Ebademokraatlikud riigid võtavad eeskuju lääneriikide vihakõneseadustest

Repliik,
©AP/Scanpix
Selline ühe religiooni agressiivsuse vastu suunatud loosung on Euroopas juba vihakõne.

Olematu või kehvapoolse demokraatiaga riigid on leidnud tee sõnavabaduse mahasurumiseks – võttes aluseks Lääne vihakõneseadused.

Viimastel päevadel on tulnud teated sotsiaalmeediaplatvormidele suunatud uutest regulatsioonidest mitmes välisriigis, sealhulgas Etioopias ja Pakistanis.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Etioopia nimetas oma seaduse kohe julgelt vihakõneseaduseks ehk siis võttis snitti Läänest. Pakistanis annavad selle nädala alguses välja kuulutatud uued meetmed tee ametivõimude õigusele taotleda postituste sisu eemaldamist.

Juhtiv meediavabadust kaitsev organisatsioon mõistis seaduse hukka. Pakistani õigusekspert Yasser Hamdani ütles, et seaduse eesmärgiks on “piirata riigis sõna- ja väljendusvabadust”.

Autoritaarsed režiimid võtavad aluseks just Läänes levinud põhjendused. “Nüüd on meil olemas regulatsioon kahjuliku sisu kontrollimiseks sotsiaalmeedias ja sellel pole poliitilise sisuga mingit pistmist,” ütles Pakistani teadus- ja tehnoloogiaminister Fawad Chaudhry. Justkui Soome presidendi Sauli Niinistö suust võetud sõnad!

Pakistani ja Etioopia puhul on protesteerinud meedia, kes samal ajal vaikib suude sulgemisest Läänes, kus asi toimub pisut “demokraatlikumalt” – valitsused avaldavad suurtele sotsiaalmeediahiidudele nagu Facebook, Twitter, Google ja teised, survet, et nood vaigistaks peamiselt migratsiooni, islami ja “euroopalike väärtuste” vastu suunatud “vihakõned”.

Nii satub Euroopa varsti olukorda, kus pole vahet sõnavabadusel Soomes ja Etioopia naabermaal Somaalias, kust on soomlaste juurde eriti palju migrante kokku voolanud. Ilmselt oskaks mõnigi ärksam Soome somaallane ka Muqdisho keskvõimule soovitada, kuidas üks korralik vihakõneseadus kokku kirjutada, et tolle riigi 11 miljonit inimest vait püsiksid.

Mille poolest on Pakistan teistsugune kui Lääne-Euroopa – näiteks Facebook sõlmis mullu suvel Prantsusmaa valitsusega lepingu, mille raames hakkab sotsiaalmeedia platvorm jagama võimuorganitega vihakõnet pruukinud kasutajate andmeid. Saksamaa kohustas samuti sotsiaalmeediavõrgustikke 24 tunni jooksul eemaldama “illegaalset” sisu. Edasi on küsimus ainult vihakõne definitsioonis – ja Euroopas on selleks suuresti ka konservatiivsed, immigratsioonivastased ja traditsionalistlikud vaated.

Eestis on suur osa konservatiivse maailmavaatega inimestest kogenud blokeerimisi Facebookis, kusjuures enamasti on tegu mitte kellegi vastu viha õhutamise, vaid protestiga riigis toimuvate protsesside vastu. Neile inimestele tundub Pakistanis ja Etioopias toimuv küll asjana, mis meil endil juba ammu olemas on – seetõttu ei suhtuta sõnavabaduse piiramisse võõrastes maades mingi protestimeelsusega.

Maailm pole tänu IT-arengule enam regiooniti suletud paik – eks liberaalse maailma “väärtusi” võetakse üle mujalgi, sama äraspidisel kujul seejuures. Varsti kuuleb maailm ehk isegi Põhja-Korea vihakõneseadusest.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused