Kuidas me korteri hankimisel 2338 eurot korstnasse kirjutasime ehk „Kodukulud alla!“

Lugeja kirjutab,
©Tiit Blaat/Ekspress Meedia
Uue kodu soetamine tähendab noortele suuri kulusid, ebakindlust pikemaks ajaks ja teatud võlaorjust. Pilt on illustratiivne.

Uutele Uudistele saatis kirja Andres, kes kirjeldab noorte argipäevaponnistusi oma elu alustamisel. Selles on mõttekohti nii valitsusele kui ka heast elust ja unistuste Eestist rääkivale presidendile.

“Käesoleva aasta jaanuaris hakkasime kaasaga ühist elamispinda Tallinnasse vaatama. Tänaseks on meil korter käes ning varsti sissegi kolitud, kuid nördimust tekitab asjaolu, et selle soetamise käigus meil tuli täpselt 2338 eurot „korstnasse kirjutada“.

Et noorel, alustaval paaril, 175 000 eurot kusagilt võtta pole, on ilmne. Sestap tuli panga ukse taha maad kaapima minna. Suure „ähkimise ja puhkimise“ peale saime positiivse laenuotsuse, s.t et meie finants-seis oli piisavalt hea, et laenu saada. Küll aga tuli selleks eelnevalt minul oma ema autoliisingu käendus lõpetada (140 ühikut) ning korterile hindamisakt hankida (190 ühikut).

Selleks, et sissemakse oleks väiksem, on võimalik KredExi (riiklik sihtasutus!!!) abi kasutada. Kuid ega’s midagi ilma rahata anta: 5 % laenusumma käendamine läks maksma 449 ühikut. Et pank ikka laenu annaks, tuleb temaga leping sõlmida (kauplemise tulemusena hea hind: 543 ühikut).

Leping sõlmitud, jääb üle vaid toimingud notari juures. Notari (riiklik esindaja!!!) tasu 734 ühikut, riigilõiv (mille eest see veel ??) 282 ühikut. Kõik see kokku 2338 ühikut ehk eurot.

Loomulikult saan ma aru, et pangaesindaja(d) ja notarid ja muud asjapulgad on kogu selle protseduuri juures teinud tööd ning tasu võtmine ongi elementaarne, ent tigedaks ajab KredEx’ile, notarile ja riigilõivuks makstavad tasude suurused.

Veel enne uue korteri soetamist müüsin enda vana korteri ühes Eesti väikelinnas ja notari tasu oli kordades väiksem. Ent “liigutus“, mida need inimesed teevad, on ju üks ja sama!. Sama lugu KredEx’iga: kui see riiklik sihtasutus on mõeldud muuhulgas aitama noortel peredel alustama oma kodu soetamist, siis ebamõistlikult suurte summade küsimine ei ole lihtsalt aus.

Ettepanek uuele koalitsioonile: notaritasu, riigilõiv ja KredExi käenduse tasud ei saa olla nii suures sõltuvuses soetatava kodu maksumusest. Tuleb leida inimväärsemaid lahendusi.

Ja ma siinkohal sellest pajatama ei hakkagi, et laenu sissemaks 20 000 eurot tuli ka kuskilt „kokku kraapida“…”

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused