Delfi “faktikontrollijad” kiirustasid ülepeakaela Antifa kaitsele

Repliik,
- Updated
©Uued Uudised
Delfi Faktikontroll häbistab ajakirjanduse mainet.

Facebookis on Delfi põlvepealsed faktikontrollijad täna levitatud Washingtoni Timesi artikli juurde pannud sildi, et tegemist olevat väärinfoga ning väidavad, et Uued Uudised vahendavat libauudist.

Esiteks väidab Delfi ekslikult, et “valeinfo importinud Eestisse Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE)”, mis on täiesti vale. Uued Uudised on rahvuskonservatiivne portaal, kus uudiseid vahendab oma sõltumatu meediatiim.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Uued Uudised vahendavad antud uudise puhul ajalehte Washington Times ehk siis pole portaal ise midagi välja mõelnud – miks ei kirjuta Delfi sellest, et eksis algallikas, kui nad nii arvavad?

Ja kas ikka eksis – Antifa on läbi ajaloo võõraid üritusi oma huvides ära kasutanud. Nii on Uute Uudiste loo juures asuv Zumapressi foto Antifa liikmest tehtud detsembris Atlantas Trumpi pooldajate meeleavalduse ajal, nagu on pildi autoripoolses selgituses kirjas.

Delfi kirjutab: Washington Times kirjutab, justkui oleks näotuvastussüsteem leidnud Kapitooliumi ründajate seast kaks Philadelphia Antifa liiget. Ühel neist olla väidetavasti “stalinistlik” tätoveering.

Selle kirjelduse põhjal on võimalik kindlaks teha, et vandenõuteooria allikaks on järgmine internetis levima pandud kuvatõmmis. (Järgnevad tõmmised, mida pole levitanud ei Washington Times ega Uued Uudised).

Delfi võiks enne oma jaburat faktikontrolli läbi lugeda Washington Timesi artikli, milles pole sõnagagi juttu ega pilte neist tegelastest, kelle “faktikontrollijad” on omaalgatuslikult mängu kaasanud. See, et mõeldud on just neid tegelasi, on ainult Delfi oletus, mis pole faktide kontrollimisel mingi argument.

Delfi paneb seega Washingtoni Timesi artiklisse oma arvamuse. Kui kodukootud faktikontrollijad toetuvad oma oletustele ja subjektiivsetele arvamustele, tuleks neil küll lõpetada tõsiste faktikontrollijate mängimine.

Siit aga võib jõuda hoopis tähtsama küsimuseni – miks tõttas Delfi kaitsma Antifad, organisatsiooni, mis ei kõlba kohe kuidagi demokraatlikusse ühiskonda?

Inglisekeelne Vikipeedia kirjutab: “Antifa on vasakpoolne antifašistlik ja antirassistlik poliitiline liikumine Ameerika Ühendriikides. See on väga detsentraliseeritud ja sisaldab hulgaliselt autonoomseid rühmi, mille eesmärgiks on saavutada oma eesmärke abil nii vägivallatu kui otsese vägivaldse tegevusega, mitte läbi poliitiliste reformide. /…/ Liikumises osalevad isikud kalduvad omama autoritaarseid, kapitalismivastaseid ja riigivastaseid seisukohti, nõustudes mitmete vasakpoolsete ideoloogiatega nagu anarhism, kommunism, marksism, sotsiaaldemokraatia ja sotsialism.”

Eelmisel suvel võttis Antifa aktiivselt osa vägivaldsetest rahutustest USA-s, olles ka kuritegeliku Seattle autonoomia looja. Ja Delfi faktikontroll tõttas lausa käigupealt terroriste kaitsma. Ennekõike aga ei taha delfikad, et keegi tõestaks – tavaline Trumpi valija pole vägivaldne.

Delfi ise levitas ööl vastu neljapäeva valeuudist, nagu oleks Kapitooliumi hoones hukkunud naine, endine USA õhuväe veteran Ashli Babbitt, tapetud protesteerija poolt. Võiks öelda, et sellises infotulvas juhtub tegijail mõndagi, aga siis pole vaja ka teiste kajastustest iga hinna eest teadlikku valet vaja otsida.

Seega sobiks just Delfi libafaktikontrollijate kohta VALE-märk, mis iseloomustab kogu nende tegevust.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused