Peep Leppik: maailm avaneb vaid tõsiteadlaste kaudu

Rubriik Arvamus On
- Updated
©Uued Uudised
Haridus- ja teadusministeeriumis ei pruugi haridusest ja teadusest üldsegi adekvaatset pilti olla, sest seal luuakse “uut” maailma. Pilt on illustratiivne.

„Üha enam näeme, kuis meie argiellu tungivad just ideoloogiad ja kommerts. Märgakem, et see puudutab isegi teadust, mis ühtlasi mõtlemise, ka töökuse ja vaimuelu enda surm. Sotsiaalmeedias levivad kiiresti ju „innovaatilised ideed“.

Üle keskmise lugejana, keda huvitab meie rahva saatus, olen viimasel ajal ka sattunud mitme tõsise uurija tööle. Et Heino Arumäe mõtlemapanevat ja silmi avavat monograafiat „Eesti ja Soome. Sõjast sõjani“ (Argo, 2018) sai kiidetud, siis soovitan seekord Kaarel Piirimäe süvauurimust „Sama hästi kui venelaste maa“ (Argo, 2020), mille pealkirjaski 1943 president F. D. Roosevelti öeldu: „… kõik need Balti vabariigid on sama hästi kui venelaste maa“.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Selles lauses kõlavad suurriiklikud huvid koos mõtlemise pealiskaudsusega väikeriikidest. Vestluses Litvinoviga väitis Roosevelt, et teab (!) Balti riikides korraldatud rahvahääletusest [liitumine N. Liiduga – P.L.], aga muretses hoopis – kas ikka Ameerika üldsus sellest teab… Stalin oli 14.-15. juuli 1940 ebademokraatlikke valimisi nimetanud Rooseveltile „rahvahääletuseks“ (kus liitumisest endast ju juttu polnud). Vaidlused selle ümber olid ka Ühendkuningriigi poliitikute vahel.

Olulisi detaile Eesti ja Baltikumiga seotust saame teada just Kaarel Piirimäe  põhjaliku uurimistöö kaudu – kasutatud allikaid võib lugeda ligi 25 leheküljel. Sedalaadi süvenemist kohtab tänapäeval üha harvemini. Ja muidugi tuleb nii uurimusest ka välja Läände jäänud Eesti diplomaatide eriti raske roll/saatus toonastes oludes. Aga mis eriti võigas – Suure Kolmiku liikmed olid kõik valmis mitmes põhimõttelises asjas leppima kokku vaid suusõnaliselt – jälgi jätmata!

Ehk võtame meie hariduse. Pärast legendaarsete uurijate ja õppejõudude Aleksander Elango ning Lembit Andreseni lahkumist pole meil pedagoogika ajalugu teadusena olemaski – uued põlvkonnad ei tea, mis pedagoogikas (ka didaktikas) kasvõi viimasel sajal aastal on toimunud ning milliste tulemustega. Nii on alanud pidev nö jalgratta leiutamine, sest kõik tundub olevat uus… Kuid seda katsetatakse ju meie laste peal!

Vanemadki on ära hullutatud – neid saavad ju „koolitada“ inimesed, kes pole avanud ühtki teaduslikku arengupsühholoogia raamatut. Koolides on kasutusel „meetodid“, mil psühholoogiaga pole pistmist. 20. sajandi teise poole uuringuist kognitiivses psühholoogias pole samuti kuuldud.

Või võtame päevakohase kella keeramine. Millised arutelud-vaidlused! Siin on põhiline siiski kellakeeramine (2 korda aastas) ise, sest dünaamilise stereotüübi muutmine tekitab paljudel inimestel „raskeid tundmusi“ – selgus juba I. Pavlovi laborites. Kui kella ei keera, siis peaksid inimesed suutma ise ka elu korraldada (milleks mingi suveaeg?). Lähtugem Loodusest, mitte rahast ja kõigest välisest!“

Peep Leppik, teadlasest koolmeister

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused