Priit Tali: rahva tegeliku meelsuse paneb kõige paremini paika lihtne matemaatika

Arvamus,
©Ilmar Saabas/Ekspress Meedia
Matemaatika ei valeta. Pilt on illustratiivne.

Uute Uudiste kaasautor Priit Tali arutleb selle üle, kui kahtlane on uuele valitsusele vastu seistes rääkida rahva nimel.

“Nii, EKRE sai (saab) valitsusse, kuid …

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Rahvas ei taha, rahvas on vastu, rahvas avaldab meelt …“ jne. Selline jutt on viimase kuu ja enama jooksul täiesti tavaliseks muutunud. Seda korratakse intervjuudes, artiklites, sotsmeedia postitustes. Seda „tõde“ levitatakse ka rahvusvaheliselt – rahvas on EKRE võimulesaamise vastu!

Aga teeks õige pisut matemaatikat. Kui palju seda rahulolematut „rahvast“ siis teadaolevate faktide põhjal on?

„Kõigi Eesti“ FB-lehte on laikinud (ümardame suuremaks) 30 000 kodanikku. Lauluväljaku üritusel osales (võtame väljaöeldud numbritest suurima) 10 000 kodanikku. Erinevatel väikestel meeleavaldustel Toompeal ja mujal (nt meedias) on oma protesti väljendanud (pakume kohe hästi liialdatud numbri) 5000 kodanikku.

Nüüd oletame, et mingit kattuvust ei ole, ükski kodanik ei osalenud mitmel meeleväljendusel ja nii saame rahulolematute koguarvuks maksimaalselt 45 000 inimest. Hääleõiguslikke kodanikke on meil (ümardame väiksemaks) 880 000.

Kuidas nendesse numbritesse nüüd suhtuda? Lihtne aritmeetika näitab, et oma rahulolematust olukorraga on väljendanud 5,1% valijaskonnast. Seda kõigi eeltoodud ümarduste ja väikeste liialduste-möönduste juures.

Mulle meeldib ikka rõhutada, et ainuke, kes mitte kunagi ei valeta, on matemaatika. Teda lihtsalt peab uskuma, isegi kui ei meeldi. Seega – tubli 5 protsenti ehk üks kahekümnendik valijaskonnast ei ole EKRE kaasamisega valitsusse rahul. Selle peale tahaks kohe küsida, et „ja mis siis?“.

Otse loomulikult tuleb nende inimeste arvamusega arvestada, selles ei saa mingit vaidlust olla! Kas aga on päris objektiivne serveerida seda RAHVA meelsusena?

Jah, nüüd kinnitab keegi kindlasti, et „tegelikult on rahulolematuid palju rohkem.“ Sellele vastan sama veendunult, et „tegelikult neid rohkem ei ole.“ Ning meie mõlema „tegelikult“ jääb sõnakõlksuks, kuivõrd mitte mingeid faktilisi kinnitusi kummalgi ei ole.

835 000 inimese kohta, kes oma arvamust ei ole avaldanud, võime täiesti võrdväärselt järeldada, et „nad on hirmsasti vastu“ või „nad on väga rahul“ või „neil on savi“. Ühemõtteliselt selge on, et nad oma meelsust väljendanud ei ole ja VÄHEMALT lepivad asjade seisuga.

Mida siis järeldada?

Arvan, et me oleme vägagi rahuldavas olukorras, kui ainult 5% meist on moodustunud koalitsioonile otseselt vastu. Et see 5% väga kõva häält teeb – see asja sisu eriti ei muuda. Ja Jumal tänatud, et ülejäänud 95% häält ei tee, see võiks põhjustada juba otoloogilisi probleeme.

Niisiis oleme üsna kergelt pääsenud, ühiskond on üpris ühtne ja elu läheb edasi. Ning kui veab, siis saama varsti viieKÜMNE rikkama riigi hulka.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused