Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Miks mitte kaks hääletust korraga?

-
16.10.2020
Rahvahääletuse ümber esitatakse pigem pseudoprobleeme.
© Uued Uudised

“Mulle on endiselt arusaamatuks jäänud paljude kartus seoses KOV valimiste ja rahvahääletuse võimaliku toimumisega ühel ajal.

Nende kahe samaaegse korraldamise plussid on ilmsed. Esiteks tuleks ühisüritus kindlasti maksumaksjale oluliselt odavam.

Teiseks tõstaks see suurima tõenäosusega ka hääletajate hulka – kohalikel valimistel reeglina mitte osalevad kodanikud võivad rahvahääletuse pärast kodust välja tulla ning juba jaoskonnas olles annaksid oma hääle ka mõnele kohalikule kandidaadile. Ja muidugi vastupidi samuti.

Need kaks suurt plussi kahvatuksid minu silmis vaid sama tugevate miinuste olemasolu korral.

Millised siis oleksid miinused? Mida kardetakse?

Peamine hirm näib olevat selles, et tekitatakse suur „lõhe“ ja „vastuolu“, kuna mittekodanikud ja alla 18-sed noored rahvahääletuses osaleda ei saa.

Tundub, et selliselt arvajate meelest on halli passi omanikud ja 16-17-aastased noored enam-vähem idioodid. Selles aga mina kahtlen väga.

Kui tõesti uskuda, et nimetatud isikud on mõtlemisvõimetud, siis tuleks eeldada, et nad marsivad kohale ka ERALDI korraldatud rahvahääletusele ning on väga nördinud, kui neil hääletada ei lubata.

Kas Riigikogu valimiste ajal juhtub tihti, et mõni hallipassimees või koolinoor astub valimisjaoskonda ning tekitab seal skandaali?

Kõik nad ju TEAVAD, mida nad oma staatuses teha saavad ja mida ei saa. 17-aastased noored käivad iga päev poodides, kus nende isad-emad ja vanemad vennad-õed tohivad viina osta, kuid nemad ei tohi. Nad puutuvad pidevalt ja regulaarselt kokku olukordadega, kus neil on vanusest tulenevad piirangud. Kasvõi perekonna autos, kus neid rooli ei lasta.

Selline „ahistamine“ ei ole nende jaoks mingi üllatus ega ootamatus. Miks me peaksime nüüd kartma, et nad valimisjaoskonnas tunnevad äkitselt kohutavat alandust, kui saavad oma sedeli lasta ainult ühte kasti ning teise ei tohi?

Kui uskuda, et vanusest ja kodakonsu(setu)sest tulenev eristamine tõepoolest tekitab mingisuguse alandava ja masendava lõhe inimeste vahele, siis on see lõhe ju ammuilma olemas ja toimib igapäevaselt.

Mina usun küll täiesti kindlalt, et kõik asjaosalised on sügavalt teadlikud oma õigustest ja võimalustest ning kahe erineva hääletusprotseduuri üheaegne korraldamine ei muuda selles osas mitte vähimatki. Kes siiani ei ole ennast tundnud alaväärtusliku või kõrvalejäetuna vanuse tõttu või kodakondsuse puudumise pärast, see päris kindlasti ei tee seda „avastust“ rahvahääletusega seoses.

Ja .. ja muid argumente justkui ei olegi, miks ei maksaks kahte hääletust korraga teha. Milles siis probleem?“

Priit Tali, kolumnist