Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Matti Silla: inflatsioon sarnaneb alkoholismile

-
11.06.2022
Tervishoius raha liigub, aga ravi kättesaadavus jätab soovida. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Esiteks, mis on inflatsioon ja kuidas see tekib? Inflatsioon, kui üldine hindade kallinemine või rahaväärtuse langemine, on alati ainult monetaarne nähtus ning inflatsioon suureneb siis, kui rahahulk majanduses kasvab kiiremini, kui toodete ja teenuste kasv. Rahahulka kontrollib Euroopa Keskpank, ning et seda tööd hästi teha, peaks euro kehtima sarnaste majandustega riikides. Selge on see, et näiteks Saksamaa ja Eesti majandused on üsna erinevad.

Selge on ka see, et Euroopa Keskpank on oma rahanduspoliitikaga läbi kukkunud ning ei ole suutnud hoida inflatsiooni kontrolli all. Miks see nii on, pole mulle täielikult selge, aga tulemus on see, et Eestis on inflatsioon 20 % ja Saksamaal 7 %.

Kui juba inflatsioon on kohal, siis seda kiiresti majandusest välja ei saa. Inflatsioon on haigus, mis sarnaneb alkoholismile. Alguses on hea, sest raha on palju, kuid et lõbu jätkuks, peab doose (raha) aina suurendama, ning kui see lõpuks otsa saab, siis on järgmine päev väga halb olla. Sarnaselt, kui raha trükkimine väga järsult lõpetada, siis võib tekkida liiga suur majanduslangus, mis on tingitud fundamentaalselt viiteaegadest rahatrüki ning hindade tõusu vahel.

Kuid mida varem rahatrükki pidurdada seda parem. Inflatsiooni halbu külgesid tunnevad vast paljud intuitiivselt. Raha hakkab kuidagi iseenesest järjest kiiremini kuluma, kuid sissetulekud tavaliselt nii kiiresti ei kasva nagu on näha ka palgakasvu statistikast. Lisaks sellele on inflatsioon nähtamatu maks, mida Euroopa riigid meile rakendavad. Seda kahel moel.

Esiteks läbi selle, et riik võttes läbi keskpanga laenu, saab teha kulutusi ilma valijatelt maksutõusuks mandaati võtmata, kuid hiljem väheneb kõikide inimeste ostujõud. Teiseks, inflatsioon lükkab lõpuks inimesed kõrgematesse maksuastmetesse. Eestis võib näitena tuua tulumaksuvaba miinimumi. Ja veel üks inflatsiooni halb külg – see suurendab ebavõrdsust, sest need kellel on rohkem vara või kinnisvara, tunnevad inflatsiooni kahjulikke mõjusid vähem, kui need kellel ei ole vara või hoiavad seda suuresti eurodes.

Mida saab Eesti teha? Optimaalseim lahendus oleks taastada Eesti kroon ning võtta tarvitusele konservatiivne monetaarpoliitika ning inflatsioon kaoks mõne aja pärast. Ilma rahvusvaluutale üle minemata pole häid variante. Kõige parem alternatiiv oleks aidata kaasa reaalsele majanduskasvule ning selleks on kõige paremad meetodid maksude vähendamised, koos riiklike kulutuste kärbetega ning regulatsioonide vähendamised.

Matti Silla

Saue Vallavolikogu liige