Rene Kokk: Valitsus tahab odavat võõrtööjõudu importides alla viia Eesti palgataseme

Arvamus, Eesti,
- Updated
©UU
Rene Kokk

Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus püüab avalikkusele valetades läbi suruda eelnõu, mis avab Eesti uksed võõrtööjõule ja surub alla Eesti palgataseme, ütles EKRE fraktsiooni aseesimees ja endine keskkonnaminister Rene Kokk oma täna Riigikogus peetud sõnavõtus.

Rene Koka 23. märtsil peetud kõne Riigikogus: 

“Üks väga muret tekitav suundumus Eesti ühiskonnas on see, et kui sa midagi räägid Eesti oma rahva huvide kaitsmisest, siis sind hakatakse kohe tembeldama Putini käsilaseks. Sama kahjuks peab ütlema ka sellesama eelnõu juures. Oleme siin võinud lugeda erinevaid tõlgendusi, et kõik, kes seda eelnõu ei toeta, on kuidagi sõjapõgenike aitamise vastu ja nii edasi, selles värvingus, mis ei vasta üldse tõele. See seaduseelnõu ei ole ju tegelikult seotud otseselt nende sõjapõgenikega, vaid selle seaduseelnõuga me tegelikult tahame alla viia Eestis palgataseme ja vähendada tulevikus palkasid.

Eile saime teada sellest, et tegelikult ju puudub analüüs. Siin selle eelnõu ettekandja pidi tunnistama, et tegelikult analüüs puudub, mis saab selle seaduse vastuvõtmise puhul siis viie või kümne aasta pärast, kui palju tegelikult peab hakkama Eestist siis välja rändama neid inimesi, kes täna siin töötavad.

Siia juurde räägiti mitmed korrad demagoogiat, kuidas eelmine, hea valitsus algatas selle eelnõu ja nüüd siis järsku ei taha toetada. Sellist juttu ei ole paslik rääkida. Siin on kõlanud kordi ja kordi jutt, et sellest eelnevast eelnõust, mis eelmise valitsuse ajal algatati, on alles 70%. See protsendiga mängimine ei maksa mitte midagi, kui muudetakse ära selle eelnõuga või üldse ükskõik millise eelnõu tegelik eesmärk ja sisu. See muudatus võib-olla ka 2%, aga kui eelnõu mõte, algne mõte on täiesti teine, kui ta algselt tehti, siis ei ole mõtet rääkida, kui palju protsentides on eelnõu muutunud või ei ole muutunud. Ja see on tõsine probleem, et me ei analüüsi asju, meil analüüs puudub, me ei saa aru tegelikult, mida see meile kaasa toob.

Sisuliselt me vähendame Eestis palgataset. Me teame kõik neid lugusid juba, kus on kimbatus ka praegu siis varasemalt töötanud välistööjõudu välja vahetada ja võtta nüüd uues olukorras odavamad inimesed. Kas siis see ongi see, mida me tahame?

Nüüd, kui tulla selle juurde, et kui palju on meil täna juba siin sõjapõgenikke on ja mis siis on valitsuse seisukoht, siis tõesti, ega ma arvan, et siin saalis viibijad, meie kuulajad-vaatajad tegelikult ei tea, mis on riigi plaan. Meile räägiti 10 000-st alguses, siis 50-st, 100 000-st. Sotsiaalkaitseminister on öelnud, et mingid arvutused on tehtud 100 000 inimese peale, võimalikud kulud riigieelarvele, mis on üle 100 miljoni kvartalis.

Kõik see arutelu, mida me siin oleme teinud nüüd teist päeva, ei ole ju kuidagi kantud sellest, et siin on halvad inimesed, kes ei taha aidata sõjas hätta jäänud inimesi. Ma arvan, et siin ei ole ühtegi sellist inimest, kes ei ütle, et me peame aitama neid inimesi, kes on sõjas hätta jäänud. Aga me ei saa ära unustada ka oma inimesi, oma riiki ja oma rahvast. Ja tänagi siin infotunniski, kuulates siin mõne koalitsioonierakonna esindaja sõnavõtte, lausa hämmastav on see, kuidas mängitakse kogu aeg selle peale, et kõik, kes hakkavad rääkima midagi meie oma Eesti inimestest, on järsku mingid käsilased, halvad inimesed, kes julgevad üldse teistmoodi mõelda. Kust kohast tuleb selline mõtteviis? Täiesti ebanormaalne!

Rääkides töökohtadest veel. Tõsi, et meil ju puudub teadmine, me räägime, opereerimine numbritega, et meil on täna ligi 7000 vaba töökohta, meil on siin 44 000 või peale siis töötut Eestis, eks. Aga meil puudub täiesti selgelt arusaam sellest, kui palju meie inimesi siit ära hakkab minema. Sellepärast et me saame ju kõik aru sellest, et kui meile tulevad inimesed, kes on sõja eest põgenenud riigist, kus ka palgatase oli tegelikult oluliselt väiksem kui meie Eesti riigis, nad on mitmekordses hädas. Nad peavad tulema ära oma kodudest. Loomulikult nad tahavad tööd teha ja tublid inimesed. Aga me saame ju aru sellest, et kui sealt ühiskonnast tulnud inimene on valmis töötama siin 300, 400, 500 euro eest ja meie inimene, kes sama tööd tehes sai võib-olla enne 600, 700, 800 eurot, välja vahetatakse, siis tal ei ole muid valikuid, sest tema on harjunud siin Eestis elama selle elustandardi järgi, mis meil siin on, ta peab hakkama otsima väljapääsu kuskile mujale.

Tahan lihtsat seda öelda, head koalitsioonisaadikud ja valitsus, kui keegi kuulab, et mõtleme kõik koos kaasa, ärme värvi neid inimesi siin mingisugusteks käsilasteks, hoolimatuteks, empaatiavõimetuteks inimesteks, kes tõstatavad ülesse neid muid probleeme, mille ees me seisame. Need probleemid, mis meil tulevad lähiajal, neid me ei oska täna ettegi näha. Ja meil tuleb koostööd teha, mitte raiuda, et kõik on halvad, kes teistmoodi mõtlevad või nendele probleemidele osutavad.”

 

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused