Martin Helme: Kersti Kaljulaidi otsus pensionireform blokeerida on üheselt poliitiline

Arvamus,
©UU
Rahandusminister Martin Helme.

Kersti Kaljulaid ei pakkunud kahjuks mingit üllatust oma otsusega blokeerida pensionireform. Kuigi ta väidab, et tema veto lähtub põhiseadusest, on kogu argumentatsioon üheselt poliitiline.

Põhiseaduse viigilehte on tarvis selleks, et saaks asja venitada ning ka riigikohtu poliitikasse mässida. Sest riigikohus peab hakkama sisuliselt poliitilist vaidlust lahendama, võttes endale parlamendi ülemkoja rolli.

President on valitud parlamendi poolt, riigikohtunikud samuti. Riigikogu on valitud rahva poolt, tema poliitiliste valikute üle ei saa teha järelvalvet tema enda poolt valitud institutsioonid, riigikogu saab oma mandaadi rahvalt ja annab aru rahvale. Ta on oma valikutes (sotsiaal)poliitikat teha vaba. Presidendi ja riigikohtu vabadus teha poliitikat on meie põhiseaduse kohaselt nullilähedane.

Kaljulaid teeb kohtule karuteene, tõmmates ta poliitikasse. See toob paratamatult kaasa debati kohtute rollist ja sellest, kas meil on näiteks sarnaselt Poolale vaja oma kohtureformi.

Väide nagu takistaks põhiseadus riigikogul muuta mõne maksu sihtotstarvet on ilmselgelt väär. Väide nagu tooks praegune pensionireform kusagil helesinises tulevikus kaasa kas kõrgemad maksumäärad või madalama pensioni on ühteaegu vastuolus senise andmestikuga kui usutavusega, et senised lühiajaliste ennustustega totaalselt eksinud prognoosijad on pikaaegsetega tõele lähemal. Ning eirab lihtsat tõde, et parlamendil on õigus vastu võtta seadusi, mis muudavad ühiskonnakorraldust põhjalikult – selles pole küll midagi põhiseadusvastast, lihtsalt iga parlament teeb seda oma poliitilisel vastutusel.

Meie oleme veendunud, et pensionireform parandab pensioneid nii lühikeses kui pikas plaanis, oleme selle muutuse tegemiseks saanud rahvalt mandaadi ning peame kolme aasta pärast sellest rahvale aru andma. Kus ja millal annab rahvale oma tegevuse eest aru Kaljulaid või Tartu kõrged kohtunikud?

Martin Helme
rahandusminister

Kommentaarid

6 commentsOn Martin Helme: Kersti Kaljulaidi otsus pensionireform blokeerida on üheselt poliitiline

 • Avatar

  SUPER, Martin !!!

  See on selge igaühele, kes mõtleb, et meil tuleb Eesti elukorraldus suures osas KÕIK ümber teha !!!
  (Minuarust tuöeks USA-st eeskuju võtta:peaks olema max. valitavaid ametikohti…, ja peaks saama oma meeskonna teha…)
  Nüüd siis kistakse KOHTUTE-TEEMA ka sellesse supipotti…

  Pole paha, vb ongi parem… Tundub aga, et aega ei anta: ei saa ühe teemaga veel lõpetada, kui teine juba sajab kaela…

 • Avatar

  Mulle meeldiks ka süvariik ning poliitiliselt eelistaksin olla väga vasakpoolne, midagi sotsialismi või kommunismi kanti.

 • Avatar

  Kas buratiino oskas ka täpsustada, et millega põhiseaduses täpselt minnakse vastuollu?

 • Avatar

  Vastuseks peaks uurima seda protsessi mille tulemina ametnikust sai president.Selline määramine mõnede isikute grupi poolt ei ole kindlasti põhiseadusega sätestatud.Vahest oleks aeg see tegelane eemaldada ametist ja valida rahva poolt seaduslik president.

  • Avatar

   Pole paha mõte !
   Minuarust olid ka valijamehed need, kes pidid presidendi valima. Kui ei õnnestinud, uuele ringile…!
   Ex siis saadakse aru, et midagi seaduses on viltu ja … tehakse ringi – enamus praegu Parlamendis ju olemas…

 • Avatar

  Oh ei sellel poliitiliselt laetud tädil ole sooja ega külma rahvast, saati siis veel millegi eest vastutada soov.SIISKI LOOTUS ON, ET KARMA paneb vastutama, kui aeg käes.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused