küllaltki heldelt anti, ära kulutanud. Hästi kaitstud Eesti peame alles looma. Tean, kuidas seda teha ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kaitseministrina teen selle ka teoks.

Leo Kunnas
reservkolonelleitnant ja kirjanik,
EKRE kaitseministrikandidaat

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused