Martin Helme: Miks ma presidendi vastuvõtule ei lähe

Arvamus,
©Scanpix
Rahandusminister Martin Helme

Vaatan, et meie laitmatult tasakaalus ja erapooletu meedia on teinud taaskord moraalselt totaalses nihkes tagurpidi-Antsla kajastuse Jüri Ratase otsusest mitte minna presidendi poolt korraldatavale Vabariigi aastapäeva vastuvõtule. Nagu teeks peaminister midagi valesti või nii… Tegelikult tuleb ikka väga tõsiselt küsida, mida on teinud valesti kutsuja, et esimest korda taasiseseisvumise ajal jätab peaminister vastuvõtule minemast.

Vastus, mulle tundub, on, et kutsuja on teinud praktiliselt kõik, mida üldse teha annab, valesti. Ta lammutab institutsiooni ja seda toetavaid kirjutamata reegleid ning poliitilise kultuuri norme oma esimesest tööpäevast peale. Ta käsitleb presidendi ametit kui mingit tema isiklikku asja, kus elada välja oma tujusid, mitte kui riiklikku institutsiooni. Seega ei ole kuidagi põhjendatud nõuda, et tema kutsele tuleb vastata “austusest institutsiooni vastu”. Ma pole kordagi näinud, et presidendi ameti pidamise eest palka saav inimene näitaks ise üles austust selle institutsiooni vastu. Mis tõsiseltvõetavusega saab kelleltki teiselt siis nõuda sellist austust?

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Häbenematult alasti päevapoliitilist agendat ajav Kersti Kaljulaid on näidanud üles põlgust mitte ainult rahva vastu, väljendades korduvalt, et ta ei suuda taluda rahva poliitilisi valikuid valimistel. Ta on näidanud üles põlgust ka põhiseadusliku korra suhtes, üritades kaaperdada endale poliitilist võimu, mida põhiseadus talle ette ei näe, nõudes endale sõnaõigust valitsuse koosseisu osas. Seega oht põhiseaduslikule korrale tuleb justnimelt tema kontorist! Ta jätab ära ametiga kaasas käivaid traditsioonilisi üritusi alates kirikus käimisest lõpetades valitsusele lõunasöögi pakkumisega, vahepeale veel sada vähem nähtavat otsust. Ta on oma sobimatust ametisse nii mitu korda nii valusalt demonstreerinud, et väga suur osa ühiskonnast lihtsalt ei tunnista teda presidendina.

Presidendi amet näeb ette päevapoliitika ülest ühiskonda ühendavat rolli, mis oma olemuselt ei luba näidata oma ideoloogiat või valida pooli poliitiliste platvormide vahel. Kui seda siiski tahta teha, peab omama diskreetsust, intelligentsust ja poliitilist sõrmeotsatunnetust, mis võimaldab seda teha peaaegu et nähtamatult. Seda oskust või tahtmist pole praegune Kadrioru asukas oma ametiaja jooksul kunagi välja näidanud.

Kutsuja jaoks saabki vastuvõtt olema toredam, kui seal on koos mitte Eesti ühiskonna eliit oma niigi liiga väheses mitmekesisuses, vaid õigel pool fronti olevad liberaalset baaskonsensust omavad resistance’i pidavad “ajakirjanikud”, dildodega end ehtivad “loomeinimesed”, maksumaksjale miljoneid maksma läinud oksendava siili “turunduseksperdid”, hereetilised vikerkaarevärvilised kirikuõpetajad, täiesti mittepoliitilised Reformierakonna poolt ametisse pandud tippametnikud ja üliärkvel vasakradikaalsed teatriinimesed. Ongi ju parem, kui neid ei sega rumala ja tagurliku rahva poolt valitud valitsuse parketikõlbmatud ebameeldivad inimesed. Mine tea, äkki tuleb veel neile hakata õpetama noa ja kahvliga söömist või teha järeleaitamistunde avatuse ja sallivuse loosungite osas. Jätan selle kõne hea meelega vahele. Kaljulaidi kõnede mittemärkamine on nende kõnede parim osa.

See kõik näitabki, et tegu ei ole mitte presidendi vastuvõtuga, vaid poliitaktivisti häppeningiga. Lihtsalt kahju on neist toredatest eesti inimestest, kellele see on suur ja tähtis sündmus ja kes on puhtalt Kaljulaidi valikute tõttu sattunud pidupäeva asemel poliitilise polariseerimise pingeväljale. Sest mitte ükski sõna sellest kombinatsioonist ei ole päris tõsi – presidendi. aastapäeva. vastuvõtt. Ühiskonna isehakanud eliidi irdumine päris inimeste päris rõõmudest ja muredest saab sedasi veelgi rohkem süveneda ja ühiskondlikku kokku tulemist, milleks riigi sünnipäev võiks ju meile võimaluse pakkuda, ei teki. Probleem, kordan üle, pole siiski nendes, kes jätavad üritusele minemata, vaid kutsujas, kes on minemise teinud vastikuks.

Mina ka ei lähe vastuvõtule. Ma tean veel mitut ministrit, kes ei lähe. Mart ei vastanud tema kutsele juua jõulude eel kohvi ja arutada poliitilist olukorda. Milleks? Mida täpsemalt arutada? Dressipluusi trükk ei ole küll keeruline ettevõtmine, aga tundub ikka liiga suur vaev sellise kohtumise tarbeks. Arutagu poliitikat sellesama ülisõltumatu ja ülitubli täiesti apoliitiliselt lekitanud ja kaebekirju kirjutanud ametnikuga, kelle ees ta hiljuti vabandas 6-kuulise lahkumishüvitusega lõpetatud töösuhte pärast ja kes on kuulu järgi siirdumas täiesti mittepoliitilisele vallavanema ametikohale Viimsis. Juttu jätkub kindlasti kauemaks. Suhted valitsusega võivad toimuda ka puhta formaalsusena – digiallkiri siia või sinna, e-Eestis ei pea sugugi näost näkku kohtuma. Kellelgi pole ju tahtmist riskida sattumisega võõrustaja poolt korraldatud meediavaritsusele, mis niisuguste kohtumistega paratamatult kaasas paistavad käivat.

Martin Helme

 

6 commentsOn Martin Helme: Miks ma presidendi vastuvõtule ei lähe

 • Avatar
  Targeted in Estonia

  Ma saan aru, et selle jutu ajendiks on Sildami artikkel ERR-is (voi ehk ainult pealkiri), mis tekitas ka minus endas samasuguse vastureaktsiooni…
  Siit ka soovitus marksist Sildamile: teinekord, kui hakkad kedagi manitsema, ära tee seda koheselt silmatorkavate valedega !

 • Avatar

  KERST-EXIT – ja kiiresti.

 • Avatar

  Vaatasin just Ratase intervjuud ETV+ le, no on tasakaalukas, kaval ja rahulik – ideaalne president!
  Ise ei vaata juba aastaid nn presidentide(ka eelmine) uusaastatervitust, sel aastal vaatan Põlluaasa oma
  Tundub, et Praegune president on end Brüsseli teenistuses totaalselt üle töötanud aga elame üle, hullemaid aegugi olnud

 • Avatar

  ERR mängib juba mitmendat aastat veel ühe traditsiooniga – aastaalguse intervjuu peaministriga. Sellel aastal viidi intervjuu üle Pealtnägijasse koos usumehega ning ETV Plussi, mõlemad masside mõttes mitte prime time. Esimesel aastal mäletatavasti tegid Ratasega intervjuu kaks klounist näiteljat. Siis oli edasi veel probleem, et keegi ei soovi ERR-is intervjuud teha Ratasega, kuna ta on ju madalam klass. Seega käib ERR presidendiga ühte sammu teenindades ühte poliitilist ja toiduahelaseltskonda ning eirates rahvast. ERR pole juba ammu rahva kanal, isegi head nalja pole aastaid saanud.

 • Avatar

  Soovitan lugeda:

  https://www.conservapedia.com/Liberal_censorship

  Mõtlesin praegu teha sarnase nimekirja Eestis viimasel ajal toimunust, aga pole aega. Oluline on, et mingisugusest peavoolumeedia sõltumatusest ei saa rääkidagi.

 • Avatar

  See kõik lüüakse ülimalt erapooletu(!) meedia poolt veel enam proportsioonist välja ja näidatakse näpuga veel enam EKRE ja EV valitsuse “sobimatuse” peale. Vastuvõetamatu, et Jüri Ratase keeldumine oli pommuudis juba enam kui kaksteist tundi enne ETV+ intervjuu eetrisse minemist, aga seda, et president keeldus valitsusele lõuna korraldamisest, ei kajastatagi. Tere hommikust! Lõuna ärajätmine oli ENNE Ratase keeldumist, ja just see on siin oluline. The devil is in the details. Meedia ongi n-ö neljas võim, mis aga 17 REFi aasta jooksul suudeti tõhusalt infiltreerida.

  Miks ei viida läbi küsitlusi seoses presidendi populaarsusega, aga kogu aeg hõõrub erapooletu meedia meile nina alla, et REF on küsitluste põhjal populaarseim? Ja kes on üleüldse need küsitletavad? Eelkõige majanduslikult heal järjel olevad pidevalt oma e-maili kontrollivad (s.t nutiseadme ja märguandesüsteemiga?) linlased? Need propagandistlikud võtted on ajaga saanud üha keerulisema koe.

  Naeruväärsed ja ohtlikud on need, kes EKREt seostavad fašismi ja totalitarismiga. Uuritagu ajalugu — vasakradikaalsus oli see, mis fašismini viis. Praegu on aga propaganda olnud juba nii tõhus, et lapsed anuvad reedeti otseselt oma õiguste äravõtmise, suurema tsentraliseerituse, globaalse kliimamaksu ja kõrgendatud luuramise nimel, selle asemel et mõtlema õppida. Sest kui tõesti on nii, nagu väidetakse (kliimamuutus on inimtekkeline, vaktsiinid täiesti ohutud, sugusid on lõpmatult, juhtmevaba internet ja eriti just 5G on tervisele ohutu, geoengineering on vandenõuteooria jne), siis vastupidiseid arvamusi või lihtsaid selleteemalisi arutelusid ei tohiks halvustada, veel vähem tsenseerida (nagu tehakse liberaalfašistlikes riikides nagu Suurbritannia, Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa jne). Kas see ei ärata kahtlust?

  Kui lõpuks aru saadakse, kuhu see liberalism meid viinud on, on juba liiga hilja. Ja kahjuks tundub, et meie presidendil pole piisavalt mõtlemisvõimet, et sellest kõigest läbi näha. Ta vist tõesti teeb kõike heas usus ja hea tahtega, aga ta justkui ei näe suurt pilti.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused