Eesti hümn venekeelses PBK-s ehk kuidas riik end nurka mängis

Repliik,
- Updated
Pervõi Baltiskii Kanal

Hiljuti puhkes meedias arutelu, kas Eesti riigiasutustel sobib tellida telereklaami telekanalis PBK. Tegemist on siinse vaadatuima venekeelse telekanaliga, mille vahendusel saab suhelda Eesti vene vähemusega, aga samas on märkimisväärne osa telekanali programmist Kremli propaganda. Teisisõnu, kas Eesti riigiasutused peaksid viima reklaamiraha kanalile, mis edendab meie põlisvaenlase huve?

Idanaaber peab peenikest naeru mõlemal juhul. Kui reklaami ei osta, siis te oma sõnumiga Eesti venelasteni ei jõua. Kui aga ostate, siis maksate Vene propaganda otseses mõttes Eesti maksumaksja rahaga kinni.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Veelgi enam oli Kremli poliit-tehnoloogidel põhjust peenikest naeru pidada aastavahetusel. Erinevalt Eesti Rahvusringhäälingust laskis just venekeelne PBK uusaastaööl eetrisse peaminister Jüri Ratase tervituse, mille järel – uskuge või mitte – kõlas Eesti hümn.

Ühelt poolt on olukord koomiline. “Põlisvaenlase” hääletoru tuletab eestlastele (ja nende presidendile!) meelde nende enda riiklikke traditsioone. Ei saa salata ka positiivset aspekti – Eesti venelastele tuletatakse meelde, millises riigis nad elavad.

Teisalt on lugu traagiline. Sarnaseid olukordi kasutab Kremli propaganda osavalt ära Läänemaailma õõnestamisel ja Venemaa õilsuse põlistamisel. Antud juhul kukub Kremli propagandasõnum välja lihtne – teie läänestunud juhid ei pea enam lugu rahvale olulistest sümbolitest ega vääri rahva heakskiitu. Kui reakodanik hakkab seejärel kahtlema, et võib-olla tõesti polegi vene karu enam kartmist väärt ja kurjus on kolinud lääne poole, siis on Kreml juba edu saavutanud. Kes on head ja kes on halvad, mine võta kinni, pilt on ähmane.

Aga selleks, et pilt lootusetult ähmaseks ei läheks, tuleb Eesti riigil võtta aastavahetuse fopaad tõsise õppetunnina. Riiklike ja rahvuslike sümbolite kasutamine ei ole maitseasi või presidendi (või teletoimetaja) suva. Riigi sümbolitega mängimine on meie psühholoogilise kaitse otsene lammutamine. Kui meie riigijuhid sellest aru saada ei taha, siis ei ole nad oma ülesannete kõrgusel ning peaksid valitsemisteatepulga üle andma.

UU

Fotol reklaam telekanalis PBK.
(Foto: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused