Putin – amatöördiktaatorist elukutseliseks

Arvamus,
©AFP/Scanpix
Ühes rivis.

Poliitikavaatleja Jüri Toomepuu vaatleb olukorda Venemaal ja selle mõju maailmapoliitikale.

Putini stiilis reformid ja valimised. Venemaa autokraatne president Vladimir Putin on lasknud ennast pühitseda nädala jooksul läbiviidud hääletamistsirkusega Venemaa eluaegseks diktaatoriks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Jaanuaris kavatses ta võimulpüsimiseks teha põhiseaduse „reformi“, mis oleks võtnud võimu presidendilt ja peaministrilt ja andnud selle senini tähtsusetule Riiginõukogule. Putin oleks siis saanud eluaegseks diktaatoriks, hakates Riiginõukogu esimeheks. Selle skeemi elluviimiseks hääletasid 23 jaanuaril ilma erandita kõik duuma saadikud, samuti nagu käis „rahvasaadikute“ hääletamine Stalini päevil.

Putin ilmselt mõtles ümber, presidendi amet näis prestiižikam kui Riiginõukogu esimehe amet. Valimissüsteemi alusel, mille ta on oma võimuaastatel kehtestanud, saab ta põhiseadust üsna lihtsalt muuta.

Põhiseaduse muutmise hääletus kestis nädal aega. Ausate valimistega, nagu kõikide  eelmiste Putini-aegsetega, sellel sarnasust ei olnud. 2016. aasta valimiste kohta, kuhu lubati vaatlejaid,  teatas  Euroopa Julgeoleku ja Koostöö Organisatsioon (OSCE), et see oli “valik ilma tõelise võistluseta“.

Seekord ei lubatud isegi ühtegi erapooletut vaatlejat valimisi jälgima, samuti mitte ka ajakirjanikke. Ainult otseselt  Kremli kontrolli all olev nn „Publiku Koda“ määras vaatlejad. Videovaatlusi valimisjaoskondades ei tohtinud samuti teha.

Nädalapikkuse hääletamise käigus anti kõik valimissedelid igal õhtul Kremli poolt määratud valimiskomisjonile. Valijad võisid hääletada mobiiltelefoniga või elektrooniliselt, ilma, et keegi saaks kontrollida nende isikut või kindlustada, et hääletus oleks salajane.

Asjatundjate arvamused. Kremli-kriitik Mihhail Khodorkovski väitis, et hääletus oli täielik pettus. Kunagine Venemaa kõige rikkam mees istus tükk aega Siberi vangikongis pärast seda, kui ta tal tekkis huvi Putini vastu kandideerida. Suur osa ta rikkusest asus välismaal, seetõttu õnnestus tal ennast vangist välja osta.

Aleksei Navalnõi,  USA Yale ülikooli haridusega vene korruptsioonivastane aktivist, väitis: “See on suur fiktsioon, mis varjab peamist asja – Putini ametiaegade arvu “nullimist”.

Kõige parema hinnangu andis Grigory Melkonyants, Golos (Hääl) organisatsiooni üks asutajatest ja juhtidest, kes väitis, et need valimised on nii kummalised, et isegi võimukandjad ei tea nende tõelisi tulemusi. 2011. aasta valimiste kontrollimisteks loodud vene Golos (Hääl) organisatsioon oli juba varem keelustatud, ettekäändel, et nad polnud end registreerinud „välismaa agendina“.

Võimu kindlustamine. Aastal 2008, kui Putini põhiseadusega lubatud teine presidendiamet lõppes, sai ta sellest üle nipiga teha Dmitri Medvedjev nukupresidendiks ja jätkata valitsemist peaministrina. Nüüd on põhiseaduse muutused Putinile vajalikud selleks, et ta võimu ei saaks kõigutada ka pärast seda, kui ta presidendiamet praeguse põhiseaduse sätete alusel lõpeb. Kui see on saavutatud, pole arvatavasti põhiseadusega üldse enam vaja arvestada, nii nagu toimus Stalini päevil.

Putin alustas oma eluaegse diktatuuri kehtestamist juba rohkem kui tosin aastat tagasi, kui ta kangutas duumast demokraatiameelsed ja piiras sõnavabaduse erapooletu ajakirjanduse keelustamisega ja ausate ajakirjanike terroriseerimisega. Juba aastal 2006 lasti oma korteri liftis Moskva kesklinnas maha Anna Politkovskaja, kes oli avaldanud raamatu „Putini Venemaa“. Umbes kahele tosinale ajakirjanikule on saanud Putini Venemaal osaks sama saatus.

Olukord halveneb. 7. juulil arreteeriti Ivan Safronov, ajakirjanik, kes läks tööle Vene  kosmoseametisse, kui tal läks artiklite avaldamine raskeks. Teda süüdistati riigireetmises. Selliste süüdistuste arv on Putini Venemaal tõusnud. Peamine põhjus näib olevat see, et sellist süüdistust võib arutada kinnisel kohtuistungil. Süüdistatu advokaadile võib keelduda dokumentide näitamist, mille alusel süüdistus esitati ja võib isegi keelata advokaadil kohtuda oma kliendiga.

Kremli esindaja Dmitry Peskov väitis, nagu võis arvata, et süüdistustel pole midagi tegemist Safronovi ajakirjandusliku tegevusega.

Hiina diktaatori Xi Jinpingi jälgedes. Aastal 2018 kiitis Hiina Rahva Kongress heaks põhiseaduse muudatuse, mis lõpetas presidendi ametiaja piirangu ja kinnitas seega praeguse presidendi Xi Jinpingi eluaegseks diktaatoriks. Ainult kahel delegaadil 2964 hulgast lubati vastu hääletada – vist selleks, et võiks väita, et kongress diktaatori kummitempel pole. Kuigi Putin pidi valima referendumi meetodi enda eluaegseks diktaatoriks kinnitamiseks, on hääletustulemused Putinil sama kindla kontrolli all.

Kas autokraatne kapitalism või autokraatne oligarhikraatia? Mõlemad nimed on sobivad riigikorrale, mis on kehtestatud Xi Jinpingi Hiinas ja Putini Venemaal. Ka natuke vabadust on ohtlik autokraatse diktatuuri püsimisele. Gorbatchov ja Vene kommunistlik diktatuur said sellest aru liiga hilja, kui glastnost oli juba löönud tuha all immitsenud vabadussädemed leegitsema. Eestlaste laulvat revolutsiooni ei suutnud enam summutada ka kommunismile truuks jäänud interrindelased. Vene kommunistlik impeerium mõranes ja lagunes.

Hiina kommunistliku partei diktaator ja teised võimukandjad said sellest aru. Kui nad kergitasid kommunistliku majandussüsteemi kontrolle, et turumajandus toodaks jõukust eelkõige võimukandjatele ja leevendaks ka vaese lihtrahva täbarat olukorda, siis poliitilise- sõna- ja mõttevabaduse kütkeid nad lõdvemaks ei lasknud. Vabaneva majanduse tingimused andsid võimaluse edukate ettevõtete loomiseks, mis on küll riigi kontrolli all, aga mille omanikud on püsti rikkad.

Maailma kõige rikkamas riigis, USAs, oli eelmise aasta seisuga 614 dollarimiljardäri. Palju väiksema majandusega kommunistlikus Hiinas, kus kõik pidavat olema võrdsed, on neid 389. Vaesel Venemaal, mille sisemajandusprodukt on ainult 7,5 protsenti USA omast, on neid umbes 100.

Niihästi Hiina kui Venemaa püsti-rikkad peavad muidugi jagama oma rikkusi võimuladvikutega ja olema truualamlikud, et nendele Khodorkovskit ei tehtaks.

Oht Eestile. Eestile ja eestlastele osutus Stalini Venemaa katastroofiliseks. Veerand eestlastest hukkus ja alles jäänutel võeti vabadus pooleks sajandiks.  Eluaegse diktaatori Putini Venemaad on kindlasti vaja karta.

Putin on kinnitanud, et ta eesmärk on taastada vene kurjuse impeeriumi „hiilgus“ – kelle muu kui oma naabrite arvel. Tal on ikka veel põhjust loota oma unistuse täitumist ta Eestis asuvate „vene kaasmaalaste“ abil. Hiljuti avaldas ta artikli arvamusega, et Balti riikide liitmine Nõukogude Liiduga toimus lepingulisel alusel koos kohalike demokraatlikult valitud valitsejate heakskiiduga.

Kaitseministeeriumi Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu näib arvavat, et see on tavapärane Vene diktaatorite ajaloo võltsimine, et artikli eesmärk on Venemaa minevikku ilustada selle asemel, et paremat tulevikku pakkuda. Ta arvab, et sõjaohust räägitakse meil liiga palju.  Ta küll möönab, et pärast põhiseaduse muutmist võib Venemaa poliitika muutuda agressiivsemaks naabrite suhtes.

Palju süngema pildi maalib Valeri Solovei, üks Venemaa tuntuim veel Venemaal asuv politoloog, kelle prognoosid sageli täituvad. Selle aasta veebruaris jahmatas ta paljusid avaldusega, et Kreml valmistub koroonapandeemia varjus hübriidsõjaoperatsiooniks Baltimaade vastu, et viia NATO lagunemiseni.

Solovei loeb Balti riike Lääne Achielleuse kannaks. Ta arvab, et Kremlil on suur kiusatus maailma hirmutada ja jõu kasutamisega kompromiteerida NATOt ja Euroopa Liitu. Ta arvab, et Venemaa võib luua olukorra, kus NATO ei saa appi tulla.

Stsenaarium oleks analoogiline sellega, mis leidis aset Krimmis – kohaliku vene elanikkonna väljaastumine, Vene eriväelaste ilmumine, kes haaraksid enda kätte olulisemad strateegilised objektid, logistika ning elektroonilise infrastruktuuri halvamine. Selle realiseerimiseks ei lähe tarvis palju sõdureid ning kõik võiks toimuda ilma verevalamiseta. Kuigi riigid võivad jääda formaalselt suveräänseteks, väljuksid nad NATOst ja oleksid tõeliselt uuesti Venemaa mõjusfääris.

Ta pakub välja, et vene sõjaväelased arvavad, et Balti riikides asuvad NATO liitlaste lahingupataljone oleks võimalik blokeerida nii, et need poleks võimelised oma baasist väljuma, nagu tehti Krimmis. Vene sõjaväelaste jaoks on Krimmi hõivamine ennast tõestanud ja sisse töötatud mudel ja nad on seisukohal, et seda on võimalik kasutada ka mujal. Kui need pataljonid ei jõua teha ühtegi lasku, ega nende sõdureid ei tapeta, siis NATO „üks kõigi eest, kõik ühe eest“ klauslit ei rakendata.

Pealegi näib Putin arvavat, et Lääne-Euroopa riikidel puudub poliitiline tahe astuda relvastatud konflikti Venemaaga Balti riikide pärast, eriti kui Putin täristab oma tuumamõõka. Võib arvata, et Putin oleks valmis rakendama „väikese võiduka sõja“ poliitikat, mis tagaks talle Krimmi operatsiooniga võrreldava sisepoliitilise grandioosse võidu.

Aprillis avaldas Ühendriikide erukindrali Ben Hodges analüüsi, milles ta  hoiatas, et Vene armee lääneringkonnal kuluks Balti riikide strateegiliste punktide hõivamiseks 30 kuni 60 tundi. Tema hinnangul võtaks Balti riikide vabastamiseks vajaliku 200 000-mehelise grupeeringu positsioonidele koondamine aega vähemalt pool aastat. Selle ajaga võiks Balti riigid olla juba unustatud.

Lootuse sädemed. Praeguse valitsuse koalitsioonilepe kinnitab põhiseaduse preambuli nõuet kindlustada ja tagada riiki, mis tagab eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade. Kas valitsus suudab peatada juba paarkümmend aastat kestnud ja järjest kiireneva Eesti venestamine ohu, seda näitab tulevik.

Lootust annab see, et Putini vallutusplaanid võivad kokku variseda koos ta pankroti äärel vaakuva kleptokraatilise impeeriumiga. Vaevalt, et vaesuse, viletsuse ja diktaatoritega harjunud vene rahvas ta võimult kukutab, aga ta senini taltsad oligarhid, kes kontrollivad lõviosa kogu Vene varandusest, on hakanud rahutuks muutuma. Nad paigutavad üha enam oma varandust välismaale ja muretsevad endale ka kinnisvara ja uhkeid elamuid teistes riikides. Kui nad suudaks Putini kukutada ja Venemaa muutuks demokraatlikuks riigiks, mis ei pea vajalikuks oma naabrite töövilja röövida, looks see Eestile helgema tuleviku.

Kõige lootustandvam on see, et rõhuv enamus eestlastest usuvad, et neil on õigus jääda peremeesteks oma põlisel kodumaal. Nad tahavad, et püsiks Eesti Vabariik, mis tagab Eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade. Kõige parem kaitse meie kodumaale on valmidus kangelaslikuks võitluseks välisvaenlase vastu sõjatandril ja sisevaenlaste vastu rahvuspoliitilisel tandril.

Jüri Toomepuu

21 commentsOn Putin – amatöördiktaatorist elukutseliseks

 • Avatar

  Nõus Jüriga! Defineerib Hiina turumajanduslikuks kapriigiks, mitte kommunistlikuks, nagu mõned (sel taustal isegi imelik, et Venemaad kommunistlikuks ei peeta).
  Ka Gorbatšovi hindab õiglaselt, mees tõesti ju alustas valest otsast, möla vabastamisest, selmet turumajandust juurutada.
  Seda aga kuidas oligarhikraatia Jeltsini Venemaal poolmuidu erastamisega tekkis, konstateeris omal ajal korduvalt ka B. Berezovski ise: „Meil on kapitali võim“.

 • Avatar

  Päris õudne lugeda, millist globalismijura Toomepuu on hakanud ajama. USA on Lähis-Idas, Aafrikas ja Afganistanis sõdimistega kogu maailma tuksi keeranud. Sõim ja viha iseseisva ja ise otsustava Venemaa vastu ei ole praegusel ajalooperioodil enam kuidagi kohane. Jah tõesti, võib juhtuda, et praeguse hullumeelse maailma rünnakute vastu oleme sunnitud Venemaaga ühele poole asuma. Toomepuu jätkuv ajupesu ei mõju enam, saagu oma BLM-de ja pervertidega kõigepealt oma kodus hakkama, siis tule pindu teiste silmas nägema.

 • Avatar

  Häh. Kui sorose käpiknukku sm. hodorkovskit, tuntud aferisti, siin autoriteediks peetakse ei saa seda kirjatükki küll eriliselt tõsiseltvõetavaks pidada.

  • Avatar

   Aga mis sa arvasid, kuskohast tuli tellimus ja raha selle artikli tarbeks? Ikka Sorose kontorist, ikka sealt.

   • Avatar
    Jüri Toomepuu

    Ma pole tellimuse peale oma arvamist kunagi avaldanud ja ma pole kunagi tasu küsinud ühegi Eestis avaldatud artikli eest. Kirjutan neid tasuta, sest arvan, et võlgnen seda oma sünnimaale.

   • Avatar
    Roman Ubakivi

    Arvan, et hr. J. Toomepuu on aus mees ja syydistamine tellimustoos on ilmselt yle volli. Ent tema maailmanagemine on vaga primitiivne, mida naitab juba meile tuntud varaste ja pattide (Hodorkovski, Navalhoi jne.) autoriteedile toetumine. Laane peameedia poolt ajupestud, kes ei saa tanini aru, ei II ms., Vietnami sojast ja tanapaevast, kuna naeb koike propagandistlikust primitiivsest bolshevismi- demokraatia prismast. Geopoliitilises tasemes ei saa teda kahtlustada. Seeparast ei saa ta mitte tuhkagi aru Venelmaal toimuvast, upitades esikohale kolmandajargulise Putini valitsusaja pikkuse teema.

 • Avatar
  krijgsvolk

  Lisan veel; Ukraina sõdib tegelikult meie sõda ja mida tugevam on Ukraina ja mida korralikumalt Vene Pederatsiooni Suur Juht Ja Õpetaja seal vastu tatti saab, seda parem meile. Loogiline, et koostöös USA, aga miks ka mitte Türgiga, kes kindlustaksid Ukrainale ülemvõimu õhus, merel ja raketikatse osas. Lisaks ka logistika ja varsutusteede lahtihoidmine. Maavägede osas Ukrainal jõudu jätkub. Küsimus on htkel ainult offensiivi algusaja konkretiseerimises ja otsese alguskäsu andmises sissetungiks kolmel strateegilisel suunal: 1.Mariupol- Krimm- Odessa, 2.Žapirižja, Dnipro, Harkiv 3. Kiievi suund. Esialgu tundub seis selline olevat.

  • Avatar

   Õigust räägite, seltsimees Mikser, õigust. Marko Mihkelson aplodeerib ja Kersti Kaljulaid kummardab. Vabadus Venemaale – homoabielud olgu lubatud, muidu pole demokraatiat.

   • Avatar
    krijgsvolk

    Sry, oinapääluu, misasja sa siia oma sõpru Mikserit, Mihkelsoni ja Kaljulaidu topid??? Mis need teemasse puutuvad!? 🙂
    Ja misasja sa, poiss, vana sõjamehe kallal irised!? Oma vanematesse suhtud samuti?
    Nüüd! Paneb lõksu kinni ja esimesed käpad ka maha ja siis räägime edasi… 🙁

 • Avatar
  krijgsvolk

  Aga mida sina siis soovid? Kas K. Pätsi taktikat, mis samuti ei aidanud, kuna Eesti kaotas alatiseks ikkagi peaaegu neljandiku oma kodanikest? Kas arvad, et me rahvusena elaksime ka selle okupatsiooni ja riigi hävitamise veel üle!? Tundub, et härra ei tea, mis Venemaal tegelikult toimub… aga asjad on seal väga halvad, halvemad, kui me endile siin ette kujutame!Nt., FSB on praktiliselt nii ideoloogiliselt kui ka praktilises tegevuses juba 100% NKVD. Puudu on veel massilised vastaliste arreteerimised ja hukkamised. Samas on netis andmed uute vangilaagrite ehitamisest ja vanade kohendamisest… Nii, et ega eeltoodu ka kaugel ole. Juba käib vana hea “sotsialistlik võistlus” rahvavaenlaste, “kodumaareeturite” ja “välismaa spioonide” püügis. Reaalne on, et ajakirjandus, kui selline lõppeb 2020.a-l. jnejnejne. Ja oma tegevuse põhjendamisega ei vaevata enam ammu ennast. Advokaatide osa on viimase mõne aasta jooksul tunduvalt marginaliseerunud, st ausat kriminaalprotsessi nn poliitilistes asjades enam ei toimu. Soovitan lugeda endiste NL ja VF luure- ning vastuluureohvitseride analüüse, mis on VEEL netis kättesaadavad. Venemaa on suur meister endale vaenlaste tekitamises: isegi Kasahstani Vabariigi endised ja praegused kõrgemad sõjaväelased kahetsevad juba seda nn “Budapesti memorandumit” ja oma tuumarelvast loobumist, kusjuures Putin on ka selle riigi suhtes üsna konkreetseid ähvardusi kuuldavale toonud… St norib tüli juba isegi Hiinaga, seda läbi Kasahstani. Jah, probleemi ja ähvarduste sõjalist külge kaaludes jääb vähemalt esialgu loota, et see OBNULJAITER e. OBNULJONÕŠ ehk Kremli Kuri Kääbus kähku kõrvad pea alla sätib ja Põrgusse maandub… Samas ei ole ka mittevastuhakkamine mingi arukas variant: olime ca 20 aastaga täiesti võitlusvõimelise armee ja Kaitseliidu üles ehitanud ja siis… Ohvitserid lasid end suurepärast distsipliini näidates Siberisse konvoeerida ja seal alandlikult end maha tappa! Ja Kaitseliit andis enamuses vastupanuta relvad ära… Ja oligi kõik, ainult Vana Tõnisson nõudis, et “laske, laske kasvõi õhku, aga laske ometi, aga ei midagi!!! Tänapäeval saab aga kindlalt väita, et varblastelaskmine enam ei aita… oma riigi eest on vaja seista, vasatselt korral ei jää me enam püsima… nii lihtne see ongi, noormees.

 • Avatar

  Tsaar puutja töötab juba usinasti, täna Zirinovski võrdles teda staliniga kui arreteeriti Habarovski kuberner Furgal, pani asjad krais korda ja ei andnud kremlile altkäemaksu. Volfovits ähvardas puutjat revolutsiooniga ja ütles et riigivaraste toimikuid muudkui uuritakse ja kinni ei panda kedagi, nii huvitav, justnagu siingi, hakka või uskuma, et sotsoravatel ja jedinorossidel palju ühist.

 • Avatar
  Gentle Wolf

  Kui väheke spekuleerida: mis juhtuks, kui Venemaa taasvallutakse Eesti?
  Venemaad võib tänapäeval ju siiski kapitalistlikuks riigiks nimetada, eks ole? Moslemitega on neil ka “oma asi” ajada. Abielu on nende jaoks mehe ja naise liit, jne
  Põhjas ja Läänes aga ümbritsevad meid paduvasakpoolsed valitsused, Euroopast saame vaid globalismi …
  *
  1941. võtsime põlise vaenlase vastu lilledega, sest ühtäkki jõudis kohale, et 1 aasta Nõukogude võimu on hullem kui 700 aastat orjaaega.
  Kas ei või nüüdki juhtuda, et põline vaenlane venelane võib osututuda liitlaseks kui räägime islami ja globalismi invasioonist?

 • Avatar
  Gentle Wolf

  Tagantjärele tarkus on olnud, et araabiamaadesse demokraatia eksportimine oli viga – tasuks saime rändekriisi jm jama.
  Jätnuks diktaatorid pukki, olnuks olukord kontrolli all. Õnne pole saabunud ei neile ega meile.
  Samas võtmes lähenedes: kas me peame venelaste ja Putini pärast muretsema -tundub, et isekeskis saavad nad hakkama ja vaatamata kõigele on diktaatori valitsemise all olukord siiski turvalisem?

 • Avatar

  Tagantjärele tarkus on olnud, et araabiamaadesse demokraatia eksportimine oli viga – tasuks saime rändekriisi jm jama.
  Jätnuks diktaatorid pukki, olnuks olukord kontrolli all. Õnne pole saabunud ei neile ega meile.
  Samas võtmes lähenedes: kas me peame venelaste ja Putini pärast muretsema -tundub, et isekeskis saavad nad hakkama ja vaatamata kõigele on diktaatori valitsemise all olukord siiski turvalisem?

 • Avatar
  Vaba mees,vabalt maalt !

  Eesti on kordades suurem diktaatori riik,kui Venemaa ,seal sõnavabadus ja kõik muu toimib ideaalselt !

 • Avatar
  satanisgod.org

  Seletan nüüd Hitleri, Stalini ja Putini teemat okultistlikust vaatepunktist. Neid ei saa ühe pildi peale panna, sest Stalin ja Putin on juudid aga Hitler oli tugevalt juudi vastane. Hitler oli satanist kes tegeles okultismiga. Juudi hing on aga totaalselt erinev ja ta ei saaks isegi sama maagiat kasutada mida Hitler, sest see hävitaks ta hinge. Nii palju kui mina olen juute päris elus tundnud on nad pealtnäha sõbralikud ja viisakad, aga sa tunned nende vaenuikku energiat mis on su hingega kokkusobimatu. Natsionaalsotsialistlikud sümbolid: haakrist, must päike, SS ruunid, raudrist- kõik satanistlikud. Juud ei saa teha ka Toora Tagasipööramise Rituaali (RTR ritual) ilma et see hävitaks ta hinge.

 • Avatar
  Gentle Wolf

  Tagantjärele tarkusena ütlevad paljud, et polnuks vaja araabia kevadet ja värvilisi revolutsioone toetada – kui ikka teatud seltskonnad ei oska/eitaha demokraatia tingimustes elada, siis pole mõtet neile seda vägisi peale suruda. Tulemusi näeme nüüd, elik asi läks täiesti käest
  Sestap küsin, et kas me peame kritiseerima Putini võimumänge või tema ja venelaste pärast muretsema – tundub, et nad isekeskis saavad seal hakkama.
  Venelane ei oska ilma tsaarita elada, antud ajaloo etapil täidab seda rolli president … no ja las ta siis olla?

 • Avatar

  Hea näide “konservatiivsuse” ideoloogilisest tupikust ja sellest miks USA vasakäärmus on 50 aastat amokki jooksnud. Totratele ideoloogilistele dogmadee pannakse vastu veel totramad ideoloogilised dogmad. Egas Putinil ja venelastel on sellistest arvamusartiklitest üsna ükstapuha aga Yale ülikooli haridusega mõttetargad kinnitavad ju USAs samamoodi, et Trump on jõhker Vene käpiknukust diktaator ja selise jaburdamise tulemusena ei lenda ametist mitte Putin vaid hoopis Trump ja hästi palju tema toetajaid. Navalõi ja Hodorkovski ilmselt kolivad mingi aeg USAsse ja rahastavad Antifad ning hoolitsevad selle eest, et Toomepuu mõttekaaslased rassismi eest ametist lahti saaks. See on läänes tavaline. Inimesed, kes tegid Hitleris koletise ja on uhked, et “me võitsime natsid” imestavad nüüd, et neid pekstakse samamoodi nagu natse. Valetamise lõputu häda on selles, et teised võivad valetamises paremad olla ja lõpuks ei saa Sa ise ennast kaitsta sest Sinu oma valedepundar toetab vaenlase valesid.

 • Avatar

  “…Aprillis avaldas Ühendriikide erukindrali Ben Hodges analüüsi, milles ta hoiatas, et Vene armee lääneringkonnal kuluks Balti riikide strateegiliste punktide hõivamiseks 30 kuni 60 tundi. Tema hinnangul võtaks Balti riikide vabastamiseks vajaliku 200 000-mehelise grupeeringu positsioonidele koondamine aega vähemalt pool aastat.”
  Nõuka aegu lubati ka võidelda rahu eest nii, et kivi ei jää kivi peale.Kas keegi on mõelnud ka selle peale kui paljud meist üldse ellu jäävad peale sellise armaada poolt vabastamist.Süüriat vabastavad ka mõlemad osapooled juba kauem kui kestis II Maailmasõda… ja vabastavad veel aastaid.Kui palju laipu seal on veel kokku lugemata ei tea keegi.Kas me soovime samasugust vabastust Eestile?

  • Avatar
   Gentle Wolf

   Kui väheke spekuleerida: mis juhtuks, kui Venemaa taasvallutakse Eesti?
   Venemaad võib tänapäeval ju siiski kapitalistlikuks riigiks nimetada, eks ole? Moslemitega on neil ka “oma asi” ajada. Abielu on nende jaoks mehe ja naise liit, jne
   Põhjas ja Läänes aga ümbritsevad meid paduvasakpoolsed valitsused, Euroopast saame vaid globalismi …
   *
   1941. võtsime põlise vaenlase vastu lilledega, sest ühtäkki jõudis kohale, et 1 aasta Nõukogude võimu on hullem kui 700 aastat orjaaega.
   Kas ei või nüüdki juhtuda, et põline vaenlane venelane võib osututuda liitlaseks kui räägime islami ja globalismi invasioonist?

   • Avatar
    Täpsustus

    venelane ja liitlane islami vastu?… aga mida siis Putja seda hullu tšetšeeni islamisti Kadõrovit nunnutab?

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused