Paul Oja: kas Itaalia sardiinidest kujunevad Soomes silgud või piraajad?

Arvamus,
- Updated
©UU
Paul Oja on EKRE Soome osakonna liige ja Uute Uudiste kaasautor.

Uute Uudiste kaasautor Soomest Paul Oja kirjutab sellest, et ka põhjanaabrite juures ujub sogasest veest pinnale kala nimega Sardiin.

“Itaalias, Bologna linnas korraldati novembri keskpaiku meeleavaldus „parempoolse populisti“ Matteo Salvini vastu. Rahvast kogunes umbes 15 000, inimesed seisid tihedalt koos nagu sardiinid karbis ja meeleavalduste korraldajatel tuli mõte hakata meeleavaldajaid ja nende mõttekaaslasi Sardiinideks kutsuma. Nagu sellistes asjades tihti, mida kentsakam ja kummalisem mõte, seda isukamalt see masside poolt üles korjatakse ja seda tulisemalt see praegusel massimeediaajastul levib ja lehvitab.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Yle uudisteportaalis märgitakse, et Sardiinide liikumine on oma taustalt selgelt vasakpoolne. Ega ta juhuslikult just Bolognas, Itaalia kõige punasemas linnas tekkinud. Eriti innuka vastuvõtu on uus liikumine leidnud noorte seas. Petri Burtsov kirjutab Yle Uudistes 20. detsembril, et Itaalia noored tunnevad end poliitikast kõrvale tõrjutuna ja ilma jäetuna kõigist võimalustest ühiskonna elu mõjutada. Roomas toimunud meeleavaldusest osavõtja Andrea Gareffa leiab, et Salvini ja tema aatekaaslased tegelevad hirmu ja vastasseisu tekitamisega, ja et poliitika on muutunud vaid poriloopimiseks.

Sardiinide tegevust on tihti võrreldud Greta Thunbergi asutatud kliimastreikide liikumisega, ning tihti ongi nad korraldanud ühiseid aktsioone. Detsembri keskpaiku olid Sardiinid seadnud endale eesmärgiks saada enda toetajateks veerandi Itaalia elanikkonnast. Poliitikas liikumine sellest hoolimata osaleda ei kavatse.

(Siinkirjutaja paneb imeks: mis siis selline meeleavaldustel möllamine veel on kui mitte poliitikas osalemine?)

Kari Enquist, aimekirjanik ja Helsingi ülikooli kosmoloogiaprofessor, on 20. jaanuaril Helsingin Sanomates esitanud oma nägemuse sellest nähtusest.

Enquist tsiteerib Sardiinide Facebooki lehekülge soomendatuna järgmiselt:

„Populistid! Te olete tõsist diskussiooni naeruvääristanud. Te olete aastate viisi kallanud meile kaela valesid ja viha. Me oleme seda liiga kaua lubanud, kuna oleme olnud üllatunud, jahmunud ja hirmunud sellest, kui madalale te langenud olete. Te olete liiga kaua pannud meie kannatust proovile, ja nüüd see on katkenud.“

Soomes on uus liikumine leidnud laia vastukaja, kuid võtnud endale vähe kodusema nime Silakat. Eesti keeles tähendab see niihästi räimi kui ka silke, soome keel nendel mõistetel vahet ei tee. Purki pistetud räimi kutsutakse eesti keeles silkudeks, sestap võiks seda liikumistki eesti keeles just nõnda nimetada.

Soome Silkude uusim ühiskondlik algatus on netis ringlema lastud petitsioon, kus kogutakse allkirju vihakõnet keelava seaduse vastuvõtmise poolt. Et vihakõne mõistet pole Soome seadusandluses seni määratleda suudetud, see entusiaste ei häiri. Ära keelata ja kõik!

Kari Enquist teeb mõnevõrra ootamatu järelduse, et Sardiinid/Silakat ei tegutse kellegi vastu, nad tahavad ainult muuta ühiskondliku keskustelu mängureegleid, ja see olevat tervitatav nähtus. Auväärt professor võiks enne järelduste tegemist pöörata tähelepanu järgmistele seikadele.

Liikumine tekkis meeleavaldusel Matteo Salvini vastu.

Deklaratsioon Facebooki lehel on suunatud populistide vastu. Populistid on aga selle retoorika järgi teadagi kes – oma rahva ja riigi huvide eest seisvad konservatiivid

Silkude petitsioon on suunatud vihakõne vastu. Defineerimata mõiste seadusega ärakeelamine aga annab võimuorganitele praktiliselt piiramatu vabaduse igat sõna oma suva järgi tõlgendada – ja reageerida nii rangelt kui võimulolev ideoloogia heaks arvab.

Itaalia Sardiinide tunnuslauluks on Bella ciao, mis Wikipedia andmetel kunagi 19. sajandi töölaulust 1940datel fašismivastaseks võitluslauluks välja arenes. Fašismivastasele võitlusele on aga Antifa bandiitide mürgeldamine sellise pitseri peale löönud, mis pestes ega hõõrudes maha ei kulu.

Mina loodan väga, et Silkudest piraajaparve ei kujune – vähemalt Soome oludes mitte. Läänemerele ei ole sellist võõrliiki sugugi vaja.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused