Minu viimane mõtisklus (https://uueduudised.ee/arvamus/piret-kivi-nevski-katedraal-eesti-pealinnas-sumboliseerib-putini-sumfooniat/ vaadatud 04.10.23) ei olnud arusaadav. Teen sellest võimalikult lühikese ja lihtsa kokkuvõtte. Teema: Nevski katedraal. Tutvustasin mõistet sümfoonia, mis oma poliitilises tähenduses on riigi ja kiriku perversne koostöö. Tänapäeval ümmardab kirik enamasti riiki. Tõin näiteid sümfoonia kohta (nt Franco Hispaania). Ka Venemaal on sümfoonia kahetsusväärselt teema.
Ma ei kutsunud Nevski katedraali Putini sümfooniaks (https://uueduudised.ee/uudis/eesti/meediakriitikla-1917-on-tagasi-bolsevikud-kuulutavad-meedia-soomukilt-sibulakuuri-lammutamist/ vaadatud 04.10.23).Väitsin, et Nevski katedraal sümboliseerib Putini sümfooniat. Sümfoonia on käitumis- või toimimisviis. Katedraalid on ehitised. Ehitised ei saa olla toimimisviisid. Saavad aga olla toimimisviiside sümbolid. Kui kohalikud luterlased alustaksid hoogsat koostööd mõne türanniga, siis arvaksin, et nüüd sümboliseerib Toomkirik sümfooniat selle türanniga. Kiriku ehitusaasta ja türanni sünniaasta ei mängi mingit rolli. Toomkirik on kusjuures hea näide, sest ta ei alustanud oma eksistentsi luteri kirikuna. Ta suudaks vast veelgi muutuda.
Nevski katedraal on eestlaste jaoks valus. Teda ei ehitatud, sest vagad õigeusklikud tahtsid kuskil Jumalat paluda. Sellisel juhul oleks valitud sobivam paik. Ta ehitati, et näidata, kes on Eestimaal peremehed. Seetõttu arvasin lapsepõlves ja nooruses, et see kirik tuleks lammutada. Ta on lihtsalt üdini eestlust solvav. Vanemas eas olen oma mõtteid edasi kedranud ning jõudnud rahulikumate lahendusteni, mis poleks lammutamine, kuid säilitaksid sarnaselt lammutamisega eestlaste eneseväärikuse.
Pakkusin välja kaks varianti:
1. Siirdada (NB! Mitte lammutada) katedraal paslikumasse kohta. Kas varem pole tõesti pühakodasid ja ka muid ehitisi kuskile kolitud? Mida tehakse looduskatastroofide puhul? Mida hakatakse tulevikus tegema Veneetsias? Pärast siirdamist arvasin, et oleks hea mõte kinkida katedraalile freskosid, mõni oluline ikoon ja/või püha reliikvia. Ehk teha parem Nevski katedraal, kui on praegu!
2. Jätta katedraal sinna, kus ta on, aga anda ROCOR-i alluvusse. ROCOR on vene emigrantide kirik (algselt nende emigrantide tarbeks, kes pagesid pärast 1917. aasta revolutsiooni). Kuna Eesti asub väljaspool Venemaad, on absurdne, et siin on Venemaa vene kirik. Olgu ROCOR nagu teistes riikides, mis pole Venemaa.
Kui keegi teeks petitsiooni, kus nõutaks riigilt Nevski katedraali lammutamist (nt õhku laskmist), siis sellele ma allkirja ei annaks. Pooldan siirdamist ja ROCOR-i.
Tean, et ROCOR-il on praeguse Venemaaga komplitseeritud suhe. Kohati on tegemist Putiniga sama jalga sammuva kirikuga. Samas on ka ROCOR lõhenenud. Olen kindel, et suudame anda Nevski katedraali sellele ROCOR-i osale, mis Putini – või pigem Venemaa riiklikus – sümfoonias oma pilli ei puhu. Praegune olukord Nevski katedraaliga ei ole aga VABAS EESTIS sugugi aktsepteeritav. Juku-Kalle Raid ei väljendanud eestlaste valu võib-olla mitte kõige kaunimas vormis, aga ta väljendas seda (https://arvamus.postimees.ee/7866404/juku-kalle-raid-mida-teha-nevski-nimelise-sibulakuuriga-toompeal vaadatud 04.10.2023). Arvan siiski, et ka tema näeb minu ettepanekute väärtust. Ma ei kuulu nende leeri, kellele sobib praegune olukord ning kes on valmis seda innukalt kaitsma. Tahan olukorda eestlaste jaoks parandada.
Vahet tuleb teha religioonil ja sümfoonial. Nevski katedraalil on religiooniga tegemist vähe (mis ei välista, et ka seal on sügavalt usklikke inimesi) ning sümfooniaga tegemist palju. Eestluse- ja eestimeelsusega see ehitis kokku ei kuulu. Tuleb leida väärikas ja rahulik lahendus. Pakkusin välja kaks varianti. Mõlemad on minu meelest head. Kui kellelgi on veel eestimeelseid (!) variante, siis oleks kindlasti vajalik neid ühiskonnas arutada.
Piret Kivi
04.10.2023 Anno Domini