Reformierakond tõmbas uues valitsuses partneritel naha üle kõrvade. Nagu alati

Arvamus,
©UU
Uus valitsus on võimul, aga kõik takerdub endiselt. Pilt on illustratiivne.

Poliitikamaastikul peaks juba teada olema, et usud Reformierakonda veerandi jagu, oled ka poolega petta saanud. Ometigi on võim nii magus, et kaks valitsuspartnerit lasid ennast “lohku tõmmata” ja eriti sotsid, kes said kaela suurema osa valitsusvastutusest. Kuigi sama seltskond on juba “kolmikliitu” teinud, läks kõik vana rada ning kannatavad ainult riik ja rahvas.

Reformierakond teab hästi, kui hapuks asi talve tulekuga läheb ja veel enne valimisi – sestap panid nad tanki partnerid, jättes endale vaid sobivad ministrikohad, mis ei ole riskantsed ja kui rahandusministri portfell on ka poliitoravate käes, saavad nad pealtnäha edukalt valitsetud ja oma mainet hoitud.

Kaja Kallas on juba näidanud, et tema millegi eest ei vastuta, seda ka mitte valitsuses, ja kui mingi eluala kriisi satub, ütleb peaminister, et see oli ju sotside või isamaalaste paadike, mis uppus – ju siis oli nende loots kehvavõitu, näete, meie püsime kindlalt pinnal. Kallase esimeses valitsuses oli peksukotiks näiteks koroonaminister Tanel Kiik, kelle kaela aeti koroonavõitluse ebaõnnestumised, kusjuures tulemuslikud asjad kuulutas peaminister ühisteks või lausa omadeks.

Kõige haledamini saavad nüüd pihta sotsid. Majandusministriks sai kaheldava võimekusega Riina Sikkut ja see tähendab, et tema kaela läheb kogu kriisi eest vastutamine, kui talvel hinnad taevasse kerkivad ja paljud maksta ei suuda. Seejuures aga on just peaminister see, kes ei luba elektri- ja soojahindu niiöelda tootmistasemele alla tuua, vaid eelistab pisku kaupa kompensatsioone maksta.

Sügisel on tulemas uus koroonalaine või vähemalt mängitakse see juba praegu kriisiks ning selle saab enda kaela tervise- ja tööminister Peep Peterson ehk Tanel Kiik vol 2. Rahvas saab vihaseks, nagu mitmes laines toimunud meeleavaldused näitasid, ja protestide mahasurumiseks annab käsu siseminister Lauri Läänemets (sots Katri Raik siseministrina osales EKRE miitingu vastu suunatud provokatsioonis). Keskkonnateemadega on asjad Eestis väga laokil ja seal saab hambad murda Madis Kallas.

Uus valitsus on sõnades seadnud eesmärgiks ülemineku eestikeelsele haridusele ja selle võimatust vähemalt senisel moel ja seniste abinõudega teab Reformierakond hästi, sest nemad on pikalt valitsenud ning eestikeelne haridus ja eesti keel üldse on suuresti ka tänu poliitoravatele kriisis. Haridus- ja teadusministri koht antigi isamaalasele Tõnis Lukasele – noh, “rahvuslane”, tee oma mark täis!

Ka justiitsminister Lea Danilson-Järg peab helpima Maris Lauri keedetud suppi – ilmselt pannakse tema õlule vaenukõneseaduse väljatöötamine, sest sellist seadust nõuab Euroopa Liit. Uus minister hakkab vastutama kõigi segaduste eest justiitssüsteemis, prokuratuurist kuni kohtuteni. Ettevõtlus- ja IT-minister Kristjan Järvan saab enda kaela kahtlused e-valimiste osas ja peab vastutama e-riigi hääbumise eest. Välisminister Urmas Reinsalu peab heaks tegema selle tühja mulli, mille peaminister Kaja Kallas välismeediale intervjuusid andes tekitas.

Kaheksa kuud enne valimisi on uutel ministritel raske midagi ära teha, et tulemust ka palja silmaga näha oleks, küll aga torkavad kobarkriisis hästi silma ebaõnnestumised ja valearvestused, mis kindlasti tulevad. Nii läheb Reformierakond valimistele vastu kindlalt positsioonilt, tema “puudlikesed” aga saavad võimaluse ennast täis lasta. Pole kahtlustki, kes on võitjad ja kes kaotajad – sotsid ja isamaalased lasid veelkord endale puudlisoengu pügada.

UU

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused