Nädala tegija: sirgeseljalise Ungari peaminister Viktor Orban

Ungari peaminister Viktor Orban Auschwitzis tapetud holocaustiohvreid mälestamas.

Uued Uudised otsustasid sel nädalal välja anda tiitlid “Nädala tegija” ja “Nädala naljanumber”.

Tegijaks tuleb vähemagi kahtluseta pidada peaminister Viktor Orbani juhitavat Ungarit, kes otsustas  USA eeskuju järgides, et lahkub ÜRO rändeleppest, mis Budapesti sõnul julgustab “maailma ohustavaid” inimhulkade liikumisi.

Ameerika Ühendriigid põhjendasid eemalejäämist sellega, et ei kavatse oma immigratsioonipoliitikat kolmandatele isikutele usaldada. USA-l suurriigina pole raske sellist otsust teha, küll aga väikesel ja väheste toetajatega Ungaril, kellel on Euroopa Liidu kirves pidevalt pea kohal rippumas.

ÜRO liikmesriigid kiitsid 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel rändeleppe (Global Compact for Migration) heaks eelmisel nädalal. Leppes lubatakse teha koostööd maailma kasvavate migrandivoogude ohjamiseks. Läbirääkimiste käigus väljendas Ungari valitsus muret, et lepe võib viia tugevamate meetmeteni, mis võivad sundida valitsusi avama migrantidele oma piire.

Ungari välisminister Péter Szijjártó ütles kolmapäeval Budapestis valitsuse istungi järel, et dokument “on ohtlik maailmale ja Ungarile”. “Ungari peab lahkuma selle heakskiitmisprotsessist ja seeläbi saatma selge sõnumi, et ei pea ühtegi paketi meedet või juhtnööri mingilgi moel edasiliikumisteeks,” lausus ta.

Viktor Orbani juhtimisel on Ungari näidanud ennast tõeliselt suveräänse riigina ja väärib selle eest tunnustust.

Kommentaarid