Andres Raid “eestikeelsest haridusest”: haridus on osa isiksusest, teatud keeles toimub vaid õpetamine

Repliik,
Lapsi õpetatakse eesti keeles, haridus aga võib olla omandatud mishates keeles. Pilt on illustratiivne.

„Opositsioon on taas tõstnud küsimuse „põhihariduse täielikult eestikeelseks“ muutmise osas.

Alustaks kõige olulisemast, millest ka Riigikogu liikmed pole pea 30 aasta jooksul pidanud vajalikuks suud lahti teha ja see on hariduse määratlus. See ei ole lingvistiline ekvilibristika või tähenärimine – oluline oleks siiski teada, milles jutt käib, kuid jutuks haridus.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Allakirjutanule tegi eesti keele õpetaja Nikolai Remmel juba põhikoolis selgeks – haridus on isiksuse üks karakteristikutest, nagu näiteks terviski – seejuures ei tule kellelgi pähe küsida, et mis keelne tervis õige on?!

Kas tõesti on nii raske aru saada, et mingi keelne saab olla vaid ÕPE! Tüütuseni äraleierdatud fraasid „hariduse andmisest“ (kui on võimalik anda, on võimalik ka võtta – katsuge kelleltki ta haridus „ära võtta“!) ühes või teises õppeasutuses!

Kas on tõesti raske omandada tõsiasja, et koolis on võimalik anda diplom või tunnistus mingi kontsentri läbimise kohta, anda aktusel (või saada) lillekimp ning pärast tunde saada „suhtekorralduste“ käigus sinikas silma alla?! (Appi, vägivald! Nõustajad, programmid, abirahad, MTÜ-d…)

Kogu see kasutuseolev keeleline nonsenss viitab aga paraku tõsiasjale, et asjaosalised ise oma emakeelt kuigi oluliseks ei pea ja tegemist on vaid ühe etapiga võimuvõitluses, mille käigus õnnestub ära petta ka terve hulk kaasajooksikuid.

Tean kindlasti, et Riigikogus on inimesi, kes seda teemat valdavad ja juba ammu oleks aeg sellest ka valjuhäälselt ja selgelt teada anda.“

Andres Raid, ajakirjanik

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused