Andres Raid: sõnad ja vastused

Repliik,
- Updated
©Uued Uudised
Ajakirjanik Andres Raid.

Eesti keele oskuse deklaratiivne nõue kõlab üle Eesti valmiste lähenedes üha kõvemini. Kes õpetaks keele selgeks kõikvõimalikele ametnikele?

Keel on suuresti mõtte(selguse) otsene väljendus ja võimalik on seegi, et mingite semantiliste nonsensside abil valetatakse auditooriumile kõige jõhkramal kombel. Paljud on kokku puutunud sellega, et esitanud mingi konkreetse küsimuse kas ametnikule või poliitikule saate vastuseks kõigepealt „suur tänu küsimuse esitamise eest“ ja siis järgneb mingi sõnaderida, mis sisaldab endas kõike muud peale vastuse. Kui teil jätkub jultumust uuesti küsida, siis saate reeglina vastuseks, et „oleme teile juba vastanud“.

„Eesti Energia“ pole selles suhtes erandiks. Loeme korraks EE selgitust:

„Eesti Energia: “Soome ja Eesti vahel tekitab hinnaerinevusi pudelikael kahe riigi vahelistes ühendustes. Kuna kogu Euroopa toimetab ühisel elektriturul, siis ideaalis peaks igal pool olema ühine hind, hinna määrab lõpuks aga riikidevaheliste ühenduste piisavus.”

(https://investor.postimees.ee/7576573/kolmapaeval-on-eestis-38-kordne-soome-elektrihind)

Mida meile öeldakse? Mis pudel ja mis kael? Pidi ju kaabel olema, teinegi ta kõrval. Mis „Euroopa toimetab“? Euroopa ei toimeta kuskil, Euroopa on maailmajagu! Toimetada saavad ainult inimesed ehk subjektid, see nõuab aga juba mitte mingit udud, vaid konkreetselt äramärkimist – kes siis toimetab? Ideaalis peaks olema… See tingiv kõneviis on meil vabanduseks kõigele ja kõigile – konjunktiivis rääkimine on üleüldine. Ikka peaks, võiks, tuleks, saaks – see ei ütle midagi ega kohusta kedagi millekski. Ja kvintessents on lõigu lõpus – mingi piisavus määrab hinna? Hinna määravad inimesed ja ei keegi teine, turg, börs või „olud“. Kõikidel neil määrajatel on nimed, igal dokumendil on allkiri ja kuupäev…

Me oleme sellega hulluseni harjunud – politseiteated on otsekui õpikunäited. Ega meil enam inimesed liiklusõnnetusi korraldagi – meil rammib buss rongi, auto sõidab kraavi ja päike pimestab. Kas olete kunagi kuulnud, et mahasadanud lumi või tekkinud jää on istunud kohtusaalis või saanud trahvikviitungi mingi õnnetuse põhjustamise eest? Ei, ikka inimene, ehkki teadete ja ametlike tekstide järgi olid just need õnnetuste põhjustajatena ära toodud.

Paar maailma mõttepärli siia veel. Süvenege vaid Ursula von der Leyeni väljaöeldusse: pumpame praegu hoidlas gaasi täis ja saame talvel hakkama ka vene gaasita.

Ursula ei ole korras. (https://epl.delfi.ee/artikkel/120045558/ursula-von-der-leyen-eesti-paevalehele-saame-vene-gaasita-hakkama-ka-ule-kulma-talve). Kust see gaas siis praegu tuleb, mida hoidlatesse pumbatakse? Suures osas on see ikka vene gaas, mis läbi vahendaja või vedeldaja eurooplaseni jõuab ja see on ju kõrge ametniku poolt väljaöeldud ja kõigile kaugele näha, et loogikat pole Euroopa Komisjonist mõtet otsida. Muide – võrreldes 2021. aastaga on vene diislikütuse import Euroopa Liidu riikidesse suurenenud tervelt viiendiku ehk 20%.

Ja päris lõpetuseks – maailma harjutatakse must-valge maailmaga, kuid see oleks reaalsuse eiramine. Ka Ukraina sõjas nagu igas teiseski on esimeseks ohvriks Tõde ja isegi „The Newsweek“ toob välja, et puhtaid ja pehmeid sõjas ei ole ja rahvusvahelist õigust rikub ka teine pool. (https://www.newsweek.com/ukraine-violates-war-laws-endangers-civilians-amnesty-international-1730696).

Rootsi enam kui asjalik telejaam „SVT“ avaldas Reutersi enda reportaaži Ukrainast, kus olid kohalikud rõõmsad inimesed ja rõõmsad selle üle, et said Venemaa passid. (https://www.dagensmedia.se/medier/rorligt/svt-pudlar-efter-inslag-om-ukraina-borde-gett-tittarna-mer-kontext/). Inimesed olid senini näinud hoopis vastupidiseid uudiseid ja hakkasid pahandama ning jaama ametlik esindaja pidi suisa vabandama, et „jah, võib-olla ei näidatud piisavalt, miks nad just nii rõõmsad seal olid“. Aga tundub, et mida hullem, seda rohkem klippe ja raha. Meie omad löövad siin ka maailma autoriteete, kasvõi sedasama nimetatud Reutersit. Delfi (kes siis veel!) teab öelda, et Ukraina tuumajaam on kontrolli alt väljas. (https://www.delfi.ee/artikkel/120045750/uro-tuumaagentuur-venelaste-okupeeritud-zaporizzja-jaam-on-taiesti-kontrolli-alt-valjas).

Maailm ei tea sellest midagi, isegi Rahvusvaheline tuumaagentuur, kes eriti just neis paigus praegu asjade kulgu eriti teraselt jälgib. (https://www.world-nuclear-news.org/)

 

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused