Andres Raid: ebaõiged faktiväited kui leib noortele tublidele advokatuuri liikmetele

Rubriik Repliik On
- Updated
Kohus, kohtumaja
©Uued Uudised
Kohtumaja

“Paljuräägitud Alari Kivisaare tõepoolest suur hagi oma väidetavate solvajate ja laimajate suhtes vallandas tegelikult veel midagi, mis tegelikult üsnagi põhimõttelise tähtsusega.

Juriidiliselt on tegemist ebaõigete faktiväidete ümberlükkamisega ja see annab lähitulevikus tööd ja leivakõrvast advokatuuri nooremale põlvkonnale küll ja veel.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tuletaksime  siinkohal  meelde, millest sai alguse see ebaõigete faktiväidete ümberlükkamise nõiajaht, millest nii mõnigi noor advokatuuri astunud jurist peavoolumeedias ongi  oma leivanumbri teinud.

Lähme tagasi aastasse 2013 ja tuletame meelde tollase peaministri Ansipi poolt Riigikogu kõnepuldist esitatud lause, mille sisu oli järgmine: Kõiki ärimehi kuulatakse….

Just selle kõnepuldis öeldud fraasi avaldas tollane Õhtuleht, mida omakorda edasi tsiteeris Äripäev. Aga siis läks hoopis imelikuks, eriti tänasest päevast sinna vaadates – mis siis välja tuli? Minister ei olnudki sel hetkel kõnepuldis minister, vaid hoopiski viibis seal keegi füüsiline isik Andrus A, kes esitas kohtusse hagi Õhtulehe vastu valede faktiväidete ümberlükkamise kohta (Tsiviilasi nr  2-12-22107). Ansipit esindas tookord kohtus vandeadvokaat R. Rask (tollase Riigikohtu esimehe poeg).

Apellatsioonimenetluses oli Riigikogu stenogrammi ärakirja koopia ja selles oli millimeetri täpsusega ära mõõdetud Õhtulehes ilmunud pealkirja sõnatähtede suurused. Üheks vaidluskohaks apellatsiooni astmes kujuneski  Ansipi pildi kasutus, kas ümberlükkavas numbris tuleb pilt sama suurelt ja mornilt nagu enne avaldati, või sobiks väiksem pilt ja naeratava suuga…

Kohus rahuldas Ansipi hagi ja sellest ajast  alates on toimunud  asja kohtupraktika kohaldamise analoogial rahuldatud hunnik teisi kahjunõudeid, milles küsitavad summad ulatuvad juba üle 10 000 euro. Samas vaadates kohtuasju, mis ei ole seotud valede faktiväidete ümberlükkamisega, kuid moraalne kahju on sellegipoolest tuvastatud, siis on kohus hinnanud kahju keskmiselt 300 euro kanti. Millest selline erinevus, on paraku teadmata.

See aga, kas Riigikohus sellise nõiajahi puhul jätab ühtse kohtupraktika samaks, sõltub juba temast. Äsja räägiti suhtekriisist kohtus endas, Riigikohtu liikmed olevat enamasti samuti liberaalid ja sel viisil imbub ju poliitika ka sinna, ehkki nagu ei tohiks ju.

Näis, kohtuveskid on igatahes käima pandud.“

Andres Raid, ajakirjanik

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused