Piret Kivi: selgitus mahelattedele Eesti presidendi kohta, kelle emakeel ei ole eesti keel

Arvamus,
- Updated
Millise varju heidab ekspresident Ilves?

Seoses sellega, et juhtisin tähelepanu traagilisele faktile, et meie endine president ei oska piisavalt eesti kirjakeelt ning oli juba pelgalt seetõttu rahvusriigis presidendiametisse sobimatu (vaadatud 19.12.2020), olen langenud mitmete jaburate süüdistuste alla, mis alandavad minu inimväärikust.

Mitte ükski süüdistaja ei ole siiani esitanud mitte ühtegi tõendit. Mõned süüdistajad on otsustanud jääda anonüümseks. Lõbus ikka. Juhin siiski tähelepanu, et õhtumaises süsteemis peavad tõendeid minu vastu esitama nemad. Nii nagu mina esitasin tõendid THI vastu. Eeldus, et ma olen loll ja ei oska arvutit kasutada, ei ole piisav. Oleks ka meeldiv, kui mu süüdistajad esineksid alati oma nime all. Ebameeldiv oleks ju hiljem suhelda näost näkku isikuga, kes vabal ajal sind netis mõnitab ja laimab. Endal kott peas ja koti all silmad kilamas.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mul on aga veidi aega ning tahtmist teeselda, et elan Tangi ajastu Hiinas, kus kõik süüdistatavad pidid tõestama, et nad ei ole süüdi. Loen kõigepealt natuke luulet (https://www.eao.ee/wp-content/uploads/2015/08/Du-Mu.-Teel-m%C3%A4gedesse-Peatus-Qinhuail-tlk-M.-L%C3%A4%C3%A4nemets-30-nr-6.pdf vaadatud 19.12.2020). Seejärel asun innukalt ja suure entusiasmiga tõestama, et õigus on ikkagi minul.

Süüdistuse sisu on lühidalt alljärgnev:

THI oskab väga hästi eesti keelt. Vigased säutsud on tegelikult kirjutatud inglise keeles. Need tõlkis automaatselt ära tõlkeprogramm Google Translate, mille kasutamist mina kui võhik ja idioot absoluutselt ei valdavat. Seetõttu ei olnud ma võimeline aduma, mida ma tegelikult nägin.

Tõepoolest, George Berkeley jalutab pargis. Vastu tuleb vares. Berkeley suleb silmad. Vares haihtub ja teda pole enam olemas. „Olen küll olemas!“ kraaksatab nördinud vares, kes tegelikult ei haihtunud. Miks vares ei haihtunud? Sest Jumala heatahtlik pilk vaatab teda alati. See garanteerib varese olemasolu.

Aga lõpetan lobisemise ja liigun tõendite manu. Vaadaku neid Jumala heatahtlik pilk.

1. Minu nutitelefoni Twitter on kahjuks või õnneks hispaaniakeelne. Automaatne tõlge EESTI keelde seega ei päde. Või on hispaania ja eesti keel sarnasemad, kui ma olen senini arvanud? Lisan kuvatõmmise.

Loodetavasti sai piisavalt selge ja suur.

2. Lisan ka kuvatõmmise, kus on samal ekraanil näha nii inglise kui ka eesti keelt (https://twitter.com/IlvesToomas/status/1128061627364806657 vaadatud 19.12.2020). Miks tõlkis programm ainult osa tekstist? Kas Google Translate on ka võhik ja idioot? Võib-olla natuke on ka, aga see pole ju teema. Või kuidas?

3. Kasutan pidevalt ja suure entusiasmiga igasuguseid tõlkeprogramme ja sõnaraamatuid. Just seetõttu tundsingi (ja tunnen siiani!) suurt ängi ja valu, kui EKI süvariik otsustas sülitada näkku meie põhiseaduse preambulale ning lülituda sõbralikule ja sallivale venestuslainele (https://uueduudised.ee/arvamus/piret-kivi-rahvusriigis-ei-tohi-voorkeeled-sinu-juurde-tulla-nende-juurde-minnakse-ise/ vaadatud 19.12.2020). Selle eest põlevad need otsustajad kunagi põrgus. Jah, see oli vihakõne. Õnneks siiani veel lubatud. Kui ei ole, siis lähen rõõmuga vangi. Alustage kriminaalmenetlust. Küll paragrahv Brüsselist ka kohale jõuab nagu Cosette supiveega. Või oli see hautis, mille jaoks vett vaja oli? Mis Cosette’ist tegelikult sai?

Olen väikestviisi polüglott. Samuti meeldib mulle võimaluse korral lugeda ilukirjandust alati originaalis. Allpool oleks nimekiri ressurssidest, mida ma kasutan. Kahjuks ei ole see nimekiri sugugi lõplik, sest ma ei suuda/viitsi kõike meenutada. Iga uus päev toob midagi uut ja huvitavat. Hiljuti avastasin näiteks lehekülje https://translate.tilde.com/, mille võtan kohe tarvitusele, sest see jättis mulle oma tagasihoidlikus nišis kohati parema mulje kui Google.

https://translate.google.com/

https://translate.tilde.com/

https://neurotolge.ee/

https://glosbe.com/

https://de.pons.com/

https://www.iec.cat/faraudo/

https://www.wiktionary.org/

https://www.linguee.com/

https://www.eki.ee/dict/ies/

http://www.eki.ee/dict/qs/

http://www.eki.ee/dict/vsl/

http://www.eki.ee/dict/sys/

https://www.etymonline.com/

https://www.larousse.fr/

https://www.eki.ee/dict/vms/

https://www.bing.com/translator

https://www.eki.ee/dict/soome/

http://www.perseus.tufts.edu/hopper/morph?lang=la

https://www.mdbg.net/chinese/dictionary

4. Lisaks olen tugevas Duolingo sõltuvuses. Kohustuslik armeeteenistus kestab vähem kui on kestnud minu Duolingo „teenistus“ (tänase seisuga 1295 päeva). Lisan kuvatõmmise. Kasutan Duolingos kindral Steineri pilti (ta ei pane pahaks), sest netis ei ole alati hea mõte naine olla.

5. Esitan oma Chrome’i keelte lehekülje kuvatõmmise. Lülitasin välja tõlke ning jätsin õigekirjakontrolli (kuigi ka selle jaburduse peaks tegelikult välja lülitama). Lisan etteruttavalt, et kasutan mitut erinevat seadet ja mitut erinevat veebilehitsejat. Siiski on Chrome minu peamine veebilehitseja ning selle seaded võivad laimajatele ja potentsiaalsetele laimajatele huvi pakkuda.

Heidan pilgu THI säutsudele pärast igasuguse tõlke väljalülitamist (https://twitter.com/ilvestoomas/status/1127823862236758016 vaadatud 19.12.2020).

Säutsule on ka vastatud. Lisan kuvatõmmise.

Palun seega igasugustel moodsatel noorsandidel ja tütarlastel minu laimamine otsekohe lõpetada. Teil on mahelatte. Mul on minu elu. Meie elud ei pea ristuma.

Õnneks võin eelnenu unustada, sest Google näitab oma armulikkuses, et mulle on tekkinud ka suurepärane pro bono advokaat (https://foorum.perekool.ee/teema/anna-mulle-vaheaega/ vaadatud 19.12.2020). Väga tubli ja liigutav, härra või proua Kägu! Jään seega ise kuss nagu suss. Panen selga kurguni kinninööbitud kleidi ja koon kohtusaalis sukka. Minu kaitsega tegelegu edaspidi advokaat Kägu. Esitan allpool tema kirjaliku kaitsekõne kuvatõmmise.

Edaspidi soovin loota, et mind ei süüdistata enam oskamatuses kasutada arvutit. See on labane laim. Ma oskan arvutit kasutada. Kui vaatan oma elulookirjeldust, siis isegi rohkem kui tavakasutaja. Aga see pole siinkohal tähtis. Soovitan laimajatel enne ise tutvuda THI säutsudega nende algallikas.

Mina ei ole politoloog ega ajaloolane. Kuigi ega need viimasedki eriti enam asjadest sotti ei saa. Mõtlen mõnikord, kuidas kirjutatakse praegusest ajast tuleviku ajalooõpikutes. Äkki kirjutab seal kunagi keegi, et meil oli president, kelle emakeel ei olnud eesti keel. Äkki tuleb välja, et e-valimistega oligi mingi kole kamm ning tuleviku inimesed saavad teada, et meie elasime pikki aastaid diktatuuri tingimustes, ise seda teadmata. Kohutav.

Mida saab tavainimene sellises olukorras teha? Eks irduda aina rohkem ja rohkem vastikutest valitsejatest, jälgist süvariigist, inimestest, kes kutsuvad end selleks, kes nad selgelt ei ole (https://uueduudised.ee/arvamus/piret-kivi-mina-voltaire-kant-ja-euroopa-liidu-vihakoneseadus/ vaadatud 19.12.2020).

Eks lugeda ja õppida aina rohkem ja rohkem. Kuigi õppimine on tänapäeval mõneti raskendatud. Paljud õpetajad ja ülikooli õppejõud on tegelikult suures osas sallivusideoloogid vms. Aga noh, tehnilisemat laadi asju saab alati õppida. Muu jaoks on olemas veel raamatukogud, pea ja mõned võitluskaaslased. Lisaks on täiesti olemas ka kakaduud, kes elavad koos inimestega ning kes teevad mul tuju alati väga heaks. Edasi rääkigu ja kriisaku härra Max (https://www.youtube.com/watch?v=D0Gk9tDraoA vaadatud 19.12.2020).

19.12.2020 Anno Domini

Piret Kivi

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused