Avalik kiri president Kaljulaidile: ärge aidake kaasa okupatsiooni põlistamisele!

Kersti Kaljulaid

Neil päevil ehmatas mind ja minu mõttekaaslasi sügavalt presidendi, pr. Kaljulaidi, avaldus: „Lähen Moskvasse, kui Venemaa ratifitseerib piirilepingu“. Kas tõesti ka Teie pr. Kaljulaid tahate ajutist kontrolljoont, nagu riigipiiriseadus sätestab, meie uueks riigipiiriks vormistada?!

Meile ei ole vaja uut piirilepingut, sest 1920. aastal vormistatud Eesti-Vene piirilepingut ei ole tühistatud, see on rahvusvahelise õiguse järgi kehtiv tänase päevani. Ja seda  tunnustavad nii Euroopa riigid kui Ameerika Ühendriigid. Ainult Eesti riigijuhid pakuvad poolvägisi meie väikese riigi territooriumist 5,2% kingituseks suurele Venemaale, mitte midagi selle eest vastu saamata, sh. Teie pr. Kaljulaid. Miks?

See piiri-konflikt tekkis siis, kui Stalin „joonistas“ ebaseadusliku uue piiri, millega haaras Venemaa koosseisu Petserimaa (Setomaa), pool Narva linna jõe idakaldal ja eesti-ingeri rahva külad. Nende tasuta ärakinkimine ja seejärel Moskvasse „tänureisile“ minemine oleks ennekuulmatu lömitamine kurjategija ees. Eesti riigil on täielik õigus need okupeeritud piirkonnad Venemaalt tagasi nõuda.

Selleks oleks kõigepealt vaja Paeti ja Lavrovi allkirjastatud uus piirileping meie Riigikogus denonsseerida (annulleerida) ja edasi juba lääneriikide toel nõuda Tartu Rahulepinguga määratud piiri taastamist.

Proua president, palume Teid, et aitaksite kaasa Vene okupatsiooni lõpetamisele Eestis, mitte selle põlistamisele!

Liane Konts, Eesti Vabariigi kodanik, sündinud okupeeritud Petserimaal.

Kommentaarid