Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paul Oja “Helme skandaalist”: spekulatsioonide asemel oleks vahel mõistlik algallikat vaadata

21.10.2020
Deutsche Welle meediakanal.
© Scanpix

“Miks keegi asjast ei räägi? Selmet meedias karjuda loll – ise loll, soovitan kõigil, keda asi tõeliselt huvitab, pöörduda algallika poole. Link on SIIN

See on Deutsche Welle venekeelne netiportaal, kus on avaldatud niihästi Mart Helme intervjuu videosalvestus (15. okt. 2020, küsitleja Konstantin Eggert) kui ka videos kõneldava teksti üleskirjutus, tehtud tõenäoliselt sama intervjueerija poolt.

Videos (umbes kohal 23’40“) ütleb Mart Helme «Пусть бегут в Швеции». Ja kordab: «Пусть бегут в Швеции». Intervjuu üleskirjutuses aga seisab sellel kohal: «Пусть бегут в Швецию».

Mina ei usu, et siin on tegemist Konstantin Eggerti pahatahtlikkusega. Või et Georg Soros koos oma jüngritega andis ajakirjanikule käsu Eesti Vabariigi siseministri diskrediteerimise abil Eestis valitsuskriis tekitada.

Tuleb tunnistada, et Mart Helme vene keel on grammatiliselt konarlik. Video üleskirjutuses on mitmeid kohti, kus üleskirjutaja on olnud sunnitud intervjueeritava räägitud teksti redigeerima, et üleskirjutus keeleliselt korrektne saaks. Tundub tõenäoline, et ajakirjanik tõesti arvas, et siin on tegemist järjekordse käänamisveaga, ja pani selle koha kirja oma parima arusaamise järgi, ilma mingi õela tagamõtteta.

Aga see selleks. Mind hämmastab teine asi.

Kui nüüd juba teab mitmendat päeva kestvat seakisa lugeda, siis kostab sealt valjuhäälseid deklaratsioone küll inimõiguste, küll Eesti Vabariigi Põhiseaduse rikkumise kohta. Mart Helmet süüdistatakse pea kõigis surmapattudes, õgardlus ehk välja arvatud. Kuid keegi ei too ühtki näidet minister Helme ütlemiste kohta intervjuus – peale tolle alguses mainitud ringijooksmise repliigi.

Oleks ju nii lihtne rahulikult näidata: mees ütles nii ja nii, see on vastuolus Põhiseaduse selle ja selle paragrahviga. Ja siis teha järeldus – kas ta peaks vabandust paluma või tagasi astuma või veel midagi tegema.

Ainuvõimalik järeldus on minu arvates järgmine. Mingit Põhiseaduse rikkumist siseminister Helme poolt ei ole olnud. Röökimise tõeline põhjus, nagu EKRE esimees, minister Martin Helme tabavalt on täheldanud, on sallivussalklaste paanilises hirmus, et abielu teemalise rahvaküsitluse tulemus võib nende aastatepikkused ponnistused ühiskonna aluste lammutamise alal tühjaks teha.

Skandaalse mudamulli suureks puhumise võimaldas tegelikult asjaolu, et peaminister Jüri Ratas asjasse süvenemata erinevate väärtuste teemal deklaratsioone hakkas esitama. Muidugi, tal endal ei olnud võimalik algallikaga tutvudes end asjaga kurssi viia. Olen korra kuulnud peaministrit videol vene keelt rääkimas. Seda keelt tema ei valda.

Tundub, et selmet lasta mõnel usaldusväärsel isikul intervjuu ära tõlkida, püüdis ta kiiruga keerutamise abil suurt skandaali vältida. Millega tegelikult aga andis suure panuse just selle tekkimisse. Oletan, et see on põhiline teema, mille üle Stenbocki majas juba kolmandat päeva arutletakse.

Kõigele vaatamata, tervemõistuslikku alternatiivi praegusele valitsuskoalitsioonile ei ole. Soovigem neile head tahet, külma närvi – ja edu ühiste ettevõtmiste elluviimisel!”

Paul Oja, Uued Uudised Soomest

Loe ka Meedia ja opositsioon valetavad: Mart Helme ei öelnud mitte “jooksku Rootsi”, vaid “jooksku Rootsis”