Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ennustagem: kas lobamokkadest võimupoliitikud saavad Vene varade äravõtmisega hakkama?

04.01.2023
Urmas Reinsalu on kõva kõnemees, aga tegusid tavaliselt neile ei järgne.
© UU

Valimisteni on kaks kuud ja nüüd lubatakse ka täiskuu taevast alla tuua, kuid Uued Uudised ennustavad, et sõnadeks kõik jääbki.

Kuna Euroopa Komisjonil ei edene Venemaa külmutatud varade kasutamise üle otsustamine, on Eesti ise tegemas esimest sammu, kirjutab Postimees.

Euroopa Liit on alates Venemaa kallaletungist Ukrainale külmutanud 17 miljardi euro väärtuses oma valduses olevaid Kremli varasid, lisaks on sanktsioonidega külmutatud 300 miljardi euro väärtuses Vene keskpanga välisvaluutareserve. Eestis on Venemaa külmutatud sanktsioonivarasid mõnekümne miljoni euro eest.

„Euroopa riigid on andnud ülesande Euroopa Komisjonile leiutada õiguslik skeem, mis aitaks kasutada külmutatud varasid Ukraina abistamiseks ja ülesehitamiseks. Aga selles ei olda veel konsensusele jõutud,” ütles välisminister Urmas Reinsalu.

„Nii me siis valitsuses arutasime ja leidsime, et käivitame ise paralleelselt õigusliku konstruktsiooni loomise, mis võimaldaks seda raha kasutada,” rääkis Reinsalu. Eesti selline otsus oleks Reinsalu sõnul ka rahvusvahelise õiguse mõttes pretsedent. /…/  Reinsalu märkis, et esialgne hinnang on juba tehtud ning umbes kuu aja pärast saab rääkida ka konkreetsemast plaanist.

Kuu aja pärast räägitakse midagi üle ja siis on valimised kohe-kohe käes ning ilmselt jäetakse lõplik otsus järgmisele valitsusele – aga plusspunktid valijate silmis tulevad juba täna.

Miks on põhjust Reinsalus kahelda? Esiteks, Kaja Kallase juhitav Eesti ei hakka Euroopa Komisjonita midagi tegema. Teiseks, nagu näitas kasvõi punatanki lugu, kukuvad võimupoliitikud tähtsate otsuste eel jutustama sellest, kuidas see ja teine vajab seadusmuudatusi ja need tuleb alles teha. Just nii hakkab olema ka Vene varadega – küll leitakse, et “õiguslik süsteem tuleb alles leiutada”.

No ei usu Kaja Kallase ja Urmas Reinsalu võimesse Vene varadele käpp peale panna – need asuvad kõvasti väljaspool valitsuse mugavustsooni.

Uued Uudised