Ametnike vanamoelisus töötab riigi huvidele vastu – seda näiteks rahvaloenduse kontekstis

Repliik,
©UU
Ühiskond vajab teadmist sellest, mis toimub tema sees. Pilt on illustratiivne.

Eesti ühiskonnas valitseb üks konservatiivsus, mille taga pole tegelikult üldsegi rahvuskonservatiivid – see on usk pikka aega toiminud lahendustesse, mis ei pruugi hetkel enam töötada või mis tekitavad kahtlusi, kuid mida hoitakse ikkagi töös.

Esimeseks näiteks sobivad e-valimised, mida EKRE minister hakkas erakonna taotlusel lahti harutama – selle ettevõtmise vastu olid väga paljud, eriti sellega mistahes moel seotud inimesed. Ometigi oli EKRE ettepanek ainuõige – igasuguseid kahtlusi saab tõestada või ümber lükata (sealhulgas e-lahenduse mainet parandades) ainult üksipulgi lahtiharutamine.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

ERR-is väidab Tartu ülikooli professor Raul Eamets, et tavaline rahvaloendus pole tegelikult nii keeruline ja kulukas kui seda üritatakse näidata. Ometigi väljendasid 36 teadlast avalikus kirjas, et vaja oleks kombineeritud rahvaloendust, mis pole kindlasti laest võetud oletus, vaid tõsimeelne probleemi käsitlus. Seega oleks paslik siiski valida veidi kallim, kuid samas kindlasti rohkem infot andev ja seega toimuvaid arenguid avav variant.

Praegu aga jääks õhku juba püstitatud kahtlus, et demograafiline olukord riigis ja mitmed muud rahvastikuga seotud protsessid ei ole üldse sellised, nagu näidata üritatakse, ning keegi soovib, et meile jääks silme ette reaalsusest erinev ja eksitav, kuid meeldivam pilt. Eriti puudutab see eestlaste osatähtsust rahvastikus.

Eesti ühiskond ei peaks hoidma elus pingestavaid asju – näiteks rääkides vähemusrühmad ideoloogiliste ühenduste riigipoolsest rahastamisest tasuks silmas pidada, et kui teatud organisatsioonide turgutamine maksumaksja rahadest tekitab vastuseisu, siis tasub kaaluda selle ärajätmist. Eriti kui teised nendesarnased elatuvad omateenitust.

Eesti riigisüsteemides tehakse paljusid asju ainult seetõttu, et nii on alati tehtud ja muutused tekitavad ebamugavusi – aga “restart” aitab tavaliselt asju paremaks muuta.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused