Malle Pärn: Mis ismis me elame?

Arvamus,
- Updated
Malle Pärn

Huvitav, mis ism see on, mida meil praegu valitsev ideoloogia kultiveerib?

Kuidas seda poliitilist voolu või hoovust nimetada? Seda pimenägemist, või oma suva ja soovide järgi maailma asjade nimetamist ja kirjeldamist? Mitte aluseks võttes tõsielu, ja ammugi mitte traditsioonilist maailmakäsitlust, traditsioonilisi väärtusi, mida inimkond on ikka väärtusteks pidanud. Seda rahva kahestamist, lõhestamist, vastandamist, sildistamist, laimamist?

Stultism? Lihtsalt rumalus ja rumaluse kummardamine, mitte arvestamine tarkusega, mõistlike põhjendustega, igi-igaveste inimlike väärtustega?

Liberism? Vabastumine igiigavestest inimlikest väärtustest, avatus inimese pahelistele kalduvustele ja nende tunnustamine väärtustena.

Postliberalism? Liberalismi diktatuur – kõik see, mille abil püüti vabaneda “kivistunud” dogmadest, kuulutatakse uueks dogmaks, mis on ise veel rohkem kivistunud. Lubatud on valitseva ideoloogia poolt valitud vabadused ja eelistused, kõik muu on põlu all, sallimatu ja tagurlik.

Totaalliberalism? Voluntarism? Oma suva, uudse ideoloogia suuniste järgi hea ja paha ümbernimetamine.

Genotsism? Rahvuste segundamine, inimliku moraali ja kultuuri hävitamine.

Suitsidism? Enesehävituslik, enesetapjalik käitumine, sest koos rahvustega hukkuvad ju ka nende suuresõnalised eestvedajad/korraldajad/ideoloogid ise.

Satanism? Kangesti saatanlik tundub see plaan: panna inimene ja terve inimsugu ISE ennast hävitama, vabatahtlikult, rõõmuga, õilsate sõnade saatel. Inimese mõistus aetakse sassi, enam ei tea ta, mida teeb. Ei oska üldse näha oma tegude tagajärgi.

Pseudohumanism, võlts-humanism, vale-humanism? Jutlustades õilsaid põhimõtteid vägistatakse inimest, inimlikkust ja rahvast.

Pseudism? Valede eelistamine tõele, juba peaaegu kõiges. Kõik on pseudo: pseudoabielu, pseudohumanism, pseudokultuur, pseudoharidus, pseudomajandus, pseudopoliitika, pseudohalastus, pseudorahvuslus…

Losungism? Inimesed ei oska lugeda pikemat teksti, taibata selle mõtet, loetakse üksikuid lauseid ja võetakse need loosungiteks. Mõisted on kaotanud nende jaoks oma tegelikud tähendused. Ka ebamugavad, ideoloogiale allumatud inimesed seostatakse tobedate loosungitega, kistakse kontekstist välja mingi lause, mis ta kunagi on öelnud ja temast rääkides tuletatakse seda alati meelde.

Illiteralism? Eelistatud on poolik kirjaoskus, keerulisi tekste ei osata ega viitsita lugeda, piisab loosungitest ja pealkirjadest, tarkust tõrjutakse, rumalust propageeritakse ja kaitstakse.

Sotsiaalprimitivism? Primitiivne maailmanägemine, kõik inimesed jaotatakse kastidesse ja pannakse riiulitele. Kleebitakse neile sildid külge ja suheldakse nendega vastavalt omamaalitud siltidele. Inimene on kaup tööturul, tootja, tarbija, maksumaksja, lepinguosaline, jäätmevaldaja ja nii edasi. Aga mitte inimene.

Poliitsnobism? Pikki tekste kirjutatakse (ju siis vist ka loetakse) küll, aga need peavad olema igavad, eriliste mõteteta. Ideoloogilised kolumnistid ja arvamusliidrid tohivad selliseid lugusid kirjutada. Neile makstakse nende eest.

Opinionism? Arvamused on olulised, teadmised ei ole au sees. Ei pea olema asjatundja, et arvamust avaldada, ja kõik teistmoodi arvamused valeks kuulutada. Meedia loob ja propageerib ideoloogiale kuulekaid opinioniste.

Variserism? Uus-variserlus: sõnades oleks nagu sallivus, progress, humaansus, võrdsed võimalused, – aga tegelikult sõidetakse rahvast julmalt üle. Ka nendest, keda justkui sõnades kaitstakse.

Multikultism? Rahvuste ja rasside rosolje. Ekslik mõistete tõlgendamine, valelikud loosungid: “Erinevus rikastab”, “Võrdsed võimalused”. Kui erinevus rikastab, siis miks propageeritakse ühetaolisust? Sooneutraalne abielu? Mees ja naine ju rikastavad abielu, mees-mees ei rikasta kohe kuidagi? Võrdsed võimalused on mõistlikud võrdsete tingimuste puhul, esimese klassi juntsu teadmisi ei saa võrdsustada professori teadmistega!

Igal juhul on see, mis meil toimub, üks väga agressiivse ideoloogiline diktatuur, mis sõidutab meie euroopalikku, nii-öelda valgustuslikku kultuuri hääbumise, pimenemise suunas.

Jah, põhimõtteliselt on see käsureligiooni sõda lunastusreligiooni vastu…

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused